mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Renault w Iranie

Renault w Iranie

Umowa z IDRO, Iran Khodro i Saipą to początek rozwoju działalności Renault w Iranie dzięki utworzeniu spółki Renault Pars.

Louis Schweitzer, prezes Renault, Rezah Veyseh, prezes IDRO (Industrial Development & Renovation Organization – irańskiej instytucji publicznej odpowiedzialnej za przemysł motoryzacyjny), Manoucher Manteghi, dyrektor naczelny firmy Iran Khodro, i Ahmad Galebani, dyrektor naczelny firmy Saipa, podpisali 16 marca 2004 r. dokumenty umożliwiające utworzenie spółki joint venture, która będzie kamieniem węgielnym współpracy Renault z irańskim przemysłem motoryzacyjnym.

51% udziałów w tej spółce – Renault Pars – będzie stanowić własność Renault, a 49% będzie należeć do AID co, podmiotu utworzonego przez IDRO i dwóch największych producentów samochodów w Iranie: firmy Iran Khodro i Saipa. Spółka powstanie w kwietniu 2004 r. Jako właściciel licencji na samochód X90, Renault Pars będzie odpowiadać za aspekty techniczne i jakość, zaopatrzenie, logistykę oraz koordynację polityki handlowej, marketingu i serwisu po sprzedaży.

W 2006 roku Iran Khodro i Saipa rozpoczną produkcję samochodów z wykorzystaniem płyty podłogowej X90 Renault. Początkowo wydajność produkcji każdej z tych firm wyniesie 150.000 sztuk. Do montażu będą wykorzystywane części importowane i produkowane w kraju. Sprzedaż będą prowadzić firmy Iran Khodro i Saipa w specjalnych punktach sprzedaży należących do ich sieci.

Irański rynek samochodowy, obejmujący 68 mln mieszkańców, od trzech lat szybko się rozwija. W 2003 r. jego wielkość wynosiła prawie 700.000 aut. W kraju tym istnieje przemysł motoryzacyjny i rozbudowana sieć producentów wyposażenia – elementy niezbędne dla powodzenia przedsięwzięcia. Model X90 jest szczególnie odpowiedni dla tego rynku. Został on stworzony dla krajów, w których istnieje znaczny popyt na ekonomiczne samochody, odpowiadające najwyższym międzynarodowym standardom.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Trwają prace nad techniką ładowania o bardzo wysokiej mocy dla elektrycznych samochodów przyszłości.