mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ruszył 61. Rajd Polski

Ruszył 61. Rajd Polski

Dzisiejszego poranka wystartował 61. Rajd Polski. Zmagania kierowców na trasie liczącej 798,48 km potrwają do sobotniego popołudnia.

Ruszył 61. Rajd Polski

Pierwszy raz Rajd Polski rozegrano w czerwcu 1921 roku, wówczas najlepszy był Tadeusz Heyne startujący za kierownicą Dodge. Trasa biegła z Warszawy do Białobieży i z powrotem. Tylko Rajd Monte Carlo może poszczycić się dłuższą historią, w tym roku w lutym rozegrano już jego 72. edycję.

Do tej pory rajd odbywał się w różnych regionach Polski, ostatnimi laty o prawo goszczenia najlepszych kierowców rywalizowały Wrocław i Kraków. Jednak od 2001 organizatorem jest Automobilklub Ziemi Kłodzkiej. W tym roku kierowcy jechać będą tą samą trasą, co w ubiegłym roku. W pierwszym dniu (piątek) odcinki specjalne odbędą się w południowej części Kotliny, zaś w sobotę w jej północno-zachodniej części. W sumie do pokonania będzie 19 odcinków specjalnych o łącznej długości 295,27 km. Na mecie pierwsi kierowcy powinni pojawić się w sobotę tuż przed godziną 18-tą.

Faworytów tegorocznego Rajdu Polski jest kilku. Ponieważ jest on jednocześnie drugą rundą rajdowych samochodowych mistrzostw Europy, jedzie w nim kilku kierowców mających chrapkę na ten tytuł. W pierwszej rundzie mistrzostw Europy, Rajdzie Mille Miglia, triumfował Włoch Giandomenico Basso. Jednak on nie przyjechał do Polski. Są za to i nny Włoch Luca Pedersoli (Peugeot 306 maxi) - drugi we Włoszech, Francuz Simon Jean-Joseph (Renault Clio super 1600) - piąty, oraz Belg Bruno Thiry (Citroen C2 super 1600). Z polskich kierowców możemy na pewno liczyć na Leszka Kuzaja (Subaru Impreza), Tomasza Kuchara (Mitsubishi Lancer Evo VI), a także na aktualnego mistrza Polski Tomasza Czopika (Mitsubishi Lancer Evo VII).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Renault Winter Edition w Polsce
Renault Winter Edition w Polsce
Renault wprowadziło specjalną, bogato wyposażoną serię Winter Edition dla wybranych modeli osobowych z rocznika 2018.