1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Rekordowy zasięg Toyoty Mirai

Rekordowy zasięg Toyoty Mirai

Toyota Mirai nazywana jest autem przyszłości. Jej wodorowy napęd nie emituje do atmosfery żadnych szkodliwych substancji, a koszty tankowania są minimalne. Okazuje się, że auto ma także znacznie większy zasięg niż pozostałe auta z silnikami elektrycznymi.

Rekordowy zasięg Toyoty Mirai
Sercem futurystycznego pojazdu z Japonii jest silnik elektryczny, zasilany energią otrzymywaną z wodorowych ogniw paliwowych. Jedynym produktem ubocznym przy zasilaniu tego typu jest para wodna, co sprawia że Mirai jest tzw. autem bezemisyjnym. I właśnie w tej kategorii samochodów nowa Toyota pobiła rekord - żadne auto nie emitujące spalin nie ma tak dużego zasięgu na jednym tankowaniu.

Po uzupełnieniu zbiorników wodoru do pełna, Toyota Mirai może przejechać według amerykańskiego cyklu jazdy testowej ponad 480 kilometrów. To zasięg jak najbardziej porównywalny z samochodami wyposażonymi w silniki benzynowe, czy nawet Diesla. Dzięki temu funkcjonalnośc Toyoty Mirai w codziennym użytkowaniu wcale nie cierpi, w przeciwieństwie do większości aut elektrycznych, ładowanych z sieci. W nich zasięg po jednorazowym tankowaniu wynosi 100-200km.

Wodorową Toyotę można już kupować na rodzimym rynku, ale jest to bardzo trudne, ze względu na ogromny popyt i za małą podaż. W te wakacje auto ma zadebiutować na rynku amerykańskim, a pod koniec roku trafi także na wybrane rynki europejskie. W USA auto ma kosztować ok. 60 000 dolarów, ale producent przewiduje, że większość odbiorców weźmie Toyotę Mirai w leasing.

Podobne wiadomości:

Toyota zwiększa produkcję wodorowego Mirai

Toyota zwiększa produkcję wodorowego Mirai

Aktualności 2015-01-23

Wodorowy Hyundai przejechał 2383 km w 24h

auto motor i sport 2015-08-07

Nie dalej jak rok temu wodorowy Hyundai ix35 Fuell Cell pobił swój życiowy rekord najdłuższej trasy przejechanej przy wykorzystaniu jednego zbiornika paliwa. Teraz ustanowiono kolejny rekord.

Komentuj:

~Mike 2015-12-05

To już kolejny artykuł wychwalający "rekordowy zasięg " Toyoty. Porównując Mirai z Teslą S, w tej samej cenie (78500€ Mirai i 79000€ Tesla) mamy taki sam zasięg (tesla 528 km, Mirai ponad 500 km). Natomiast porównując osiągi (5,2 sek do 100 iTesla i 9,6 sek. Mirai) oraz wielkość auta (Tesla 2 bagażniki, 5 lub 7 miejsc, Mirai 4 miejsca i klasyczny bagażnik z tyłu) to Mirai wypada skromnie... Teslę można ładować w domu za nieduże pieniądze i na stacjach w Europie (w Polsce sporadycznie) a wodoru nie ma. Osobiście wolę sam ładować auto elektryczne typu Tesla niż dawać zarobić pośrednikom na sprzedaży wodoru. A będzie ich jak zwykle sporo... producent, hurtownik, stacja napełniania wodorem, no i tzw. "budżet" czyli akcyza, podatek drogowy, VAT... Zastanawiam się jednak skąd u dziennikarzy taki dziwny zachwyt nad "rekordowym zasięgiem Toyoty" .?? Ale pomysł mimo wszystko fajny zawsze to jakiś postęp...

~M 2015-12-05

Rekordowy zasięg? Jeśli chodzi o wodór to na pewno tak, z braku konkurencji raczej. Natomiast w przypadku aut elektrycznych (w końcu zamiast baterii mamy butle z gazem i agregat, ale silnik jest elektryczny) zasięg 500 km jest praktycznie taki sam jak tesli S. Ceny są podobne Tesla od 59 tys. USD a Toyota od około 60 tys. USD. Przy czym Tesla to jednak auto o klasę wyższe (jak nie dwie). dwa bagażniki i 5 osób Tesla, Toyota 4 osoby i jeden bagażnik. Dużą zaletą Toyoty jest szybkość ładowania. Jednak zamiana benzyny na wodór to IMO jest kolejnym sposobem na uzależnienie od wytwórców paliwa, akcyza, podatki drogowe, VAT. Wolałbym jednak Teslę ładowaną energią słoneczną... Ale życzę powodzenia Toyocie :) konkurencja to zawsze był zdrowy bodziec :)

~janusz926 2015-07-07

Tu widzę 480 km, w innych źródłach po oddzielnych testach wskazywało nawet ponad 500 km, ladna średnia nam wychodzi. Chyba rozwija nam się poważna nowa gałąź motoryzacji.

~żadnychzmartwien 2015-07-03

Konkurencja w tym wypadku pozostaje daleko w tyle, stawiała ona na samochody elektryczne a jednak okazuje się, że są one droższe i maja gorszy zasieg kilometrów.Mirai oferuje ogromny zasieg bo az 500 KM ! przy naprawde rozsadnej cenie jak za ten innowacyjny samochod.

~weekendowicz 2015-07-03

Czytałem już, że Mirai potrafi nawet 500 km przejechać na jednym tankowaniu. Wysoką poprzeczkę postawiła Toyota, nie ma co ukrywać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes Klasy E Coupe w nowej odsłonie
Mercedes Klasy E Coupe w nowej odsłonie
Mercedes Klasy E w wersjach Coupé oraz Kabriolet przeszedł gruntowny face lifting. Co nowego oferuje ten model?