1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Na terenie naszego kraju mamy tylko trzy fabryki samochodów, ale na szczęście działają one prężnie. Produkcja aut w Polsce rośnie najszybciej od czterech lat.

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce
Od 2008 roku produkcja nowych aut w Polsce systematycznie malała. Zeszłoroczne wzrosty były bardzo znikome, ale w tym roku widać wreszcie znaczącą poprawę. Po półroczu polskie fabryki - Volkswagena, Opla i Fiata - wytworzyły prawie tyle samo aut co przez cały poprzedni rok. Planowana produkcja do końca grudnia powinna wynieść ok. 630 tys. sztuk, czyli o ponad 50 tys. więcej niż przed rokiem.

"Przemysł motoryzacyjny w Polsce zaczyna się rozwijać bardzo dynamicznie, zarówno w zakresie produkcji samochodów, jak i komponentów" – mówi Rafał Orłowski z przedsiębiorstwa analitycznego AutomotiveSuppliers.pl – "Z jednej strony mamy znaczący wzrost zatrudnienia w sektorze produkcji części i komponentów, z drugiej strony od kilku miesięcy wreszcie obserwujemy wzrost produkcji samochodów, które są wytwarzane w trzech zakładach produkcyjnych na terenie naszego kraju".

Zwiększyła się jednocześnie wartość eksportu. W pierwszym kwartale bieżącego roku była ona szacowana na 5mld euro, czyli o 14% więcej niż przed rokiem. Dynamiczny wzrost dotyczy głównie gliwickiej fabryki Opla, w której montowany jest m.in. kabriolet Cascada, a Volkswagen i Fiat utrzymują poziom produkcji sprzed roku. Sytuacja może się jeszcze poprawić, gdy Volkswagen ukończy swoją nową fabrykę, a Fiat uruchomi produkcję nowych modeli - jest szansa na wytwarzanie kolejnej generacji Punto właśnie w bielskiej fabryce włoskiej marki.

Wciąż toczą się także negocjacje polskiego rządu z brytyjskim koncernem Jaguar Land Rover, który lokalizacji dla swojej nowej fabryki szuka w Polsce lub Słowacji. Ta wytwórnia ma produkować aż 350 tys. aut rocznie, ale zostanie otwarta najwcześniej w 2019 roku. Dynamiczny wzrost produkcji samochodów w Polsce ma jednak nie tylko dobre strony - okazuje się, że zarządcom fabryk coraz trudniej jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników w branży.

"Pojawią się także pewnego rodzaju problemy, bo wiele firm motoryzacyjnych i producentów części informuje, że rynek pracy, mówię tu o poszukiwaniach i znajdowaniu nowych pracowników, robi się coraz trudniejszy" – dodaje ekspert Automotive Suppliers. Choć to zjawisko należy raczej rozpatrywać w kategoriach dużej szansy dla młodych ludzi szukających pracy w rozwijającym się przemyśle.

Podobne wiadomości:

Opel Astra BiTurbo - nowy diesel

Opel Astra BiTurbo - nowy diesel

Technika 2016-05-11

VW - 2,5 mln samochodów z fabryki w Poznaniu

VW - 2,5 mln samochodów z fabryki w Poznaniu

Aktualności 2016-07-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Seat Leon – ceny czwartej generacji
Nowy Seat Leon – ceny czwartej generacji
Czwarta generacja Seata Leona w wersji pięciodrzwiowej i kombi Sportstourer wchodzi do sprzedaży, również jako hybryda. Znamy jego ceny.