1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Samochód sportowy na nadgarstku - wyjątkowy zegarek Porsche

Samochód sportowy na nadgarstku - wyjątkowy zegarek Porsche

Każdy spersonalizowany zegarek Porsche Design ma certyfikat chronometru. Każdy ma tytanową kopertę i charakteryzuje się znakomitym wykonaniem, typowym dla Porsche Design, dzięki czemu jest niezwykle lekki, trwały, hipoalergiczny i wygodny.

Samochód sportowy na nadgarstku - wyjątkowy zegarek Porsche
W 2020 r. branżę luksusowych zegarków zrewolucjonizował program personalizacji zegarków Porsche Design. Dwa lata po udanej premierze, a jednocześnie w chwili debiutu tego wyjątkowego programu w Austrii, do gamy opcji wzornictwa dodano 114 nowych historycznych i kultowych kolorów lakierów Porsche Paint-To-Sample. Klienci mogą teraz spersonalizować pierścień wokół tarczy zegarka na przykład za pomocą odcieni gulfblue, rubystar i mintgreen – żywych barw z lat 90., które zyskały status kultowych wśród fanów Porsche. Dzięki rozszerzonej palecie kolorów, która zwiększa liczbę opcji konfiguracyjnych do ponad 300 milionów, miłośnicy zegarków mogą odtworzyć na swoim nadgarstku legendarny wygląd modeli Porsche z przeszłości.

Jeden zegarek. Nieograniczone możliwości

Czasomierze sprzed 2020 r. zawierały już nawiązania do kultowego 911, w ramach programu personalizacji wprowadzono konfigurator online i wdrożono zasady znane z produkcji samochodów sportowych – wszystko po to, aby móc stworzyć zegarek, który w pełni odzwierciedli gust jego posiadacza. 911 i zegarek dzielą zresztą wiele detali. Na przykład optyka tarczy jest wzorowana na wskaźnikach i obrotomierzu ikony wśród sportowych aut. Również pasek można dostosować do preferencji właściciela. Niezależnie od tego, czy wybierze on miękki skórzany pasek, czy ponadczasową tytanową bransoletę, możliwości w zakresie materiałów i kolorów „naśladują” wnętrze 911. Całości dopełnia opcja dodania kontrastowych przeszyć, wykonanych z nici używanej w samochodach Porsche i dostępnych w dowolnym kolorze z gamy 911.

Maksymalna wydajność

Zegarek z automatycznym naciągiem stanowi arcydzieło stworzone przy udziale samego użytkownika. Energię, która pozwala bić sercu czasomierza, zapewnia tu wahnik, zwany też rotorem. Konfigurator oferuje wybór pomiędzy kultowym wahnikiem Porsche Design w kolorze czarnym lub takim, który odwzorowuje kształt różnych obręczy obecnego 911. Zgodnie z oryginalnym stylem felgi spersonalizowany wahnik zdobi plakietka z herbem Porsche. Na deklu wykonanego na zamówienie zegarka można wygrawerować własny tekst, w tym między innymi numer VIN 911 klienta, nadając wyjątkowemu chronografowi jeszcze bardziej osobisty charakter.

Każdy spersonalizowany zegarek Porsche Design ma certyfikat chronometru. Każdy ma tytanową kopertę i charakteryzuje się znakomitym wykonaniem, typowym dla Porsche Design, dzięki czemu jest niezwykle lekki, trwały, hipoalergiczny i wygodny. Czasomierze korzystają z kalibru Porsche Design WERK 01.100. Ten samodzielnie opracowany mechanizm ma certyfikat COSC, łącząc najnowocześniejszą technologię z precyzyjną inżynierią i kunsztem zegarmistrzowskim, najwyższej jakości materiałami, skrupulatnymi procedurami oraz dbałością o szczegóły.

Chronograph 1 – 911 Edition 50Y Porsche Design

Chronograph I, opracowany przez profesora Ferdinanda Alexandra Porsche równo 50 lat temu, w 1972 r., to ponadczasowy, sportowy, precyzyjny instrument zamknięty w purystycznej formie. Projektując swój czasomierz, designer legendarnego Porsche 911 przeniósł zasady projektowania ze świata motoryzacji do innej sfery produktowej. Chronograph I stanowił debiut na kilku polach: był pierwszym na świecie całkowicie czarnym zegarkiem, był też pierwszym zegarkiem, którego projektantowi udało się zrealizować pomysł przeniesienia wzornictwa, estetyki i funkcjonalności samochodu sportowego na nadgarstek. Inspiracją dla czytelności wskazań tarczy był kokpit samochodu. Od tamtej pory Porsche Design wielokrotnie praktykuje ten transfer idei i połączenie pomiędzy dwoma światami. Marka godnie kontynuuje tę tradycję w 2022 r., obchodząc swoje 50-lecie.

Aby uczcić tę okazję, Porsche Design po raz pierwszy ponownie wprowadza legendarny Chronograph I na rynek, i to w dwóch wersjach. Każda z nich wprost odwołuje się do 1972 r., ale od strony technicznej reprezentuje najnowocześniejszą technikę. Obie zostały opracowane i wyprodukowane we własnym zakładzie zegarmistrzowskim Porsche Design w Solothurn w Szwajcarii. Oprócz limitowanej edycji Chronograph 1 – 1972 Limited Edition, dostępnej w zaledwie 500 egzemplarzach, marka oferuje model zegarka dopasowany do samochodu.

