mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris - pozytywny bilans 2003 roku

Solaris - pozytywny bilans 2003 roku

Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. zamknął rok pozytywnym bilansem: firma umocniła swą pozycję lidera polskiego rynku autobusów miejskich oraz znacząco zwiększyła sprzedaż eksportową. Jako jeden z nielicznych europejskich producentów autobusów, Solaris wypracowuje zyski.

Solaris - pozytywny bilans 2003 roku

Mimo trwającego od trzech lat spadku sprzedaży autobusów na polskim rynku, Solaris Bus & Coach utrzymał w 2003 r. sprzedaż na poziomie z poprzedniego roku (107 autobusów w tym 98 miejskich), co oznacza udział w rynku przekraczający 35%. Zamówień na autobusy dla komunikacji miejskiej nie ma dużo, ponieważ polskie gminy liczą każdą złotówkę, ale i tak udało nam się utrzymać ubiegłoroczny poziom sprzedaży i uzyskać pierwsze miejsce na rynku. O wiele trudniejszy jest rynek autobusów turystycznych, tu sytuacja zdecydowanie się pogorszyła. Mimo to w roku 2003 Solaris sprzedał kolejnych dziewięć Vacanz – z czego pięć zakupionych zostało przez jedno z największych polskich biur podróży, warszawską Triadę – mówi prezes spółki, Krzysztof Olszewski.
 
Także sam koniec roku stał pod znakiem ważnych wydarzeń – Solaris Bus & Coach wygrał przetarg na dostawę dziesięciu sztuk do Białegostoku, a sześć przegubowców trafiło w ostatni dzień roku do Gdańska. Zapowiedzią dobrego wyniku w 2004 roku było podpisanie kontraktu na dostawę 50 dwunastometrowych Solarisów do Krakowa. Końcowy montaż tych autobusów odbędzie się u klienta.

Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w minionym roku ważny dla firmy był rozwój eksportu. W 2003 odbiorcom zagranicznym przekazano 169 autobusów (dla porównania 126 w roku 2002). Udział eksportu w ogólnej strukturze sprzedaży Solaris Bus & Coach wzrósł aż do 60%. Najważniejszymi klientami firmy pozostają Niemcy (57 autobusów), Łotwa (32 autobusy) i Czechy (17 sztuk – w tym pierwszy na świecie trolejbus 15-metrowy). Do grona nowych odbiorców dołączyły Włochy z zamówieniem na 30 przegubowych trolejbusów do Rzymu. Wart odnotowania jest też debiut polskiego producenta na trudnym rynku francuskim (11 autobusów) i szwedzkim (3 trolejbusy – pierwsze w tym kraju od ponad 100 lat!).

Rok 2003 to dla producenta z podpoznańskiego Bolechowa także sukcesy marketingowe. Obecny od dwóch lat na rynku Solaris Vacanza wystartował w prestiżowym konkursie „Coach of the Year”, zajmując w nim wysokie, drugie miejsce. Już sam fakt nominowania Vacanzy do pierwszej piątki najlepszych autokarów w Europie był dla nas zaszczytem – skomentował prezes Olszewski.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Szybkie ładowanie baterii coraz bliżej
Trwają prace nad techniką ładowania o bardzo wysokiej mocy dla elektrycznych samochodów przyszłości.