mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprowadzamy coraz więcej aut z zagranicy

Sprowadzamy coraz więcej aut z zagranicy

W pierwszych sześciu miesiącach trwającego roku Polacy kupili minimalnie więcej nowych aut niż w roku ubiegłym. Jeśli jednak chodzi o import to dynamika jego wzrostu jest już znacznie wyższa.

Sprowadzamy coraz więcej aut z zagranicy
Od początku roku do końca czerwca Polacy kupili 176 634 nowe samochody, czyli o 1,48% więcej niż w pierwszych sześciu miesiącach 2014 roku. Nieźle, ale w porównaniu ze skalą importu używanych aut z zagranicy ten wynik wygląda blado. W pierwszym półroczu polskie granice przekroczyły 385 304 auta i jest to wynik wyższy o 7,24% niż przed rokiem.

Co najchętniej sprowadzają Polacy? Średni wiek samochodu z zagranicy to ok. 11 lat, a jego wartość niezmiennie oscyluje wokół magicznej granicy 15 tys. zł. Najpopularniejszą marką na jadących (zwykle z Zachodu) lawetach jest Volkswagen - 53 385 sztuk. Opel (ponad 45tys.) i Audi (prawie 35tys.) w roku 2015 zajmowały pozostałe miejsca na podium.

Największym wzięciem cieszą się auta produkcji niemieckiej - to aż 45% wszystkich importowanych samochodów. Prawie trzykrotnie mniej ściągamy "francuzów" i "japończyków", a w tym roku sprowadziliśmy nawet 227 aut... produkcji polskiej! W tym gronie były 222 FSO Matizy, czyli produkowane na Żeraniu maluchy z koreańskim rodowodem. Zaczęliśmy doceniać także używane Dacie - 1089 sztuk w tym roku to wynik o 67,5% lepszy niż w 2014.

Królem jadących z Zachodu lawet jest ponownie Audi A4 (prawie 16tys. sztuk), które wraca na tron, spychając Volkswagena Golfa na drugie miejsce. Cenimy też Passaty, Ople Astry i BMW Serii 3. Największy wzrost popularności wśród importowych hitów odnotowuje ostatnio natomiast BMW Serii 5, którego polscy handlarze i prywatni właściciele ściągneli  22,7% więcej niż przed rokiem.

Podobne wiadomości:

Volkswagen e-Crafter – polska premiera

Volkswagen e-Crafter – polska premiera

Premiery 2018-11-22

Nowy Opel Astra: Poznaliśmy ceny

auto motor i sport 2015-06-16

Kilka miesięcy przed zaprezentowaniem nowego Opla Astry szerokiej publiczności na targach we Frankfurcie, ogłoszono ceny tego popularnego hatchbacka. 

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rzadki Lexus LX 570 trafił do Polski
Rzadki Lexus LX 570 trafił do Polski
Lexus LX 570 to największy SUV japońskiej marki. Do Polski trafiła właśnie limitowana edycja 50 egzemplarzy.