mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rusza program "Orlen Pierwsza Pomoc"

Rusza program "Orlen Pierwsza Pomoc"

Fundacja Orlen "Dar Serca" uruchomiła pilotażowy program "Orlen Pierwsza Pomoc", w ramach którego obsługa stacji PKN Orlen będzie przygotowana do udzielania pomocy przedmedycznej.

Dodatkowo, stacje paliw wyposażone zostaną w apteczki pierwszej pomocy. Na wyselekcjonowanych stacjach PKN planowane jest także umieszczenie defibrylatorów. Partnerami akcji „Orlen Pierwsza Pomoc” są: Polski Czerwony Krzyż, odpowiedzialny za przeprowadzenie szkoleń zgodnych z europejskimi standardami, Polskie Towarzystwo Lekarskie oraz Polska Rada Resuscytacji.

Program polega na organizacji pierwszej pomocy na stacjach PKN Orlen i innych miejscach użyteczności publicznej, rozpropagowaniu wiedzy i zasad udzielania pierwszej pomocy oraz dążeniu do zmian w zapisach, które umożliwiają stosowanie automatycznych defibrylatorów (ang. AED - Automated External Defibrillator) przez osoby udzielające pierwszej pomocy. 

„Stan wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy jest w Polsce zatrważająco niski. Właściwie każdy z nas powinien wiedzieć, jak zachować się w sytuacji wypadku, jednak w praktyce czynności te sprowadzają się do wykonania telefonu na pogotowie i oczekiwania na przyjazd karetki” – mówi Tomasz Gryżewski, prezes Fundacji Orlen „Dar Serca”. „W porównaniu z krajami Unii Europejskiej, wiele do życzenia pozostawiają także regulacje prawne w zakresie udzielania pierwszej pomocy czy użycia automatycznych defibrylatorów. Rozumiejąc te wyzwania, w porozumieniu z ekspertami zagadnień resuscytacji, postanowiliśmy rozpocząć program <<Orlen Pierwsza Pomoc>>” – dodaje Gryżewski.

Pilotażowy etap akcji rozpoczął się na początku grudnia 2003 r. Działania podzielono na dwie części. W ramach pierwszej z nich, stacje paliwowe wyposażone zostaną w apteczki pierwszej pomocy. Ich skład został opracowany w porozumieniu z partnerami programu.
 
Początkowo działania szkoleniowe dotyczą 4 stacji paliw na trasie A4 Kraków-Katowice. Docelowo w 2004 r. akcja ma objąć swoim zasięgiem 100 wybranych stacji PKN Orlen na terenie całego kraju. Wdrożenie drugiej części programu zaplanowano na pierwszą połowę 2004 r. Opiera się ona na wyposażeniu w automatyczne defibrylatory 10 wyselekcjonowanych stacji paliw, usytuowanych przy najbardziej ruchliwych ciągach komunikacyjnych w całej Polsce. Pracownicy tych punktów (którzy wcześniej przeszli szkolenie PCK) zaliczą także 8-godzinny kurs z zakresu resuscytacji z użyciem AED.

Fundacja Orlen „Dar Serca” powstała 2 lata temu, z przekształcenia Fundacji „Petrochemia Dzieciom”, działającej od 1997 roku. Powołany przez Polski Koncern Naftowy Orlen „Dar Serca” podejmuje, prowadzi i popiera inicjatywy charytatywne na rzecz ochrony zdrowia, rekreacji oraz rehabilitacji osób niepełnosprawnych; krzewienia tradycji narodowej; rozwoju oświaty i nauki. Fundacja działa w takich obszarach jak: wspieranie działalności ośrodków zdrowia i opieki społecznej, świetlic, domów dziecka, domów pobytu osób samotnych i niepełnosprawnych; organizowanie wycieczek, obozów rekreacyjnych, konkursów i zawodów; sponsorowanie przedsięwzięć kulturalno-oświatowych; przyznawanie stypendiów, nagród i zapomóg; organizowanie szkoleń, seminariów, kongresów, sympozjów; organizowanie wystaw, koncertów i przedstawień.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
Mitsubishi obniża ceny nawet o 41 tys. zł
W polskich salonach marki Mitsubishi ruszyła wyprzedaż aut z rocznika 2018. Zniżki sięgają nawet 41 tys. złotych.