1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Rejestracje nowych aut w maju 2020

Rejestracje nowych aut w maju 2020

Rynek samochodowy w Polsce zanotował największy spadek spowodowany pandemią koronawirusa w połowie kwietnia tego roku i obecnie sytuacja powoli się poprawia.

Rejestracje nowych aut w maju 2020

Stopniowe odbicie na polskim rynku motoryzacyjnym

Rynek samochodowy w Polsce zanotował największy spadek spowodowany pandemią koronawirusa w połowie kwietnia tego roku i obecnie sytuacja powoli się poprawia. W kwietniu liczba rejestracji nowych aut okazała się mniejsza o 67 proc. rok do roku.

W pierwszych 20 dniach maja br. liczba rejestracji była o 50 proc. mniejsza w porównaniu do tego samego okresu 2019 roku (11 555 rejestracji), zaś od 1 stycznia do 20 maja spadek ten wyniósł 39 proc.

Obecna sytuacja jest efektem związanego z epidemią koronawirusa ograniczenia aktywności społeczeństwa i działalności wielu przedsiębiorstw oraz czasowego wstrzymania pracy fabryk i łańcuchów dostaw, a w konsekwencji również recesji. Co więcej, kryzys spowodowany pandemią nałożył się na problemy niektórych producentów z zapewnieniem dostępności samochodów na początku roku w wyniku nowych, zaostrzonych norm emisji spalin.

Sytuacja w Polsce jest jednak lepsza niż średnio w Europie, gdzie w kwietniu tego roku sprzedano o 80 proc. samochodów mniej rok do roku, a w niektórych europejskich krajach sprzedaż spadła o 97-98 proc. Analiza trendów rynkowych pokazuje tendencję wzrostową, rośnie także zainteresowanie klientów kontaktem z salonami. ACEA przewiduje, że sprzedaż samochodów w Europie w tym roku zmniejszy się o 25 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, zatem obecnie notowane spadki o kilkadziesiąt procent będą prawdopodobnie sytuacją krótkotrwałą. Prognozy dla Polski oscylują w okolicy -20 proc.

Jakie czynniki będą miały wpływ na kształtowanie się cen?

Epidemia koronawirusa spowodowała duże, wielokierunkowe zmiany w nastawieniu klientów oraz trendach rynkowych. Jak wynika z raportu Instytut Badań Zmian Społecznych, po pandemii udział osób poruszających się głównie autem wzrośnie o 5 proc. do 80 proc., co oznacza, że część osób korzystających głownie z komunikacji miejskiej będzie zainteresowanych zakupem samochodu.

Już teraz widać rosnące zainteresowanie małymi, miejskimi samochodami oraz autami używanymi. Wpływ na ceny aut ma zarówno spadek popytu, jak i mniejsza podaż, ograniczona przez czasowe zamknięcie fabryk oraz niewielką dostępność nowych samochodów na początku roku, wynikającą z nowych norm emisji spalin.

Na ceny samochodów ma wpływ także wzrost kosztów działalności firm motoryzacyjnych oraz wzrost kursu Euro względem złotówki. Na wyższe ceny wpływają także nowe wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia oraz kolejne zaostrzenie norm emisji spalin, zaplanowane na styczeń 2021 roku.

Te wszystkie czynniki mogą spowodować wzrost cen samochodów w nadchodzących miesiącach. Obecnie jest jeszcze możliwość zakupu samochodu w cenie sprzed pandemii w przypadku tych aut, które zostały sprowadzone do Polski przed kryzysem.

Toyota liderem rynku

Jak pokazują wyniki z pierwszych 20 dni maja, liderem rynku w Polsce jest Toyota, która w tym okresie zanotowała 1764 rejestracji, zaś od 1 stycznia do 20 maja już 21 705 zarejestrowanych aut. Licząc od początku roku, Toyota ma 15,28-procentowy udział w rynku (wzrost z 11,4 proc. rok do roku).

Japońską markę wybiera też najwięcej klientów indywidualnych – było to 656 rejestracji w ciągu 20 dni maja, co daje marce pierwsze miejsce. Jedynie na rynku flotowym Toyota zajęła 2. miejsce, z wynikiem 1108 aut. Pierwsza jest Skoda.

Wśród 15 najpopularniejszych marek wszystkie zanotowały w tym roku spadki, sięgające nawet 68 proc., licząc od stycznia do 20 maja. W tym samym okresie Toyota zmniejszyła liczbę rejestracji o 16,5 proc.

Najpopularniejszym samochodem lidera rynku w Polsce jest oczywiście Corolla, której udział w segmencie kompaktów, licząc od początku roku, wynosi obecnie 20 proc. W tym roku od stycznia do 20 maja Corolla zanotowała 6 584 rejestracji.

W pierwszych 20 dniach maja japońska marka znalazła się aż na czterech pozycjach w TOP10, z Corollą na 1., RAV4 na 4., Yarisem na 7. i C-HR na 10. miejscu.

 


Podobne wiadomości:

Toyota RAV4 osiągnęła poziom 10 milionów aut

Toyota RAV4 osiągnęła poziom 10 milionów aut

Aktualności 2020-04-16

Grupa PGD wprowadza program Moto Tarcza

Grupa PGD wprowadza program Moto Tarcza

Aktualności 2020-04-15

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra Studio w Warszawie otwarte
Cupra Studio w Warszawie otwarte
Na warszawskiej Woli otwarto pierwszy w Polsce butikowy concept store Cupra. Salon zapewnia możliwość pełnego poznania hiszpańskiej marki o sportowym DNA. Podczas wizyty goście mogą skorzystać z pomocy ekspertów marki, Cupra Masterów.