1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Rośnie wykrywalność nieubezpieczonych

Rośnie wykrywalność nieubezpieczonych

Z raportu opublikowanego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wynika, że wzrosła wykrywalność kierowców jeżdżących bez wykupionej obowiązkowej polisy OC.

Rośnie wykrywalność nieubezpieczonych

Raport opublikowany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podaje, że o ponad jedną trzecią wzrosła w ciągu roku liczba właścicieli pojazdów wezwanych do zapłacenia kary za brak polisy OC.

Taki wynik jest w dużej mierze efektem doskonalenia systemowych kontroli dokonywanych w oparciu o dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych OI UFG.

W ciągu trzech kwartałów 2019 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystawił już 93 tysiące wezwań do zapłacenia kary za brak OC. Ta liczba to o blisko 25 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie minionego roku.

- Warto zaznaczyć, że działalność kontrolna Funduszu ma charakter prewencyjny – mówi Hubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego.

- Jazda bez obowiązkowego OC jest bowiem ogromnym zagrożeniem zarówno dla finansów sprawcy szkody jak i dla nieubezpieczonego posiadacza pojazdu. W razie wypadku muszą oni z własnej kieszeni, solidarnie, oddać wszystkie świadczenia wypłacone przez Fundusz ofiarom takiego wypadku – wyjaśnia wiceprezes UFG.

Rekordowe sumy regresów

Najwyższe regresy dochodzone przez Fundusz przekraczają milion złotych każdy. Rekordzista ma do zwrotu ponad 1,4 mln złotych za wypadek spowodowany nieubezpieczonym motocyklem, w którym potrącił rowerzystkę. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła.

Kolejny sprawca ma do oddania UFG aż 1,37 mln złotych, za wypadek, w wyniku którego pasażer nieubezpieczonego pojazdu doznał złamania kręgosłupa i jest sparaliżowany.

Odnotowana w ciągu trzech kwartałów 2019 roku większa liczba wezwań o zapłacenie kary za brak OC to efekt wzrostu o 24 procent liczby zawiadomień od policji, ale przede wszystkim wzrostu o 52 procent liczby nowych spraw, dotyczących braku ochrony ubezpieczeniowej OC, wykrytych na podstawie informacji z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych UFG.

Od ponad sześciu lat Fundusz doskonali własne narzędzia wykrywania nieubezpieczonych. Baza polis przeszukiwana jest przez specjalne algorytmy wykrywające brak ochrony ubezpieczeniowej oraz opóźnienia w zawarciu ubezpieczenia OC przy pierwszej rejestracji auta w Polsce (zarówno nowego, jak i sprowadzonego z zagranicy).

W końcu września 2019 roku Fundusz prowadził łącznie blisko 175 tysięcy spraw o zapłacenie sankcji za brak komunikacyjnej polisy OC. Tytułem kar do kasy Funduszu, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku, wpłynęło 100,6 mln złotych, o ponad 40 procent więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku.

Właściciele pojazdów mechanicznych w Polsce mają obowiązek wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) najpóźniej w dniu rejestracji auta, ciągnika, autobusu, motocykla, motoroweru, itp. Fundusz szacuje, że w Polsce około  0,4 procenta wszystkich aktywnych pojazdów mogących brać udział w ruchu może nie posiadać, stale lub czasowo, obowiązkowej polisy OC.

Według obowiązujących przepisów, osobą nieubezpieczoną jest zarówno właściciel pojazdu, który nie wykupił tej obowiązkowej polisy w ustawowym terminie, jak również posiadacz, który miał przerwę w ochronie ubezpieczeniowej oraz osoba która świadomie uchyla się od obowiązku zawarcia umowy OC. Przy czym ci ostatni stanowią najmniejszy odsetek nieubezpieczonych.


Podobne wiadomości:

UFG: gdzie kierowcy jeżdżą bez OC

UFG: gdzie kierowcy jeżdżą bez OC

Aktualności 2019-08-29

Nowe przepisy. Ruszają wypłaty szczególne z UFG

Nowe przepisy. Ruszają wypłaty szczególne z...

Finanse i prawo 2019-10-31

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Audi Q4 Sportback e-tron – elektryczny SUV coupe
Audi Q4 Sportback e-tron – elektryczny SUV coupe
Audi Q4 Sportback e-tron to zapowiedź wersji coupe innego elektrycznego SUV-a – Audi Q4 e-tron. Wiemy już, jak wygląda wersja Sportback.