mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rejestracja pojazdów sprowadzonych z zagranicy

Rejestracja pojazdów sprowadzonych z zagranicy

Dziś, 21 maja, wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 maja 2004 r. dotyczące rejestracji i oznaczania pojazdów.

Obowiązujące od dzisiaj przepisy określają zasady pierwszej rejestracji auta sprowadzonego z zagranicy.

W rozporządzeniu określono jakie dokumenty będzie trzeba dołączyć do wniosku o rejestrację. Są to: dowód własności pojazdu, dowód rejestracyjny (jeżeli pojazd był zarejestrowany), dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium RP, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego, zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające: uiszczenie podatku od towarów i usług, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego, lub o braku takiego obowiązku, oraz zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu.

W przypadku gdy pojazd został powierzony przez zagraniczną osobę prawną lub fizyczną podmiotowi polskiemu, do wniosku o rejestrację dołącza się te same dokumenty jednak zamiast dowodu własności przedstawić należy dokument, na którego podstawie nastąpiło powierzenie pojazdu.

Organ rejestrujący, na wniosek właściciela pojazdu może wydać zalegalizowane tablice rejestracyjne z zachowaniem dotychczasowego numeru rejestracyjnego, po przedstawieniu przez właściciela pojazdu: dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, jeżeli była wydana, stosownego oświadczenia pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

W przypadku zgłoszenia przez właściciela pojazdu wniosku o zmianę danych technicznych pojazdu dotyczących mas i nacisków osi, zawartych w dowodzie rejestracyjnym, wynikającą ze zmiany właściwych, określonych w przepisach warunków technicznych, do wniosku dołącza się: dowód rejestracyjny pojazdu, oświadczenie wystawione przez producenta lub przedstawiciela producenta potwierdzające, że pojazd był homologowany zgodnie z wnioskowanymi danymi technicznymi.

Komentuj:

~mr 2011-02-25

Czy w Polsce obowiązują jakieś normy "ekologiczne"? Sprowadzono masę aut z za granicy, w tym np. busów, autokarów, które są stare i zasmradzają środowisko! Poza tym śmiem wątpić czy benzyna u nas jest na tyle dobrej jakości i nie zawiera więcej szkodliwych dla zdrowia związków!

~kasia 2009-03-05

Mam pytanko: czy jak sprowadze samochod z Anglii i go sprzedam w Polsce bez przekladki, to przy sprzedazy wystarczy sporzadzic umowe i osoba kupujaca nie bedzie miala problemu z zarejestrowaniem tego autka w Polace na podstwie sporzadzonej umowy?

~ANIA 2008-10-23

MAŁE PYTANKO. CHCĘ KUPIĆ SAMOCHÓD SPROWADZANY Z ANGLII, KTÓRY MA KIEROWNICĘ PO PRAWE STRONIE. CZY BEZ PRZEKŁADKI BĘDĘ MOGŁA GO ZAREJESTROWAĆ?

~Zdzisław 2008-09-10

W Czerwcu tego roku sprowadziłem do Polski motocykl do którego otrzymałem dokument czasowego wycofania z ruchu plus umowe kupna sprzedaży oraz aktualne badania tifu,wydziale komunikacji niechca mi zarejestrowac motocykla . Czy jest to zgodne z prawem?Prosze o odpowiedz dziekuje z gory zdzislaw8migielski@wp.pl

~smary lary 2008-07-02

nie.. mozesz jezdzic na niemieckich .. ubezpieczenia tez nie musisz kupowac jesli masz niemieckie.. wogole wystarczy ze masz kluczyki to mozesz jezdzic.... :|

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Zaśnieżony podjazd stanowi nie lada wyzwanie dla kierowców. Radzimy, jak zwiększyć swoje szanse na ruszenie pod górę na śniegu.