mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Rynek się normuje?

Rynek się normuje?

Ministerstwo Finansów opublikowało wstępne dane dotyczące liczby sprowadzonych w styczniu z zagranicy do Polski używanych aut.

Z zamieszczonego na stronie internetowej ministerstwa zestawienia wynika, iż w styczniu Polacy sprowadzili łącznie do Polski 58.066 używanych samochodów. Z tego 57.050 aut przypada na inne państwa unijne. Jest to najgorszy po majowym, wówczas sprowadziliśmy 31.421 używanych samochodów, wynik od czasu przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej. Razem wpływy z podatku akcyzowego z tego tytułu wyniosły ponad 60,7 mln zł (57,6 mln z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego).

Za wcześnie jeszcze, by wyrokować, czy słabszy wynik styczniowy jest zapowiedzią jakiejś trwalszej tendencji, czy tylko chwilowym osłabieniem napływu aut używanych z zagranicy. Z pewnością zimowe miesiące nie sprzyjają tego typu działalności i dopiero po nadejściu wiosny będzie można powiedzieć coś więcej. Jednak wydaje się, że rynek aut używanych powoli się nasyca i sprowadzanie samochodów staje się już mniej opłacalne. Potwierdzają to szacunki Eurotaxu, z których wynika, iż tylko 40% aut sprowadzonych w ubiegłym roku jeździ po naszych drogach. Reszta czeka w komisach, czy też na parkingach na swoich nabywców. I właśnie ten aspekt może okazać się decydującym w ograniczeniu fali sprowadzanych samochodów, a nie nowe regulacje prawne polskiego rządu (zastąpienie akcyzy nowym podatkiem rejestracyjnym), które może i byłyby skuteczne, ale z całą pewnością wejdą w życie o wiele za późno.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Alkohol za kierownicą. Czy jedno piwo to za dużo?
Jazda pod wpływem alkoholu jest zabroniona. Tymczasem wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeszcze na drugi dzień poziom alkoholu we krwi może przekraczać dozwolony pułap.