mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Solaris w konkursie Bus Euro Test 2004

Solaris w konkursie Bus Euro Test 2004

Solaris Urbino II firmy Solaris Bus & Coach z Bolechowa koło Poznania w dniach 17-22 maja wziął udział w konkursie Bus Euro Test 2004. Testy te mają wyłonić najlepszy autobus miejski w Europie, który otrzyma tytuł "Bus of The Year 2005".

Solaris w konkursie Bus Euro Test 2004

Autobusy poddano szczegółowym badaniom technicznym oraz testom jazdy w warunkach o zróżnicowanym stopniu trudności. Pojazdy zostały obciążone do poziomu 4/5 masy całkowitej. Na lotnisku w podpoznańskich Bednarach sprawdzano m.in. przyspieszenie ze startu zatrzymanego do prędkości 20, 40 i 60 km/h, długość drogi hamowania z tych prędkości, zużycie paliwa przy różnych prędkościach i na różnych dystansach. Mierzono również poziom hałasu wewnątrz pojazdu i promień zawracania. 

Jurorzy sprawdzali także zachowanie autobusów w warunkach miejskich. Pojazdy pokonywały kilkunastokilometrowy odcinek ulicami Poznania w czasie największego natężenia ruchu. Badano m.in. poprzeczne przechyły, sposób wchodzenia w zakręty, skuteczność hamulców, synchronizacji i elastyczności skrzyń biegów, a także ergonomię miejsca kierowcy i komfort pasażerów.

Konkursowy Solaris Urbino II jest następcą produkowanego od 1999 roku autobusu Solaris Urbino. Nowa generacja jest konstrukcją o lepszych parametrach technicznych i nowoczesnym designie. Z zewnątrz wyróżnia się między innymi pasem nadwozia ponad górną krawędzią okien, która ma  bardziej stromą krzywiznę, dzięki czemu zwiększa się nieco objętość do zabudowy elementów. Konstrukcja narożnika stanowi dodatkową rynienkę deszczową i zapobiega spływaniu wody z dachu pojazdu po ścianach i szybach bocznych. Zmieniono również kształt szyby przedniej tablicy kierunkowej. Lusterka boczne mają  możliwość złożenia na szybę przednią podczas przejazdu przez myjnię.

Oficjalne wyniki przeprowadzonego konkursu ogłoszone zostaną najprawdopodobniej w październiku br. Wybór najlepszego autobusu miejskiego odbywa się od 1998 roku co dwa lata, przemiennie z wyborem najlepszego autokaru turystycznego. Autobusy są nominowane do udziału w konkursie przez dziennikarzy zrzeszonych w ACE. W ostatniej edycji konkursu „Coach of the Year” autokar Solaris Vacanza zajął drugie miejsce.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Już prawie co trzeci nowy samochód rejestrowany w Polsce należy do jednej z marek Volkswagen Group Polska.