1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Renault sprzeda udziały w AvtoVAZ za 1 rubla

Renault sprzeda udziały w AvtoVAZ za 1 rubla

Koncern Renault ma sprzedać udziały w spółce AvtoVAZ, produkującej m.in. samochody Łada. Wycena sięga 1 rubla za niemal 68 proc. udziałów. To równowartość 7 groszy.

Renault sprzeda udziały w AvtoVAZ za 1 rubla
Agencja Reuters poinformowała niedawno o tym, że koncern Renault pozbędzie się swoich udziałów w firmie AvtoVAZ, kończąc na czas nieokreślony współpracę francuskiego producenta z rosyjską spółką. Cena jest szokująco niska, bo całość zgromadzonych od 2008 roku udziałów w AvtoVAZ kosztować ma 1 rubla. Po dzisiejszym kursie to niecałe 7 groszy.

Co dalej? Udziały w rosyjskiej spółce trafić mają pod zarząd Rosyjskiego Instytutu Naukowego, do Rosyjskiego Ośrodka Badań Motoryzacyjnych NAMI. Ten ostatni odpowiadał choćby za zbudowanie limuzyny Władimira Putina – Aurusa Senat i w ogóle jest organizacją naukową, która odpowiada za rozwój rosyjskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Przejęte zostaną też zakłady, w których produkowane były modele Aliansu marek Renault, Nissan i Mitsubishi, ale co będzie w niej powstawać – nie wiadomo. Na pewno nie to, co do tej pory, szczególnie że brak samochodowych części jest w Rosji bardzo odczuwalny i powoduje, że takie firmy jak Łada czy Kamaz wracają do bardzo przestarzałych technologii i konstrukcji, by móc choć w części zaspokoić popyt na nowe samochody. Wszystko przez sankcje nałożone po napaści Rosji na Ukrainę i wycofywanie się zagranicznych firm z działalności w Rosji.

Przejęcie AvtoVAZ najwyraźniej nie jest dla Rosjan powodem do radości, choć propaganda mówi co innego. Jak inaczej tłumaczyć bowiem fakt, że rosyjski minister handlu Denis Manturow zapowiedział już, że Renault będzie mogło wrócić i odkupić swoje akcje, a ma na to aż sześć lat. Oczywiście minister nie omieszkał dodać, że kiedy Renault wróci, nie będzie mogło liczyć na tak korzystną wycenę, po jakiej pozbywa się akcji w AvtoVAZ.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Renault
Tematy w artykule: Renault AvtoVAZ

Podobne wiadomości:

Renault Talisman po face liftingu

Renault Talisman po face liftingu

Aktualności 2020-07-16

Renault Megane E-Tech – elektryczny kompakt

Renault Megane E-Tech – elektryczny kompakt

Aktualności 2021-09-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!