mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Red Bull 3D Race rozstrzygnięty

Red Bull 3D Race rozstrzygnięty

Pierwszy trójwymiarowy wyścig na świecie, który odbył się w centrum Krakowa rozstrzygnięty. Wyścig Red Bull 3D Race wygrał samolot, przed bolidem Formuły 1 i łodzią motorową.

Red Bull 3D Race rozstrzygnięty

Pilot Hannes Arch pokonał odcinek 1200 m w czasie 21,91 s. Drugi wynik osiągnął samochód Formuły 1 Red Bull Racing kierowany przez Sebastiana Vettela – 38,35 s.  Za nim, z czasem 42,36 s., linię mety przecięła łódź motorowa, za sterami której zasiadł Bartłomiej Marszałek. Wydarzenie zgromadziło dziesiątki tysięcy widzów z całej Polski! 

"Wyścig był bardzo trudny. Nawierzchnia okazała się o wiele bardziej wyboista niż sądziłem" – powiedział Sebastian Vettel po wyścigu. "Nie mogłem rozpędzić bolidu do maksymalnej prędkości. To jednak nie jest tor wyścigowy" – dodał Vettel. Hannes Arch nie ukrywał swojego zdenerwowanie przed startem, ale po zakończeniu wyścigu był rozluźniony i zadowolony. "Przede wszystkim bardzo dziękuję publiczności" – powiedział Hannes. Bartłomiej Marszałek był zadowolony z czasu, który osiągnął i podkreślał niewielką stratę do bolidu F1. "Największą przeszkodą okazały się fale, które odbijały się od betonowego nadbrzeża" – powiedział Marszałek.

Wyścig poprzedziły próbne przejazdy poszczególnych maszyn. Jako pierwsza wystartowała łódź motorowa i - po kilku okrążeniach rozgrzewkowych wokół rozstawionych na Wiśle boi kursowych - podpłynęła na linię startu. Wkrótce potem na tzw. warm-up wyruszył bolid F1 Red Bull Racing. Vettel, po wykonaniu efektownych przejazdów, którym towarzyszyły popisowe nawroty w kłębach palonej gumy, szybko ustawił się na linii startu. Niemal w tej samej chwili od strony Wawelu nadleciał samolot Edge 540. Chwile później, dokładnie w tym samym momencie, wszystkie trzy maszyny wystartowały emitując huk, który można by porównać do startującego wojskowego odrzutowca.

Zgodnie z przewidywaniami, zaraz po starcie znaczną przewagę uzyskał samolot, który jako jedyny z całej stawki miał lotny start. Bolid wystartował jak z katapulty, ale ku zaskoczeniu wielu nie był w stanie zniwelować wypracowanej na początku przez Archa przewagi. Najwolniej wystartował Marszałek, ale bardzo szybko nabierał prędkości i na boi zwrotnej niewiele ustępował Vettelowi. Najszybciej nawrócił Arch, wykonując tzw. kubańską ósemkę i zaledwie po 21,91 s. przeciął linię mety. Gdy Hannes delektował się już zwycięstwem, pozostałe dwie maszyny wciąż były na trasie. Jako drugi linię mety przeciął Vettel z czasem 38,35 s., a miejsce trzecie, z niewielką stratą, przypadło Marszałkowi, który finiszował z czasem  42,36 s.

Komentuj:

~krakus 2007-08-16

bylem widzialem super widowisko, szkoda ze tak krotko trwal sam wyscig

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców
UOKiK interweniuje, PZU zmienia praktyki wobec kierowców
Jak informuje UOKiK, firma PZU mogła ograniczać prawo kierowców do wypowiedzenia umowy OC, gdy ci posiadali podwójne ubezpieczenie. PZU zmieni zasady.