1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Saab i Spyker pozywają General Motors

Saab i Spyker pozywają General Motors

Saab oraz były właściciel szwedzkiej marki, czyli Spyker żądają od General Motors 3 miliardów dolarów odszkodowania. Pozew został już złożony w amerykańskim sądzie.

Saab i Spyker pozywają General Motors
Kwota jaką żądają obaj producenci od amerykańskiego giganta podana została na podstawie szacunkowej wartości, jaką Saab osiągnąłby w 2016 roku, trzy lata po przedstawieniu w 2013 roku modelu 9-3, który miałby być opracowany na bazie koncepcyjnego modelu Phoenix.

Pozew złożony w Sądzie Rejonowym dla Wschodniego Michigan został złożony przeciwko General Motors, które podejmowało bezprawne działania, aby uniknąć konkurencji z Saabem na rynku chińskim. Takie działanie doprowadziło do bankructwa marki Saab, w momencie, gdy Szwedzka marka miała zostać wykupiona przez Chińczyków i mogłaby dalej kontynuować działalność.

Sojusz Saab-Spyker ujawnił, że zgoda na partnerstwo z chińską firmą Youngman została sfinalizowana 16 grudnia zeszłego roku trzy dni przed tym, jak Saab ogłosił bankructwo. Firma Youngman miała pożyczyć szwedzkiemu producentowi aut 160 milionów funtów, tak by firma mogła opracować nową generację 9-3. Po wprowadzeniu do sprzedaży tego modelu pożyczka zostałaby zamieniona na udziały w szwedzkiej firmie. Saab przestałby produkować auta w oparciu o technologię GMu.

W złożonym wniosku można również przeczytać, że chińskie przedsiębiorstwo było gotowe na zawarcie umowy i przejęcie Saaba. Jednak GM złożyło fałszywe oświadczenie, że zgodnie z ATLA taka transakcja wymaga zgody amerykańskiego koncernu. Tym samym Saab został pozbawiony finansów i musiał ogłosić upadłość. Wyjaśnienie w złożonym wniosku mówi, że było to celowe działanie GM, które miało obawiać się konkurencji ze strony "nowego Saaba" na rynku chińskim.

"Ciężko w to uwierzyć. Nie komentujemy tego, dopóki nie odbędzie się proces", skomentował rzecznik General Motors, Jim Cain.

Złożony pozew nie dziwi, gdyż wszystko wydaje się być sensowne i układa się w jedną całość. Decyzja sądu może być jedną z najciekawszych jakie pojawiły się w ostatnich latach w świecie czterech kółek. Bądźcie czujni, bo to na pewno nie koniec tego sądowego rozdziału w dziejach Saaba.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab General Motors Spyker GM

Podobne wiadomości:

Honda i GM otworzą fabrykę napędów wodorowych

Honda i GM otworzą fabrykę napędów wodorowych

Aktualności 2016-01-19

Właściciele Saab'a nie mogą korzystać z nazwy

Właściciele Saab'a nie mogą korzystać z nazwy

Aktualności 2016-02-02

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowy Volkswagen Caddy 5 Cargo
Nowy Volkswagen Caddy 5 Cargo
Nowy Volkswagen Caddy 5 w wersji Cargo to kompaktowy samochód dostawczy i zarazem propozycja dla indywidualnych przedsiębiorców, flot i dla sektora usług.