mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki kontroli

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki kontroli

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wynikach kontroli jakości paliwa, przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową w 2015 roku. Wyniki są lepsze, ale nadal nie są idealne. Zobacz, gdzie można zatankować paliwo nie spełniające norm.

Sprawdzono jakość paliwa w 2015 roku - wyniki kontroli
W zeszłym roku Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę próbki paliw z 933 na terenie całej Polski. Obiekty do badań wybierano losowo, jednak na liście pojawiły się miejsca zgłaszane przez klientów zgłaszających skargi. Sprawdzono także miejsca, gdzie we wcześniejszych latach wyłapywano nieprawidłowości.

W ten sposób z 603 pobranych próbek oleju napędowego i benzyny na 522 stacjach paliw zakwestionowano 9,45 procent. To lepszy wynik niż rok wcześniej, gdy zastrzeżenia dotyczyły 12,52 procent próbek. Najczęściej uwagi dotyczyły oleju napędowego, gdzie aż 12,40 proc. próbek nie spełniało norm. Rok wcześniej było to 18,26 procent. Gorzej wypadła kontrola benzyny. Wykryto nieprawidłowości w 4,74 proc. próbek, a w 2014 roku było to jedynie 0,58 proc.

Na 933 losowo wybranych próbkach paliw normy nie spełniało 2,68 procent. Najczęściej winny był olej napędowy (4,67 proc.), a następnie benzyna (1,14 proc.). Najczęściej paliwo nie spełniano norm w województwach: łódzkim - 6,78 proc., warmińsko-mazurskim - 6,38 proc., podlaskim - 5,88 proc. i podkarpackim - 4,26 proc.

Sprawdzano także jakość gazu LPG. Nieprawidłowości wykryto w 2,63 proc. przypadków. Rok wcześniej było to jedynie 0,98 proc. Zastrzeżenia dotyczyły głównie m.in. przekroczenia dopuszczalnego poziomu całkowitej zawartości siarki, co grozi korozją niektórych elementów silnika.

W przypadku oleju napędowego najczęstszym problemem była odporność na utlenianie (minimalna wartość wynosi 20 godzin) oraz zbyt niska temperatura zapłonu. W przypadku pierwszego parametru objawia się to zmętnieniem paliwa, w którym powstają osady żywiczne, które mogą prowadzić do zatkania filtra paliwa oraz zanieczyszczenia wtrysków. Zbyt niska temperatura zapłonu stwarza niebezpieczeństwo wybuchu oparów oleju podczas tankowania.

Problem z jakością benzyny polegał na przypadkach niedotrzymania wartości, które są określone dla parametru destylacji. Brzmi to skomplikowanie, ale objawia się wolniejszym rozgrzewaniem silnika, wyższym zużyciem paliwa, a także pogorszeniem jego spalania, co skutkuje powstawaniem szlamów i osadów na elementach silnika. Kolejnym problemem z jakością paliwa było niedotrzymanie liczby oktanowej. Zbyt niska powoduje powstawanie spalania stukowego. Wpływa to na kulturę pracy silnika i zwiększa zużycie paliwa.

Oto pełna lista stacji, na których przeprowadzono kontrolę w 2015 roku, a także wykryto nieprawidłowości związane z jakością paliwa.

Na podstawie kontroli Inspekcja Handlowa skierowała 73 zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokurator. Postępowania wszczęto w 48 przypadkach, w dwóch przypadkach skierowano dwa akty oskarżenia, a 37 spraw umorzono ze względu na brak znamion przestępstwa, natomiast w dziewięciu przypadkach odmówiono wszczęcia postępowania.
Tematy w artykule: stacja paliwowa kontrola

Podobne wiadomości:

Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego i polisy OC – co w razie stłuczki?

Koniec wożenia dowodu rejestracyjnego i...

Przepisy i prawo jazdy 2018-10-08

Paliwa tanieją i będą tanieć

Paliwa tanieją i będą tanieć

Aktualności 2015-07-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Koniec wypadków drogowych? Lexus testuje nowe rozwiązania
Lexus pracuje nad opracowaniem rozwiązań, które pozwolą zminimalizować liczbę wypadków drogowych.