mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rondo a używanie kierunkowskazów

Rondo a używanie kierunkowskazów

Rondo to specyficzne, a jednocześnie często dość trudne skrzyżowanie dla wielu kierowców. Widać to między innymu po sposobie używania kierunkowskazów podczas jazdy po nim.

Rondo a używanie kierunkowskazów

Poniżej przedstawiamy list Pana Edwarda z Bydgoszczy, który zwrócił naszą uwagę właśnie na ten problem:

"Od pewnego czasu nurtuje mnie pewien problem. A mianowicie używanie kierunkowskazów podczas jazdy po rondzie.

Choć wiadomo, iż rondo jest dość nietypowym rodzajem skrzyżowania, to jednak różnorodność zachowań kierowców, co do używania kierunkowskazów, jaką zauważyłem w ostatnim okresie (od kiedy zacząłem się temu baczniej przyglądać), jest bardzo zadziwiająca. Włączanie prawego lub lewego kierunkowskazu przed wjechaniem na rondo to chyba najczęstsze przykłady, jakie zdarza mi się obserwować u kierowców nie tylko w moim mieście (Bydgoszcz). Przykładów oczywiście mógłbym tu mnożyć, ale też nie o to mi chodzi.

Nadmienię tylko, iż osobiście nigdy przed wjazdem na rondo nie włączam kierunkowskazu i do tej pory wydawało mi się, iż czynię słusznie, czyli zgodnie z przepisami ruchu drogowego... Jedyne miejsce, kiedy włączam kierunkowskaz (prawy), to przed zjazdem z ronda, pomijając oczywiście ronda wielopasmowe i zmianę pasa ruchu.

A ponieważ, tylko głupi się nie myli, więc zaczęło nurtować mnie pytanie, czy aby na pewno to ja dobrze używam kierunkowskazów. Niestety nie udało mi się znaleźć nigdzie w przepisach (Kodeks Drogowy) ani np. w internecie stosownej wykładni do powyższego problemu. Zdaję sobie sprawę, iż występują różne rodzaje rond i możliwe dlatego nie ma jednej interpretacji przepisów dotyczących używania kierunkowskazów na nich. Próbowałem kiedyś się dowiedzieć od policjanta drogówki (w końcu kto jak kto, ale oni przepisy ruchu drogowego powinni znać najlepiej), jak należy w takiej sytuacji się zachować. Wpierw próbował mnie zbyć, iż analogicznie jak na każdym skrzyżowaniu. Jednak po zadaniu bardziej szczegółowych pytań, zaczął kluczyć, mieszać, tak iż w końcu nic konkretnego się nie dowiedziałem.

Dlatego wciąż szukam odpowiedzi na powyższy problem, a w szczególności, czy przed wjazdem na rondo należy w ogóle włączyć kierunkowskaz, a jeśli tak, to który (prawy lub lewy)? Czy może ma to znaczenie, jeśli będę kontynuował jazdę w prawo, na wprost lub w lewo? W jakich jeszcze innych sytuacjach powinno się włączyć kierunkowskaz podczas jazdy po rondzie?"

A jak Ty się zachowujesz w takiej sytuacji? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami. Wkrótce przedstawimy też interpretację przepisów uzyskaną od fachowców w tej dziedzinie.

Komentuj:

Iza1983 2014-04-24

Rondo jest jak każde inne skrzyżowanie - wykonujesz manewr zasygnalizuj go kierunkowskazem, to proste. Najgorsze z czym się spotykam to skręcanie z prawego pasa w lewo.

Madamo 2014-04-16

Jak na temat dość prosty zadziwiająco liczna dyskusja, a w rzeczywistości jest tak, że i tak każdy jeździ po swojemu i nie koniecznie zgodnie z przepisami.

~Popek 2014-04-11

Przy zmianie pasa ruchu bądz omijaniu przeszkody albo podczas wyprzedzania nie jest potrzebne włączania kierunkowskazu bo to jest fakt każdemu widoczny ! Sygnalizujemy ZAMIAR wykonania manewru samochodem przed jego rozpoczęciem !

~LUSTERKA PILA 2014-04-09

Przejeżdżałem przez Gorzów. jest tam rondo sekwencyjne. trzeba wiedzieć jak jechać, żeby nie pojechać pod prąd. Pozdrawiam https://www.facebook.com/lusterkapila?ref=hl

~LUSTERKA PILA 2014-04-09

Żeby tak wszyscy używali kierunków. Denerwuje to jak ktoś robi manewr i w trakcie włącza kierunek, jak już to widać, a nie przy zamiarze. Pozdrawiam LUSTERKA PILA https://www.facebook.com/lusterkapila?ref=hl

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak zmiana czasu wpływa na kierowców?
Jak zmiana czasu wpływa na kierowców?
Minionej niedzieli zmieniliśmy czas z zimowego na letni. Jedna godzina to niewiele, ale okazuje się, że ma ona spory wpływ na koncentrację kierowców.