mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > SEAT świętuje 50 lat na kołach

SEAT świętuje 50 lat na kołach

SEAT świętuje właśnie 50-tą rocznicę pierwszego modelu SEAT-a 1400, jaki opuścił Fabrykę Zona Francka 13 listopada 1953 r. W tamtym okresie był to bardzo luksusowy model, który okazał się być zwiastunem przyszłych udanych przedsięwzięć produkcyjnych i planów motoryzacyjnych SEAT-a

SEAT świętuje 50 lat na kołach

Aby uczcić1964, wyprodukowano ponad 98,000 sztuk modelu SEAT-a 1400. Był to 4-drzwiowy, przestronny, komfortowy i bardzo nowoczesny, jak na te czasy, samochód. Stylistyka auta oraz wewnętrzny design przypominały w pełni styl amerykańskich samochodów z tego okresu.

W momencie pojawienia się na rynku modelu 1400, fabryka SEAT-a zatrudniała ponad 900 pracowników, którzy dziennie produkowali 5 samochodów. Obecnie w całej firmie pracuje 14,300 osób, włączając pracowników skupionych w Centrum Technicznym SEAT-a, a produkcja dzienna Fabryki Martorell sięga poziomu ponad 2000 aut. Od 1953 roku do tej pory SEAT wyprodukował ponad 14,000 milionów samochodów sprzedając je na całym świecie, w międzyczasie produkcja została przesunięta z Zona Franca do Martorell, gdzie skupia się obecnie jej większa część. Fabrykę w Martorell otworzył Król Juan Carolos w 1993 roku, obecnie produkuje ona 450,000 aut w skali roku.

Produkcja pierwszych samochodów SEAT-a na rynku pozwoliła, zwłaszcza w Hiszpanii, na pojawienie się samochodów w wielu gospodarstwach domowych na wszystkich poziomach zamożności.

Obecnie 50 lat po wprowadzeniu na rynek pierwszych SEAT-ów i ciągłej ewolucji marki SEAT wyraźnie się wyróżnia posiadając atrakcyjną i odnowioną gamę samochodów, gdzie design i sportowy charakter samochodów są podstawowymi wartościami dla firmy układając się w hasło przewodnie „SEAT auto emocion”. Te charakterystyczne cechy są wyraźnie widoczne i znajdują przełożenie w sprzedaży, przykładem jest SEAT Ibiza, model  to wydarzenie zorganizowano w fabryce SEAT-a w Martorell pamiątkowe spotkanie z przedstawicielami pracowników firmy – zaproszono tych młodych i tych nieco starszych, a wśród nich znalazły się także osoby, które pracowały przy produkcji auta w roku 1953.

W sumie do roku którego od 1984r. sprzedano w ilości ponad 3,000,000 sztuk.

Obchody 50-tej rocznicy sprzedaży samochodów marki SEAT zbiegają się z ważnym dla SEAT-a wydarzeniem, jakim jest wyraźne pojawienie się SEAT-a w Grupie Audi obok marek Audi i Lamborghini, a także wprowadzenie na rynek nowego modelu Altea.

SEAT Altea jest pierwszym modelem SEAT-a stworzonym w ramach Grupy Audi, będąc jednocześnie punktem zwrotnym w całej historii marki. Bowiem Altea jest początkiem nowej generacji SEAT-ów i wspólnie z SEAT-em Ibiza i Leon będzie stanowić podstawy do kierunku dalszego rozwoju marki. Altea pokazuje więc, w którą stronę pójdzie SEAT w swej najbliższej przyszłości, przyszłości która nie byłaby możliwa bez udziału ludzi i technologicznego doświadczenia, jakie firma zdobywała przez lata od momentu wyprodukowania pierwszego modelu, którego rocznicę obchodzi.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Wzrosną kary za brak polisy OC
Wzrosną kary za brak polisy OC
Od początku 2019 roku wzrośnie wysokość kar za brak obowiązkowej polisy OC. Kierowcy aut osobowych zapłacą 4500 złotych.