mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Saab najbezpieczniejszy wg HLDI

Saab najbezpieczniejszy wg HLDI

Kierowcy Saaba 9-5 Sedan i 9-5 SportKombi należą do grupy najbardziej bezpiecznych w swoich autach - tak wynika z opublikowanych niedawno danych instytucji badawczej HLDI.

Instytut Danych dot. Strat w Wypadkach Drogowych (Highway Loss Data Institute – HLDI), zajmuje się szeroko zakrojonymi badaniami nad bezpieczeństwem ludzi podróżujących samochodami, ale również nad bezpieczeństwem samych pojazdów, badając między innymi "odporność" na złodziei.

Badanie instytutu, obejmujące lata modelowe 2001-2003, polegało na przeprowadzeniu porównania różnych pojazdów pod względem kosztów leczenia obrażeń odniesionych podczas wypadków drogowych. Badanie podaje względną częstotliwość roszczeń ubezpieczeniowych dotyczących takich obrażeń, otrzymywanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe w danym roku ubezpieczenia samochodu.
 
Zarówno wersja 9-5 Sedan jak i SportKombi otrzymały ocenę „znacznie powyżej przeciętnej” pod względem otrzymywanych roszczeń w kategorii pojazdów luksusowych klasy średniej. Według zasady Instytutu HLDI, wysoka ocena Saaba 9-5 Sedan oznacza o 53% lepszy wynik niż średnia w tej klasie, a w przypadku Saaba 9-5 SportKombi o 39%.
 
Jedną z cech odróżniających Saaba 9-5 od konkurencyjnych pojazdów są aktywne zagłówki (SAHR) montowane na przednich fotelach. Badania wykazały, że ograniczają ryzyko odniesienia obrażeń przez pasażera z przodu i kierowcę w przypadku kolizji tylnych aż o 75 procent w porównaniu ze starszymi modelami Saaba, pozbawionymi tego rozwiązania. Doskonałe zabezpieczenie samochodu jest efektem działania wielu czynników, w tym zachowania kierowcy i pasażera, osobistej oceny i innych zmiennych. Konstrukcja samochodu ma również wpływ na jego zachowanie podczas wypadków.

Inny trop badań miał za zadanie ocenić szkody wynikające z kradzieży. Ocena „lepszy niż przeciętny” oznacza, że w przypadku modelu 9-5 Sedan w danym roku ubezpieczeniowym zgłaszano o 60 procent mniej roszczeń dotyczących kradzieży w stosunku do innych samochodów. Wersja 9-5 SportKombi posiada takie same zabezpieczenia, ale nie była poddawana ocenie ze względu na niewystarczającą ilość danych.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Lexus pracuje nad opracowaniem rozwiązań, które pozwolą zminimalizować liczbę wypadków drogowych.