mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sojusz Renault-Nissan w pierwszej czwórce

Sojusz Renault-Nissan w pierwszej czwórce

W 2004 r. Renault i Nissan sprzedały łącznie 5.785.231 samochodów, co oznacza wzrost o 8% w porównaniu z rokiem 2003. Dzięki temu, pod względem wielkości sprzedaży, sojusz znajduje się w grupie czterech największych producentów na świecie.

Całkowita ilość sprzedanych samochodów Nissana i Renault wynosi odpowiednio 3.295.830 i 2.489.401 pojazdów. Udział w światowym rynku Sojuszu Renault-Nissan wynosi obecnie 9,6% (4,1% dla Grupy Renault i 5,5% dla Nissana) i plasuje się on za koncernami GM, Toyota oraz Ford. Wykorzystuje on bowiem fakt, że geograficzne strefy zasięgu sprzedaży samochodów obu partnerów wzajemnie się uzupełniają.

Grupa Renault sprzedała 2.308.728 samochodów marki Renault (wzrost o 4,5%), 85.046 samochodów marki Renault Samsung Motors (-23,7%) oraz 95.627 samochodów marki Dacia (+39,1%).

W Sojuszu zacieśnia się współpraca i realizacja wspólnych celów. W 2004 r. Renault i Nissan wprowadziły na rynek po dwa nowe modele, na bazie platformy B Sojuszu. Mowa jest o modelach Renault Modus i Dacii Logan (Dacia Logan jest produkowana na platformie wywodzącej się od platformy B) oraz o Nissanie Tiida i Nissanie Tiida Latio. Modus to pierwszy produkowany na tej platformie model Renault, Nissan natomiast wykorzystuje ją już od 2002 r. do produkcji modeli March i Cube.

Nissan wprowadził również do sprzedaży w 2004 r. nowy jednobryłowy, kompaktowy model Lafesta, wyprodukowany na platformie C Sojuszu. Jest to pierwszy model Nissana powstały na tej platformie. Renault stosuje ją do produkcji Mégane już od 2002 r. W 2004r.

Projekty pierwszych wspólnych silników w 2004 r. to kolejny aspekt współpracy Sojuszu Renault-Nissan. Dwa nowe silniki benzynowe (1,5 l i 2 l), nad którymi niedawno zakończono prace, są obecnie montowane w modelach Nissan Tiida / Tiida Latio i Lafesta. Od chwili wejścia na rynek Tiida, model ten jest jednym z trzech najlepiej sprzedających się modeli w Japonii.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Jak ruszać pod górę na śniegu?
Zaśnieżony podjazd stanowi nie lada wyzwanie dla kierowców. Radzimy, jak zwiększyć swoje szanse na ruszenie pod górę na śniegu.