Chronograph 1 – 911 Edition 50Y Porsche Design jest dostępny wyłącznie dla nabywców 750 sztuk Porsche 911 Targa GTS Porsche Design 50th Anniversary Edition. Czasomierz jest nierozerwalnie związany z samochodem sportowym dzięki unikalnej numeracji na deklu. Porsche Design pozostało wierne wyglądowi oryginalnego chronografu z 1972 r., jednak miejsce historycznych oznaczeń zastąpiły aktualne logo i napisy. Takie detale sprawiają, że zegarek „przechodzi” do nowoczesnej epoki, łącząc go z filozofią projektowania Porsche 911 – filozofią, która została wprowadzona przez F.A. Porsche i trwa do dziś.

Dwujęzyczne wskazanie dnia tygodnia i czerwona wskazówka stopera są identyczne jak w przypadku Chronographu I z 1972 r. Nowe elementy, takie jak pierścień ze skalą tachometryczną oraz koperta i bransoleta wykonane z wysokowydajnego tytanu, wprowadzają zegarek w teraźniejszość i podkreślają jego związek ze światem sportu motorowego. Kolejnym imponującym detalem jest dekiel z szafirowego szkła. Odsłania on automatyczny mechanizm z wahnikiem inspirowanym wzorem obręczy „911 Turbo S”, który znalazł zastosowanie w specjalnej edycji samochodu sportowego, i tak jak felgi ma platynowy kolor z satynowym wykończeniem. Zarówno pod względem wizualnym, jak i technicznym jubileuszowy model idealnie wpisuje się w aktualne kolekcje zegarków Porsche Design i perfekcyjnie nawiązuje do „tu i teraz”.

Porsche Design Chronograph 718 Cayman GT4 RS

Z okazji premiery nowego Porsche 718 Cayman GT4 RS, Porsche Design prezentuje dopasowany zegarek z wyścigowym DNA, dostępny wyłącznie dla właścicieli nowego samochodu sportowego. Chronograph 718 Cayman GT4 RS łączy stylowe elementy designu, materiały i wysokie osiągi czterokołowej rodziny 718, przenosząc charakter marki Porsche wprost na nadgarstek właściciela. Zegarek napędza kaliber Porsche Design WERK 01.200, wyposażony w wyrafinowaną technicznie funkcję flyback, która pozwala na błyskawiczne zatrzymanie, wyzerowanie i ponowne uruchomienie stopera. Automatyczny mechanizm został certyfikowany przez szwajcarski instytut COSC, co gwarantuje najwyższą precyzję i wydajność – nie tylko na torze wyścigowym, ale także podczas codziennych wyzwań i przygód.

Jedna z podstawowych koncepcji Porsche 718 Cayman GT4 RS brzmi „mniej znaczy więcej” – przynajmniej jeśli chodzi o wagę. Dlatego w niektórych elementach silnika, stale narażonych na ekstremalne obciążenia, zastosowanie znalazł niezwykle wytrzymały i niewiarygodnie lekki tytan. Ten zaawansowany technologicznie materiał doskonale nadaje się do znoszenia dużych obciążeń i jest używany do produkcji takich części jak korbowody. Koncepcja lekkiej konstrukcji zastosowana w samochodzie ma odzwierciedlenie w nowym zegarku Chronograph 718 Cayman GT4 RS, który – tak jak wszystkie czasomierze Porsche Design – otrzymał tytanową kopertę. Jego związek z serią modelową 718 znajduje wyraz także w innych, wyrafinowanych szczegółach. Na przykład matowa czerń i antyrefleksyjna tarcza czerpią inspirację z obrotomierza sportowego samochodu. Podobnie jak elementy na nowoczesnej, oszczędnej w formie desce rozdzielczej, z tarczą kontrastują pomocnicze oznaczenia i wskazówki w kolorze Signal Yellow. Logo „GT4 RS” oraz stylizowana flaga w szachownicę na godzinie 9 natychmiast zdradzają cel tego zegarka – to czasomierz idealny do noszenia na torze wyścigowym. Obrzeże tarczy zdobi pierścień w kolorze Arctic Grey.

Na wybranych rynkach Chronograph 718 Cayman GT4 RS można dodatkowo zindywidualizować. W rezultacie na zegarku widnieje nie tylko charakterystyczny podpis Porsche, ale także jego właściciela. Oferowane są dwa różne kolory obudowy – czarny lub tytanowy – oraz dwa rodzaje pierścienia (można je dopasować do koloru pojazdu). Ponadto dostępny jest specjalny pasek GT4 RS, wykonany z tej samej czarnej skóry, którą zastosowano w samochodzie, lub z czarnego materiału Race-Tex z wytłoczeniem „GT4 RS” i dekoracyjnymi przeszyciami w kolorze Arctic Grey lub Deep Sea Blue. Można zamówić też dodatkowe paski z tytanu lub autentycznej skóry Porsche w różnych kolorach, co pozwala dopasować czasomierz do dowolnej okazji lub osobistych preferencji. Każdy nabywca Porsche 718 Cayman GT4 RS, który skonfiguruje swój zegarek, otrzyma indywidualny kod pozwalający złożyć zamówienie u autoryzowanego lokalnego dealera Porsche.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Porsche
Tematy w artykule: Porsche

Podobne wiadomości:

Porsche 911 Classic Club Coupe - jedyne w swoim rodzaju

Porsche 911 Classic Club Coupe - jedyne w...

Aktualności 2022-03-30

Porsche wchodzi do Formuły E. Oto bolid trzeciej generacji

Porsche wchodzi do Formuły E. Oto bolid...

Aktualności 2022-11-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!