1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Skoda Enyaq iV. Nowy elektryczny SUV

Skoda Enyaq iV. Nowy elektryczny SUV

Skoda Enyaq iV to elektryczny SUV, który już niebawem wzbogaci ofertę czeskiego producenta. Poznaliśmy właśnie sporo nowych informacji o tym modelu.

Skoda Enyaq iV. Nowy elektryczny SUV

Nowa Skoda Enyaq iV to pierwszy model produkcyjny Skody oparty na modułowej platformie dla pojazdów elektrycznych MEB Grupy Volkswagen. Pozwala ona na optymalne wygospodarowanie przestrzeni w środku, ale i uzyskanie dobrych właściwości jezdnych, przez jak najniższe położenie środka ciężkości.

W zależności od wymagań klientów do wyboru będą trzy wielkości akumulatorów oraz pięć wariantów mocy napędu. Co więcej, auto będzie standardowo napędzane na tylną oś, ale w mocniejszych odmianach będzie to napęd 4x4.

Pierwszy model produkcyjny Skody oparty na modułowej platformie dla pojazdów elektrycznych MEB nadaje się zarówno na krótkie, jak i długie trasy, zapewniając zasięg do 500 km w cyklu WLTP oraz możliwość szybkiego ładowania.

Pierwszy elektryczny SUV Skody ma długość 4648 mm, szerokość 1877 mm oraz wysokość 1618 mm. Rozstaw osi wynosi 2765 mm, a pojemność bagażnika to 585 l. Niski jak na SUV-a próg bagażnika sprawia, że ładowanie bagażu nie wymaga wysiłku nawet w przypadku ciężkich lub dużych przedmiotów.

Skoda Enyaq iV - napęd

W wersjach podstawowych modelu Enyaq iV zlokalizowany z tyłu silnik odpowiada za napęd na tylną oś pojazdu. W wersjach o większej mocy przewidziano dodatkowy silnik elektryczny z przodu. Wariant Skody Enyaq iV o największej mocy jest w stanie holować ładunki o masie nawet do 1200 kg.

Do wyboru będzie łącznie pięć wariantów mocy oraz trzy wielkości akumulatora. Zależnie od wybranej wersji Enyaq iV posiada napęd na tylne lub wszystkie koła.

Model podstawowy to Skoda Enyaq iV 50 o pojemności akumulatora litowo-jonowego 55 kWh. Montowany z tyłu silnik elektryczny ma moc 109 kW i zasięg do 340 km. Wzrasta on do 390 km w przypadku modelu Enyaq iV 60 o mocy 132 kW, wyposażonego w akumulator o pojemności 62 kWh.

Z kolei Enyaq iV 80 o mocy 150 kW z napędem na tylne koła cechuje się największym zasięgiem – do 500 km w cyklu WLTP.

Zastosowany w tym modelu akumulator o pojemności brutto 82 kWh (netto: 77 kWh) znajdzie się także w dwóch wersjach wyposażonych w drugi silnik elektryczny, czyli posiadających napęd na cztery koła: 80X oraz vRS, o mocy odpowiednio 195 kW i 225 kW. Model o największej mocy przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 6,2 s i osiąga prędkość maksymalną 180 km/h. Maksymalny zasięg obu wariantów z napędem na cztery koła wynosi 460 km.

Skoda Enyaq iV – ładowanie do 80 proc. w 40 min

Skoda Enyaq iV może być ładowana na trzy sposoby. Oprócz konwencjonalnego domowego gniazda elektrycznego 230 V, do wygodnego ładowania pojazdu w nocy można użyć także ładowarki ściennej o mocy do 11 kW. Zajmuje to od sześciu do ośmiu godzin zależnie od wielkości akumulatora.

Trzecia opcja to stacje szybkiego ładowania prądem stałym o mocy 125 kW, dzięki czemu akumulator modelu Enyaq iV od 10 do 80 proc. zostanie naładowany w ciągu zaledwie 40 minut.


Podobne wiadomości:

Nowa Skoda Enyaq Sportline iV

Nowa Skoda Enyaq Sportline iV

Aktualności 2021-02-19

Volkswagen ID.4 w Polsce od 156 tys. zł

Volkswagen ID.4 w Polsce od 156 tys. zł

Aktualności 2021-02-12

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes EQA - premiera elektrycznego SUV-a
Mercedes EQA - premiera elektrycznego SUV-a
Mercedes EQA to nowy podstawowy model w świecie całkowicie elektrycznych samochodów Mercedes-EQ. SUV bazuje na modelu GLA.