mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Restrukturyzacja GME

Restrukturyzacja GME

General Motors Europe ogłosiła zamiar obniżenia rocznych kosztów strukturalnych o około 500 mln euro do 2006 roku. W skład restrukturyzacji wchodzi zwolnienie 12 tys. pracowników, z czego 90% już w przyszłym roku.

Plan uwzględnia aktualną pozycję GME na europejskim rynku motoryzacyjnym, w tym spowolnienie wzrostu popytu, rosnącą konkurencję ze strony marek europejskich i azjatyckich oraz negatywne perspektywy w zakresie cen netto pojazdów. Oczekuje się, że firma poniesie w latach 2005 i 2006 koszty odpraw, których kwota i termin wypłaty będzie zależał od zakończenia negocjacji z przedstawicielami pracowników.

W początkowej fazie plan zakłada redukcję zatrudnienia głównie w Niemczech, ze szczególnym naciskiem na działy produkcji i inżynierii. Około 1.000 zwolnień przewidzianych jest u kooperantów współpracujących na zasadzie outsourcingu.

Firma potwierdziła utrzymanie harmonogramu premier modeli produkcyjnych na 2005 rok, tj. samochodów Opel Astra GTC, minivana Zafira oraz modelu Saab 9-3 Sport Hatch. Ponadto potwierdzono plany wprowadzenia zupełnie nowego modelu Opel typu crossover SUV, nowej generacji Corsy oraz nowego dwumiejscowego roadstera w 2006 roku. W związku z powyższymi posunięciami, Międzynarodowe Centrum Rozwoju Technicznego w Rüsselsheim (Niemcy) oraz Centrum Rozwoju Technicznego Saab w Trollhattan (Szwecja) zostaną w pełni zintegrowane z ogólnoświatową strukturą inżynierską GM.

„Przy stratach utrzymujących się od 1999 roku i bez sygnałów zapowiadających znaczącą poprawę koniunktury rynkowej w najbliższych latach, nie mamy innego wyboru niż tylko podjąć trudne kroki zapewniające nam sukces w długim okresie.” – dodał Henderson, przewodniczący Rady Nadzorczej GME.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Kodiaq RS już w sprzedaży
Skoda Kodiaq RS już w sprzedaży
Skoda Kodiaq RS to najmocniejszy i najszybszy SUV czeskiej marki. Auto można już zamawiać, bo znane są jego ceny.