mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Saab 9-3 Sport Sedan - pierwszy z tytułem "Podwójnego Zwycięzcy" w testach zderzeniowych IIHS

Saab 9-3 Sport Sedan - pierwszy z tytułem "Podwójnego Zwycięzcy" w testach zderzeniowych IIHS

Stosowana przez Saaba filozofia "rzeczywistego bezpieczeństwa" zaowocowała zdobyciem przez model 9-3 Sport Sedan - jako pierwszy samochód osobowy - tytułu "Podwójnego Zwycięzcy" Ubezpieczeniowego Instytutu Bezpieczeństwa Drogowego (IIHS).

Saab 9-3 Sport Sedan - pierwszy z tytułem "Podwójnego Zwycięzcy" w testach zderzeniowych IIHS

Najnowszemu badaniu w bocznym teście zderzeniowym Instytutu poddano osiem pojazdów klasy średniej, a Saab 9-3 zdobył tytuł zwycięzcy. Należy też podkreślić, że wynik ten osiągnął samochód o wyposażeniu standardowym. W Saabie 9-3 Sport Sedan obejmuje ono adaptacyjne, dwustopniowe przednie poduszki powietrzne, umieszczone w oparciach przednich foteli poduszki boczne, pasy bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikami siły działania oraz opracowane przez Saaba aktywne zagłówki 2. generacji (SAHR 2). W przypadku kolizji tylnej, system SAHR ogranicza ruch głowy pasażerów, i dzięki temu zmniejsza ryzyko odniesienia obrażeń odcinka szyjnego kręgosłupa.

Oprócz montowanych w fotelach poduszek bocznych Saab 9-3 Sport Sedan wyposażony jest także w mocowane do sufitu boczne kurtyny powietrzne, zabezpieczające pasażerów z tyłu i z przodu. Aktywują się one w trakcie kolizji

bocznych oraz w poważnych zderzeniach czołowych, kiedy przednie poduszki osiągają drugi stopień napełnienia. Kurtyny boczne pozostają napełnione nawet przez trzy sekundy i zapobiegają uderzeniu głową w szyby, słupki boczne czy przedmioty na zewnątrz samochodu. Jak wskazują testy prowadzone w instytucie, ta dodatkowa funkcja ma szczególne znaczenie przy kolizjach czołowo-bocznych, kiedy samochód obraca się po uderzeniu.

"Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z otrzymania tytułu "Podwójnego zwycięzcy"
IIHS dla modelu Saab 9-3" - powiedziała Debra Kelly-Ennis, Prezes Saab USA.
"W obu rodzajach testów różne systemy samochodu zadziałały tak, jak powinny,
chroniąc bezpieczeństwo pasażerów."

Instytut dokonuje oceny pojazdów pod względem ochrony, jaką zapewniają pasażerom w zderzeniach czołowych i bocznych, i nadając im ocenę dobrą, dostateczną, marginalną lub słabą. Najlepsze pojazdy pośród tych, które otrzymują ocenę dobrą, uzyskują tytuł "Zwycięzcy", a samochody, które zdobywają ten tytuł w obu rodzajach testów - tytuł "Podwójnego Zwycięzcy".

W bocznym teście zderzeniowym, przeprowadzanym w Instytucie, ruchoma, deformowalna przeszkoda uderza w samochód od strony kierowcy z szybkością 31 mil/h (50 km/h). Ważąca 3.300 funtów (ok. 1.500 kg) przeszkoda kształtem przypomina przednią część typowego samochodu osobowego lub samochodu klasy SUV. W każdym z badanych pojazdów znajdują się dwa testowe manekiny wzrostu niewysokiej kobiety (5. percentyl). Jeden z nich umieszczony jest za kierownicą pojazdu, drugi - z tyłu za kierowcą.

W czołowych testach zderzeniowych z offsetem pojazd uderza w deformowalną przeszkodę z szybkością 40 mil/h (64 km/h). Pojazd jest ustawiony w stosunku do przeszkody w taki sposób, że uderza w nią tylko 40 procent powierzchni czołowej po stronie kierowcy. Obrażenia oceniane są na podstawie odczytów z czujników umieszczonych w manekinie, odpowiadającym mężczyźnie średniego wzrostu (50. percentyl) i zajmującym fotel kierowcy.

Dzięki stosowanym przez Saaba rozwiązaniom w zakresie bezpieczeństwa pasażerów, również wersje Saab 9-3 Sport Sedan (model 2003), 9-3 Kabriolet (model 2004)
i Saab 9-5 (model 2003) uzyskały pięć gwiazdek w europejskich testach bezpieczeństwa pojazdów (EuroNCAP) w zderzeniach czołowych i bocznych. EuroNCAP, najważniejsza europejska instytucja oceniająca bezpieczeństwo pojazdów, poddaje testom europejskie wersje samochodów, wykorzystując trzy rodzaje zderzeń: czołowe z offsetem i dwa rodzaje bocznych. Wyniki badań są następnie oceniane według licznych parametrów dotyczących bezpieczeństwa kierowcy i pasażera.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda Scala - nowy król kompaktów
Skoda zaprezentowała oficjalnie swój najnowszy model Scala. Należący do klasy kompaktów model mocno zamiesza na rynku.