mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Slow driving - nowa moda za kierownicą

Slow driving - nowa moda za kierownicą

Jeśli samochód nie jest dla Ciebie wyłącznie środkiem komunikacji czy też narzędziem pracy i czerpiesz ogromną przyjemność z jego prowadzenia, to filozofia slow drivingu powinna przypaść Ci do gustu.

Slow driving - nowa moda za kierownicą
Slow driving to, w wielkim skrócie, jazda bez konkretnego celu. Trend ten narodził się w Stanach Zjednoczonych i jest tam niezwykle popularny, ale jak to w takich przypadkach bywa bardzo często, przechodzi on i na inne rynki. Zyskuje coraz więcej zwolenników w krajach zachodniej Europy, a i powoli zadomawia się również w Polsce. To idealny sposób na weekendowy wyjazd – pozwala bez pośpiechu cieszyć się bliskością natury oraz odkrywać nowe miejsca i nieprzetarte szlaki.

Filozofia slow life zdobywa w Polsce coraz więcej zwolenników. Zmęczeni zbyt szybkim tempem życia Polacy przekonują się, że w codziennym pośpiechu tracą zdrowie, relacje z bliskimi oraz możliwość uważnego przeżywania ważnych momentów. Coraz chętniej zwracają się więc w kierunku takich idei, jak slow food, slow city, a od niedawna także slow drive. Niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych slow driving to jazda bez konkretnego, wyznaczonego wcześniej celu. Jedynym celem jest jazda sama w sobie i płynąca z niej przyjemność.

– Jest to moda na jeżdżenie bocznymi drogami dla przyjemności, nie od punktu A do punktu B, nie w pośpiechu, nie, żeby coś załatwić, tylko się bierze fajny samochód, fajnych ludzi i jedzie się polnymi drogami, bocznymi, najpiękniejszymi w jakieś nieoczywiste miejsca, by odkrywać regiony, lokalne jedzenie, nietuzinkowe miejsca – mówi Mateusz Zmyślony, pomysłodawca projektu #pięknedrogi.pl.

Slow driving jest idealnym pomysłem na weekendowy wyjazd. Pozwala się zrelaksować po ciężkim tygodniu pracy w gronie przyjaciół lub rodziny. Pasjonaci tej filozofii często wybierają trasy widokowe, by móc podziwiać pejzaże i cieszyć się bliskością natury. Nie mają wyznaczonej trasy ani czasu, w którym muszą ją pokonać, w każdej chwili mogą się zatrzymać, by podziwiać widoki lub zjeść coś w miejscowej restauracji. Zdaniem miłośników takiego jeżdżenia, podróżując w ten sposób, można poznać mało znane zakątki kraju oraz ciekawe miejsca.

– Slow driving jest odwrotnością trendów mainstreamowych. Tam, gdzie jadą wszyscy, tam nie jedzie slow driver. Slow driver jedzie tam, gdzie nikogo nie ma. A jeżeli już jacyś ludzie są, to niewielka grupa o podobnych upodobaniach. Zasadniczo nie szuka się wtedy tłumu, tylko ciszy, szuka się miejsc cichych, leśnych – mówi Mateusz Zmyślony.

O tym, że w Polsce jest wiele takich miejsc, przekonują twórcy projektu #pięknedrogi.pl. Ekipa pasjonatów slow drivingu wyruszyła w Polskę w poszukiwaniu dziewięciu najpiękniejszych dróg, które będą filmowane głównie z dronów. Efektem końcowym będzie krótki film, który ma uświadomić odbiorcom, że w Polsce jest wiele pięknych widokowych tras. Organizatorzy projektu chcą też pokazać, że Polskę da się przejechać, jedząc wyłącznie zdrowo, ponieważ oprócz fast foodów jest wiele restauracji ze zdrową żywnością.

– Jeżeli uda się stworzyć siatkę takich punktów w całej Polsce, to powstaną pomysły na trasy, weekendowe najczęściej. Przewidujemy, że w ciągu najbliższych lat będzie to w Polsce jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się masowych hobby, które mają jedną ważną cechę – promują zdrowy styl życia i pomagają bardzo ciekawym miejscom, inicjatywom, które często mają problemy z tzw. monetyzacją, czyli z tym, żeby zarobić na swojej pasji – mówi Mateusz Zmyślony.
Tematy w artykule: jazda samochodem

Podobne wiadomości:

Polscy kierowcy jeżdżą nieco wolniej

Polscy kierowcy jeżdżą nieco wolniej

Aktualności 2015-03-17

Dlaczego nie rozmawiać przez komórkę podczas jazdy?

Dlaczego nie rozmawiać przez komórkę podczas...

Aktualności 2014-12-18

Komentuj:

~antek 2015-10-23

ale musicie przyznać, że jak macie świeżo kupiony samochód to aż przyjemnie jest pojeździć po nowych okolicach i poznawać ciekawe zakątki... Jest co oglądać. Propozycji jest naprawdę cała masa...sam ostatnio kupiłem takiego Avensisa: http://www.pewnyautomobil.pl/samochody-uzywane i aż milo się jeździ. Warto tylko kupować samochody używane osobowe Ruda Śląska

~longman 2015-10-06

kasa na mandaty ? W artykule nie zostalo napisane ze slow driving polega na szybkiej jezdzie, sama idea mowi o jezdzeniu bocznymi drogami gdzie rozwijanie nadmiernych predkosci jeste jeszcze bardziej niebezpieczne ze wzgledu na ich stan. Poza tym patroli jest na nich mniej. Jezeli komus frajde i przyjemnosc sprawia szybka jazda to dla niego jest tor wyscigowy a nie drogi publiczne.

~TheSlaw 2015-08-27

Panie Mateuszu Zmyślony. Aby jeździć bez celu trzeba mieć pieniądze na paliwo i mandaty. A tego środka płatniczego to zdecydowanej większości Polaków brakuje. Kiedyś podniecała nas moda radziecka dzisiaj amerykańska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Car of the Year 2019 – lista kandydatów
Car of the Year 2019 – lista kandydatów
Organizatorzy plebiscytu Car of the Year opublikowali pełna listę modeli, które będą brane pod uwagę w tegorocznej edycji. Zwycięzcę poznamy na salonie samochodowym w Genewie wiosną 2019 roku.