mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Słabo prowadzisz? Sprawdź swoje geny

Słabo prowadzisz? Sprawdź swoje geny

Nie ma sensu rzucać klątw na kierowców, którzy co chwila zbaczają ze swojego pasa na drugi - alarmuje agencja Reuters. Jak wykazały opublikowane w środę amerykańskie badania, im po prostu nie można pomóc.

Słabo prowadzisz? Sprawdź swoje geny
Specjaliści wykazali, że ludzie ze szczególną odmianą genów wykonywali o 20 proc. gorzej ćwiczenia samochodowe od ludzi z inną sekwencją DNA. To może uzasadniać, czemu na drogach mamy tylu słabych kierowców. Eksperci z University of California Irvine szacują, że aż 30 proc. Amerykanów ma gorszy dla kierowców wariant genów. - Ci ludzie popełniają więcej błędów i szybciej zapominają nowo nabyte umiejętności – twierdzi Dr Steve Cramer, który opublikował wyniki badań w piśmie „Cerebral Cortex”.

Cramer i jego zespół przetestowali 29 osób. W grupie badanej 7 osób posiadało niekorzystny dla kierowców układ genów. Badani poproszeni zostali o wykonanie na symulatorze samochodowym 15 okrążeń. Po tygodniu test został powtórzony. Ku ich zdziwieniu, wszystkie osoby ze zmutowanym genem wypadły znacząco słabiej od pozostałych. Gen kontroluje białka, które wpływają pośrednio na naszą pamięć.

Jak przytacza Reuters, zespół specjalistów nie szukał początkowo wpływu genów na kierowanie pojazdami. Użyli oni testów nauki jazdy, ponieważ wykorzystują one ogólne zdolności manualne.

- Chciałbym znać geny ludzi, którzy spowodowali wypadek – powiedział Cramer. Zastanawiam się również, jaki jest wskaźnik wypadków wśród ludzi ze zmutowanymi genami.

Podobne wiadomości:

Rodzice nie ufają swoim dzieciom za kółkiem

Rodzice nie ufają swoim dzieciom za kółkiem

Aktualności 2014-12-22

Golf z nowymi lampami!

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~woody 2009-11-08

wniosek z tego taki, że warunkiem przystąpienia do kursu na prawo jazdy powinny być pomyślne wyniki testów genetycznych

~rita 2009-11-06

Dowody są. Dożywotnio odbierać prawo jazdy lub nie wydawać tego prawa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Współpraca Huawei i Audi w dziedzinie automatycznej jazdy
Współpraca Huawei i Audi w dziedzinie automatycznej jazdy
Podczas konferencji Huawei Connect 2018 firmy Huawei i Audi przedstawiły swoje plany współpracy w dziedzinie inteligentnych pojazdów podłączonych do internetu (ICV – inteligent connected vehicles), prezentując nowe Audi Q7 jako demonstrację nowoczesnej technologii.