mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rozbite, ale bezpieczne

Rozbite, ale bezpieczne

Euro NCAP poddało próbom zderzeniowym kolejne nowości, jakie dopiero co zadebiutowały na europejskich rynkach. Co cieszy, prawie wszystkie z nich otrzymały maksymalną liczbę pięciu gwiazdek. A również jedyny w tym gronie model z czterema gwiazdkami powinien mieć powody do zadowolenia.

Rozbite, ale bezpieczne
Sześć modeli trafiło tym razem pod czujne oczy specjalistów z Euro NCAP. Pięć z nich - Audi A3, Ford B-Max, Kia cee’d, Renault Clio oraz Volvo V40 - otrzymało wysokie noty w większości kategorii i zasłużyło w końcowej ocenie na prestiżowe pięć gwiazdek. Jedynie Isuzu D-Max zdobył cztery gwiazdki, jednak pamiętajmy, że spośród pickupów, jak dotąd tylko Ford Ranger może szczycić się najwyższą, możliwą oceną.

Warty podkreślenia jest również fakt, że od tego roku ponownie podwyższone zostały wymagania do uzyskania maksymalnej liczby gwiazdek. Obok odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa pasażerów oraz dzieci, Euro NCAP zaczęło wymagać od producentów, by ci stawiali także i na lepszą ochronę pieszych. Jak wynika bowiem ze statystyk w Europie 14 proc. ofiar wypadków drogowych stanowią właśnie piesi. Uzyskane wyniki tegorocznych testów zderzeniowych dają nadzieję na poprawę tych niekorzystnych dla pieszych statystyk.Volvo V40
Szwedzki kompakt zasłużył chyba na najwyższe słowa uznania spośród całej szóstki przetestowanych modeli. Uzyskał bowiem najwyższą liczbę punktów ze wszystkich modeli w swoim segmencie w dotychczasowej historii testów. Co więcej, jest obecnie także najbezpieczniejszym modelem z punktu widzenia pieszych. A to za sprawą zamontowanej pod przednią maską poduszki powietrznej, która w momencie uderzenia auta w pieszego unosi nieznacznie maskę, a dodatkowo chroni także przed uderzeniem w przednie słupki. Volvo, modelem V40, po raz kolejny udowadnia, że bezpieczeństwo pasażerów, a teraz także i pieszych, jest priorytetem podczas tworzenia nowych modeli.

Ford B-Max
Przesuwne tylne boczne drzwi, brak słupka B we wcześniejszych modelach oznaczał z reguły słabszą ochronę podczas zderzenia bocznego. Ford B-Max, mimo właśniego takiego rozwiązania, zdobył pięć gwiazdek, uzyskując całkiem wysoką łączną liczbę punktów (92%). W modelu tym wzmocnienia, jakie zazwyczaj znajdują się na środkowym słupku, trafiły na drzwi i, jak widać po testach, odpowiednio spełniły swoją rolę. Na wyposażeniu B-Maxa znajduje się m.in. system Active City Stop, który to zwiększa efektywność hamowania w nagłych sytuacjach.


Isuzu D-Max
Japoński pickup jest idealnym dowodem na to, że poziom bezpieczeństwa wzrasta znacząco na przestrzeni ostatnich kilku lat. W 2008 roku poprzednia ganeracja D-Maxa zdobyła zaledwie dwie gwiazdki za ochronę pasażerów (w tym jedna przekreślona) i tylko jedną za ochronę pieszych. D-Max po zmianach to zdecydowanie bezpieczniejszy samochód, o czym świadczy 83-proc. wynik za ochronę pasażerów. I tylko nieco słabsza ochrona pieszych (51%, a więc poniżej 60-proc. minimum) sprawiła, że Isuzu nie jest drugim pickupem z pięcioma gwiazdkami.

Audi A3, Kia cee'd, Renault Clio
Pozostałe trio przetestowanych modeli, może bez jakichś spektakularnych wyników, ale pokazało, że w porównaniu z poprzednikami również i te hatchbacki poprawiły swój poziom bezpieczeństwa.

model
gwiazdkidorośli
dzieci
piesi
systemy
Audi A3
* * * * *
95%
87%
74%
86%
Ford B-Max
* * * * *92%
84%
67%
71%
Isuzu D-Max* * * * 83%
67%
51%
71%
Kia cee'd* * * * *89%
88%
61%
86%
Renault Clio
* * * * *88%
89%
66%
99%
Volvo V40
* * * * *98%
75%
88%
100%

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Audi A3
Audi A3
Cena podstawowa już od: 108 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. sedan-4dr.
Kia cee'd
Kia cee'd
Cena podstawowa już od: 61 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-3dr. kombi-5dr.
Renault Clio
Renault Clio
Cena podstawowa już od: 43 500 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy
Volvo V40
Volvo V40
Cena podstawowa już od: 100 300 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.

Podobne wiadomości:

Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?

Zmiany w Audi. Kto zastąpi Brama Schota?

Aktualności 2019-01-09

Renault Winter Edition w Polsce

Renault Winter Edition w Polsce

Aktualności 2018-11-30

Komentuj:

~romek 2012-09-06

Volvo jak zwykle potwierdza swoje bezpieczeństwo, co ciekawe w ostatnich testach amerykańskiej instytuci IIHTS również bezkonkurencyjne okazało się Volvo, a to juz bardzo wiele mówi chyba

~kanalia 2012-08-31

volvo i wszystko w tym temacie..

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota opracowała humanoidalnego robota
Toyota opracowała humanoidalnego robota
Toyota i japoński operator komórkowy NTT DOCOMO opracowały system sterowania na odległość humanoidalnym robotem T-HR3 za pośrednictwem sieci komórkowej piątej generacji.