mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rozwój grupy Bosch w 2003 roku

Rozwój grupy Bosch w 2003 roku

Ubiegłoroczne światowe obroty grupy Bosch wyniosły ponad 36 miliardów euro, o 4% więcej niż w roku poprzednim. Polskie oddziały Boscha osiągnęły w 2003 roku 850 milionów euro obrotu.

Według wstępnych danych obrót koncernu Bosch w roku 2003 wyniósł ok. 36,3 miliarda euro, wzrastając o prawie 4% w porównaniu do roku poprzedniego. 71% obrotu pochodziło spoza macierzystego rynku niemieckiego. Na początku roku 2004 grupa Bosch zatrudniała ponad 232 000 pracowników, z tego 109 000 w Niemczech i 123 000 poza granicami Niemiec. Rok wcześniej w koncernie pracowało 224 000 osób.

Największą część obrotów, bo 23,6 miliarda euro, przyniosła technika motoryzacyjna. Wartość ta nominalnie przewyższyła o ponad jeden procent obroty z roku ubiegłego, natomiast przy pominięciu różnic kursowych wzrost wyniósł aż 8%. Duży wpływ na wysokość obrotu miała rosnąca liczba samochodów wyposażonych w system ESP oraz boom na samochody z silnikami Diesla w Europie Zachodniej.

Bosch był pierwszą w świecie firmą, która w 1995 roku rozpoczęła seryjną produkcję elektronicznego systemu kontroli trakcji ESP. W ubiegłym roku z taśmy produkcyjnej zszedł 10-milionowy egzemplarz tego systemu. Obecnie co drugi nowo zarejestrowany samochód w Niemczech jest wyposażony w system ESP, zaś w Europie Zachodniej - co czwarty. Wkrótce na rynku będzie dostępny nie tylko system ESP, ale cały program wyposażenia samochodu, bazującego na ESP.

W 2003 roku Bosch wyprodukował ok. sześciu milionów systemów wtryskowych Common Rail i Unit Injektor System, zaś w roku 2004 ta liczba sięgnie prawdopodobnie siedmiu milionów. Bosch prognozuje, że nowoczesna technika do silników Diesla wkrótce rozpowszechni się także poza Europą. Wpłynie na to postęp w technice spalania oraz jeszcze bardziej zaawansowana technika wtórnego oczyszczania spalin. Bosch podjął decyzję, że od 2005 roku będzie produkował własne filtry cząstek stałych do samochodów z silnikami Diesla.

W roku 2003 grupa Bosch osiągnęła na polskim rynku obroty w wysokości 850 milionów euro, o ponad 21% więcej niż przed rokiem. Duży wpływ na ten wynik miały części samochodowe dostarczane bezpośrednio do fabryk producentów samochodów i silników. Koncern zatrudnia w Polsce ok. 1500 pracowników.

Przedsiębiorstwo Bosch w Polsce reprezentuje spółka handlowa Robert Bosch z siedzibą w Warszawie. Zatrudniająca 220 osób firma zajmuje się dystrybucją części i akcesoriów samochodowych Bosch na rynek wtórny, elektronarzędzi marek Bosch, Skil i Dremel, radioodtwarzaczy samochodowych Blaupunkt oraz urządzeń grzewczych marki Junkers. Części i akcesoria samochodowe Boscha można w naszym kraju znaleźć nie tylko na rynku wtórnym, ale są one także dostarczane na wyposażenie fabryczne takim klientom, jak na przykład VW, Fiat, Opel, Isuzu, Fiat-GM Powertrain, Toyota.

W Mirkowie niedaleko Wrocławia istnieje fabryka układów hamulcowych Boscha. W zakładzie są produkowane hamulce tarczowe i bębnowe, pompy hamulcowe oraz korektory siły hamowania. Obecnie pracuje tam ok. 500 osób. Wyroby z Mirkowa są dostarczane producentom samochodów w Polsce i Europie Zachodniej.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona. Tymczasem wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeszcze na drugi dzień poziom alkoholu we krwi może przekraczać dozwolony pułap.