mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Skoda stawia na młodych kierowców

Skoda stawia na młodych kierowców

Kalle Rovanpera to 17-latek, który został właśnie fabrycznym kierowcą Skody. Młody talent ledwie zdobył prawo jazdy, a już zasiada za kierownicą rajdowej Fabii R5, którą wystartuje w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Skoda stawia na młodych kierowców

Młody Fin jest najmłodszym kierowcą fabrycznym w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Kalle Rovanpera zadebiutował podczas prezentacji kierowców fabrycznych czeskiego teamu na sezon 2018. Siedemnastoletni Kalle Rovanpera jest również najmłodszym zwycięzcą rundy WRC 2 w historii tych mistrzostw. Sztuki tej dokonał w tym roku w Rajdzie Australii. Nastoletni zawodnik ma na swoim koncie już dwa tytuły Rajdowego Mistrza Łotwy (zdobyte w roku bieżącym i poprzednim) i jest uważany za jeden z najbardziej obiecujących talentów w świecie rajdów.

Kalle idzie w ślady swojego ojca Harriego Rovanpery, który także był kierowcą rajdowym i na przestrzeni swojej kariery wywalczył jedno zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Jako że Kalle osiągnie pełnoletniość dopiero w październiku 2018 roku, wraz z pilotem Jonne Halttunenem będą zgłoszeni w przyszłym sezonie tylko do wybranych rund WRC 2 w krajach, w którym prawo pozwala startować siedemnastolatkom.

W zespole pozostał Pontus Tidemand - tegoroczny zwycięzca WRC2. Jest już bardzo doświadczonym i utytułowanym zawodnikiem. Pasmo jego sukcesów sięga roku 2011, gdy mając zaledwie 20 lat zdobył tytuł Rajdowego Mistrza Szwecji. Dwa lata później został już Rajdowym Mistrzem J-WRC. W roku 2015 zdobył kontrakt ze Skoda, który zaowocował zwycięstwem w Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku. W bieżącym roku przyszedł czas na największe osiągnięcie: wygrywając wraz ze swoim pilotem Jonasem Aderssonem w pięciu rundach WRC 2, Szwedzi zdobyli tytuły mistrzowskie wśród kierowców i pilotów i przyczynili się do zdobycia tytułu mistrzowskiego także przez Skodę w kategorii konstruktorów.

W minionym sezonie norweski duet Ole Christian Veiby i Stig Rune Skjaermoen zostali delegowani przez Skodę do występu we wspieranym fabrycznie zespole MRF Skoda w Rajdowych Mistrzostwach Azji i Pacyfiku (FIA APRC). Młoda załoga spełniła pokładane w niej nadzieje, wygrywając dwie rundy mistrzostw i kończąc sezon na pozycji wicemistrzów. W międzyczasie zaprezentowali także fenomenalną formę w WRC 2, gdzie rywalizowali prywatnie zgłoszoną Skodą Fabią R5.

Najbardziej doświadczony członek zespołu to 35-letni Jan Kopecky. W przyszłym sezonie będzie odgrywał dla zespołu Skoda Motorsport ważną rolę. Jego zadaniem będzie obrona tytułu Rajdowego Mistrza Czech, który w tym roku zdobył ze swoim pilotem Pavlem Dreslerem już po raz czwarty z rzędu, po raz kolejny za kierownicą Skody Fabii R5. Kopecky będzie wspierał także wysiłki zespołu w osiągnięciu jak najlepszego wyniku w globalnej serii WRC 2.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Skoda
Tematy w artykule: Skoda Skoda Fabia WRC

Podobne wiadomości:

Skoda Kodiaq GT – pierwszy SUV coupe

Skoda Kodiaq GT – pierwszy SUV coupe

Premiery 2018-10-22

Skoda Scala - nowy król kompaktów

Skoda Scala - nowy król kompaktów

Premiery 2018-12-07

Komentuj:

~Paula 2018-03-11

Super. Bo młodym najciężej znaleźć wsparcie. Gwiazdy mają już na swoim koncie sukcesy, więc do nich firmy same garną się z finansowaniem. A sporty motorowe to droga zabawa. Podziękowania dla Skody za tę wspaniałomyślność, która oczywiście przełoży im się też na reklamę. Dobrze, że młodzi mają szansę się rozwijać i nie są hamowani przez kwestie materialne. Pozdrawiam Gamera

~Kazik 2017-12-20

To możne dać całkiem fajne efekty. W Panek co jakiś czas wypożyczam nowe modele Skody i ogólnie jestem bardzo zadowolony z nowości jakie wprowadzają w swoje modele.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak przygotować samochód do zimy?
Jak przygotować samochód do zimy?
Większość kierowców przygotowanie auta do zimy rozumie przez zmianę opon na zimowe. Tymczasem obowiązków jest więcej.