mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Renault i Caterham stworzą następcę Alpiny

Renault i Caterham stworzą następcę Alpiny

Renault już od pewnego czasu wypuszczało sygnały, że zamierza stworzyć sportowy samochód, będący spadkobiercą modeli Alpine. Teraz już wiadomo, że uczyni to wspólnie z firmą Caterham, z którą właśnie francuski koncern zawarł porozumienie o współpracy.

Renault i Caterham stworzą następcę Alpiny
Realizacja pomysłu odrodzenia modelu Alpine była uzależniona od znalezienia partnera, który pomógłby zapewnić rentowność ekonomiczną tego projektu. Zawarte porozumienie zakłada, że grupa Caterham obejmie 50% akcji spółki Société des Automobiles Alpine Renault, która należy obecnie w 100% do Renault SAS. Powstała spółka, Société des Automobiles Alpine Caterham, zostanie zarejestrowana w styczniu 2013 r. Będzie nią kierował Bernard Ollivier.

Po badaniu wykonalności dotyczącym możliwości rozwoju wspólnego sportowego samochodu przeprowadzonym przez Renault Sport Technologies i Caterham Technology & Innovation (CTI - firma wyspecjalizowana w pracach konstrukcyjnych oraz doradzająca Grupie Caterham w zakresie technologii), Renault i Caterham połączą swoje umiejętności w produkcji mało- i wielkoseryjnych samochodów, aby poszerzyć swoje pozycjonowanie na rynku sportowych samochodów. Każdy z partnerów wprowadzi na rynek w ciągu 3-4 lat swój własny model.

Każdy z partnerów wniesie swoje kompetencje techniczne i wykorzysta je w rozwoju przyszłych produktów poprzez utworzenie wspólnego działu konstrukcyjnego. Niezbędne do projektowania i produkcji inwestycje będą ponoszone w równych częściach przez obie firmy. Spółka Société des Automobiles Alpine Caterham będzie mogła korzystać przy projektowaniu przyszłych produktów z doświadczenia Renault, Renault Sport Technologies i CTI.

Do powstania Alpine w 1955 roku przyczynił się Jean Redele, kierowca rajdowy, biznesmen i pionier w dziedzinie motoryzacji. Sportowa i produkcyjna przygoda Alpine rozpoczęła się od modelu A106, wykorzystującego płytę podłogową i silnik z Renault 4 CV. Istotnym "genem" Alpine jest dynamika tego modelu wynikająca z niskiej masy i doskonałych osiągów oraz płynnej linii. Najbardziej pamiętanym dziś modelem jest Alpine A110, który świętuje w tym roku swoje 50-lecie.

Podczas swojego istnienia firma Alpine sprzedała 30 tys. sportowych samochodów przeznaczonych do codziennej eksploatacji. Alpine reprezentowało również przez wiele dziesięcioleci barwy Renault w sporcie. Na swoim koncie ma m.in. tytuł rajdowego mistrza świata w 1973 r., zwycięstwa w rajdzie Monte Carlo w 1973 i 1974 r., a także w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans w 1978 r.

Efekty współpracy Renault i Caterham będą powstawać w zakładach Dieppe we Francji. Zakład Alpine w Dieppe jest obecnie wyspecjalizowany w produkcji samochodów projektowanych przez Renault Sport Technologies, zarówno wielkoseryjnych (Clio R.S.), jak i wyczynowych. W tym historycznym zakładzie, wybudowanym w 1969 r., powstały liczne kultowe modele, takie jak Berlinette. Podstawową działalnością zakładu jest montaż samochodów sportowych, montaż i sprzedaż samochodów wyczynowych, sprzedaż części zamiennych do samochodów wyczynowych, również podczas imprez sportowych. Dzięki swojej elastyczności i zdolności adaptacji może produkować również krótkie serie pojazdów. Zakład w Dieppe zatrudnia ponad 300 osób. Od 1969 roku wyprodukował ponad 400 000 samochodów.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Alpine A110
Alpine A110
Cena podstawowa już od: 238 600 PLN brutto
Dostępne nadwozia: coupe-2dr.

Podobne wiadomości:

Renault Mégane Coupé RS

auto motor i sport 0000-00-00

Spod flagi Renault Sport. Na poważnie usportowiony kompaktowy hatchback zawsze ma w sobie siłę przyciągania. Renault Mégane Coupé RS to klasyczny przedstawiciel gatunku.

Renault Scenic z nowym silnikiem

Renault Scenic z nowym silnikiem

Aktualności 2017-12-19

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
600 taksówek na wodór dla Paryża
600 taksówek na wodór dla Paryża
Toyota Mirai, pierwszy masowy samochód osobowy z napędem hybrydowym, trafi do paryskiej sieci taksówkarskiej.