mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Renault nowym partnerem AvtoVAZ

Renault nowym partnerem AvtoVAZ

Renault zostanie strategicznym partnerem rosyjskiej firmy AvtoVAZ. Francuzi dzięki inwestycji zyskają szerszy dostęp do najdynamiczniej rozwijającego się rynku motoryzacyjnego w Europie, zaś Rosjanie uzyskają ekonomiczne i technologiczne wsparcie przy produkcji aut.

Renault nowym partnerem AvtoVAZ
Z łączną sprzedażą 2,5 mln samochodów w 2007 roku Rosja ma szansę objąć pozycję lidera wśród największych rynków motoryzacyjnych. Prognozy wskazują, że do końca 2011 roku sprzedaż aut wyniesie nawet 3,3 mln sztuk.

Aby sprostać wymaganiom coraz bardziej konkurencyjnego rynku rosyjska potentat w produkcji samochodów, firma AvtoVAZ od pewnego czasu szukała partnera, który gotów byłby przejąć część zobowiązań finansowych koncernu. Na dodatek w obliczu napływu zagranicznych marek rodzime produkty AvtoVAZ popadały w coraz większa niełaskę klientów.

Nowym partnerem rosyjskiej firmy zostało Renault, choć lokalne media najwięcej szans dawało mariażowi AvtoVAZ z włoskim Fiatem. Rosjanie nie postanowili również poszerzyć współpracy z dotychczasowym partnerem, amerykańskim General Motors. W ubiegłą sobotę doszło już do pierwszego spotkania szefa Renault Carlosa Ghosn z Sergieiem Chemezovem, głową koncernu AvtoVAZ, na którym ustalono wszelkie detale przyszłej kooperacji.

W zamian za dokonanie inwestycji w AvtoVAZ, Renault otrzyma pakiet 25% akcji holdingu Rosoboronexport, skupiającego w swoich szeregach wiele przedsiębiorstw z branży metalurgicznej. Pozostałe 75% znajdzie się nadal w rękach AvtoVAZ. Póki co nierozstrzygnięte zostały losy flagowej marki rosyjskiego producenta, Łady. Wersja o kontynuowaniu produkcji tego modelu przy wsparciu technologicznym Renault jest tak samo prawdopodobna jak wycofanie jej z całkowitej sprzedaży i zastąpienie tanich modeli np. Dacią Logan – jednym z bestsellerów tegorocznej sprzedaży koncernu Renault.
Tematy w artykule: AvtoVAZ

Podobne wiadomości:

Renault-Nissan przejmuje kontrolę nad Rosjanami

Renault-Nissan przejmuje kontrolę nad...

Aktualności 2012-05-07

Alians Renault-Nissan zacieśnia współpracę z AvtoVAZ

Alians Renault-Nissan zacieśnia współpracę z...

Aktualności 2014-12-18

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq RS już w sprzedaży
Skoda Kodiaq RS już w sprzedaży
Skoda Kodiaq RS to najmocniejszy i najszybszy SUV czeskiej marki. Auto można już zamawiać, bo znane są jego ceny.