mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Ruszyły ferie 2014 - uwaga na drogach!

Ruszyły ferie 2014 - uwaga na drogach!

Rozpoczęły się tegoroczne ferie zimowe dla dzieci i młodzieży szkolnej. Jak zwykle zwiększy się ruch na drogach do zimowych kurortów. Bezpieczeństwa najmłodszych będą strzec policjanci oraz funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego, którzy, jak co roku, będą dokładnie kontrolować stan techniczny autokarów oraz uprawnienia kierowców.

Ruszyły ferie 2014 - uwaga na drogach!
W okresie ferii zimowych, ale nie tylko, każdy rodzic ma prawo poprosić policjantów o skontrolowanie stanu techniczego autokaru, którym jego pociecha będzie podróżować. Funkcjonariusze, po otrzymaniu zgłoszenia zawierającego miejsce, datę i godzinę odjazdu autokaru, wykonają odpowiednie czynności, aby wykluczyć jakiekolwiek nieprawidłowości. Warto jednak o takie zgłoszenie zadbać odpowiednio wcześniej, a nie tuż przed zaplanowanym odjazdem. Przedłużający się czas wyruszenia w drogę może wpływać na poddenerwowanie nie tylko kierowców, ale i samych dzieci.

Podczas kontroli policjanci drogówki sprawdzają przede wszystkim stan techniczny autokaru, ale również sprawność psychofizyczną kierowcy, jego uprawnienia oraz stan trzeźwości. Policjanci będą również zwracać uwagę, na miejsca, które kierowcy wybierają na postój, a także na sposób załadowania sprzętu narciarskiego oraz bagażu.

Na drogach wjazdowych do miejscowości, w których organizowane są zimowiska, można spodziewać się zwiększonego ruchu drogowego. Co za tym idzie, więcej będzie tam policyjnych patroli. Funkcjonariusze z drogówki, będą dbać o bezpieczeństwo, nie tylko uczestnicząc w kontrolach technicznych autokarów, będą również za pomocą wideorejestratorów namierzać i karać kierowców, którzy nie potrafią dostosować się do obowiązującego na danym terenie ograniczenia prędkości.

Policja podpowiada, o czym warto pamiętać, aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna:

• sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
• poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy; skontaktuj się z najbliższą jednostką policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru;
• koniecznie wezwij policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Terminy ferii w 2014 roku:

• 20 stycznia - 2 lutego 2014 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
• 27 stycznia - 9 lutego 2014 r. – podlaskie, warmińsko-mazurskie
• 3 lutego - 16 lutego 2014 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
• 17 lutego - 2 marca 2014 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Podobne wiadomości:

Jak zachować kontrolę nad samochodem w zimie?

Jak zachować kontrolę nad samochodem w zimie?

Bezpieczna jazda 2019-02-20

Jak zmiana czasu wpływa na kierowców?

Jak zmiana czasu wpływa na kierowców?

Bezpieczna jazda 2019-04-01

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
600 taksówek na wodór dla Paryża
600 taksówek na wodór dla Paryża
Toyota Mirai, pierwszy masowy samochód osobowy z napędem hybrydowym, trafi do paryskiej sieci taksówkarskiej.