mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Historii i sensacyjnych doniesień na temat powrotów marki Saab w ciągu ostatnich 4 lat było już kilkanaście. Teraz pojawiają się kolejne plotki. Czy i tym razem skończy się tylko na niepotwierdzonych informacjach?

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli
Krótkie przypomnienie. General Motors w 2010 roku, jako ówczesny właściciel szwedzkiej marki Saab postanowiła ją sprzedać. Pieniądze wyłożył holenderski Spyker, który niestety ogłosił bankructwo. Następnie prawa do Saaba produkującego samochody drogowe kupili Chińczycy tworząc konsorcjum NEVS - National Electric Vehicles Sweden.

W zawirowaniach związanych z przejęciem Saaba NEVS udało się jedynie zakupić prawa do nazwy, ale niestety Chińczycy nie dostali zgody na korzystanie z logo gryfa. NEVS ma nadzieję w przyszłym roku rozpocząć produkcję elektrycznego auta na bazie zmodyfikowanej konstrukcji ostatniego Saaba 9-3. W tej kwestii nic nie jest jednak pewne.

Najnowsze doniesienia dotyczące powrotu Saaba na rynek motoryzacyjny pochodzą z zaskakującego źródła. Oto Saab Group, czyli koncern działający m.in. w branży lotniczej chce wejść w rynek motoryzacyjny.

Szwedzki koncern Saab został podzielony na dwie osobne firmy w 1990 r. A rok wcześniej to właśnie amerykański koncern General Motors zakupił połowę akcji Saaba odpowiedzialnego za produkcję samochodów. Amerykanie uprzedzili w wyścigu po Saaba, włoski koncern Fiata.

Saab Group zajmuje się głównie produkcją samolotów, pocisków odrzutowych, radarów oraz ich systemów. Gazeta SvD Naringsliv donosi, że koncern zbrojeniowy Saaba chce wykorzystać swoje doświadczenie w dziedzinie radarów i zaoferować produkty branży motoryzacyjnej. Obecnie firma pracuje nad nowymi układami i systemami dla nowego myśliwca. Gripen E ma pojawić się w 2019 roku. I to właśnie systemy radarowe z tego samolotu można by przeszczepić po zmianach do samochodów.  

Czy faktycznie szwedzkiemu koncernowi zbrojeniowemu uda się wejść w przemysł motoryzacyjny to czas pokaże. Jako ciekawostkę dodamy, że firma Saab Bofors Dynamics, należąca do Saab Group produkuje ręczny granatnik przeciwpancerny AT-4, z którego korzystają m.in. żołnierze jednostki JW  2305 "GROM".
Zobacz koniecznie: Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab

Podobne wiadomości:

Właściciele Saab'a nie mogą korzystać z nazwy

Właściciele Saab'a nie mogą korzystać z nazwy

Aktualności 2016-02-02

Top 10 wydarzeń 2014

Top 10 wydarzeń 2014

Aktualności 2014-12-30

Komentuj:

~xyz 2016-12-08

Oby powrócił już na stałe!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Proace z 3-letnią gwarancją na 1 mln km
Toyota Proace z 3-letnią gwarancją na 1 mln km
Toyota wprowadziła poszerzoną gwarancję dla modelu Proace. Limit kilometrów sięga 1 miliona.