mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Spada sprzedaż aut w Polsce

Spada sprzedaż aut w Polsce

Raport Pulsu Biznesu.

Po dziewięciu miesiącach producenci i importerzy sprzedali 262,7 tys. samochodów osobowych. To o 32,45 proc. mniej niż rok wcześniej. Poprawy sytuacji można spodziewać się dopiero w 2003 r. - uważają analitycy.

Nikt już chyba nie jest w stanie rozproszyć czarnych chmur, które zebrały się nad krajowym rynkiem motoryzacyjnym.

- Do końca września dealerzy sprzedali 262,7 tys. samochodów osobowych - o 32,45 proc. mniej niż w por¾wnywalnym okresie ubiegłego roku - twierdzi, pragnący zachować anonimowość, obserwator branży motoryzacyjnej.

Niestety, najbliższe miesiące nadal rysują się w czarnych barwach.

- Do końca roku sprzedaż aut wyniesie około 350 tys. sztuk. Co ciekawe, w por¾wnaniu z poprzednimi latami w tym roku klienci po przerwie wakacyjnej nie ruszyli masowo do salonów - komentuje Witold Nowicki, szef sprzedaży i marketingu Toyota Motor Poland.

Zdaniem analityków, może być jeszcze gorzej - a sprzedaż w 2001 r. ledwie zdoła przekroczyć 300 tys. sztuk.

Trzej najwięksi gracze na rynku: Fiat, Daewoo oraz Skoda nie mają powodów do zadowolenia. Włoski producent sprzedał w tym okresie 65,37 tys. aut - o 39,81 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dramatyczna sytuacja dotyka szczególnie aut pochodzących z krajowych fabryk Fiata, borykających się z przerwami w produkcji i zagrożonych kolejnymi zwolnieniami pracowników. Pogłębia się również dramat Daewoo, które po dziewięciu miesiącach znalazło nabywców jedynie dla 34,09 tys. aut, co oznacza spadek o 61,95 proc.

- W dużej mierze spadek ten ma podłoże psychologiczne. Firma sprzedaje coraz mniej aut, pojawiają się pogłoski o możliwym bankructwie, co odstrasza potencjalnych nabywców od wizyt w salonach. Miejmy nadzieję, że ten scenariusz nie sprawdzi się, a sygnałem poprawy będzie oczekiwane podpisanie przez Daewoo- -FSO ugody z bankami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia - podkreśla Stefan Bieliński, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

Trzecia w zestawieniu Skoda sprzedała 22,06 tys. samochodów, czyli o 4,03 proc. aut więcej niż rok wcześniej, jednak jeszcze na koniec sierpnia wzrost ten wynosił 6,44 proc.

Zdaniem Stefana Bielińskiego, w 2002 roku sprzedaż będzie jeszcze niższa i ukształtuje się na poziomie około 270 tys. aut. Poprawy można spodziewać się dopiero w 2003 r.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
15 lat dwusprzęgłowych skrzyń biegów DSG
Równo 15 lat temu Volkswagen zaprezentował pierwszą wielkoseryjną dwusprzęgłową skrzynię biegów DSG.