mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Sprzedający auta używane w komisach kojarzą nam się z krętaczami i naciągaczami, którzy za wszelką cenę zatają prawdę o aucie, żeby go tylko sprzedać. Raport Motoraportera jednak wybiela trochę ich obraz. Okazuje się, że handlarze aut z drugiej ręki stają się coraz bardziej uczciwi.

Sprzedawcy aut używanych bardziej uczciwi

Raport Motoraportera wskazuje, że nastąpiła ogólna duża poprawa zachowań sprzedawców aut używanych. W 2015 roku na oględziny wyraziło zgodę aż 79% sprzedających, co daje 6-procentowy wzrost względem roku poprzedniego. O niemal 9% spadła ilość samochodów pochodzących z importu i wyniosła 66% sprawdzanych przez naszych ekspertów samochodów. Oznacza to, że jedna trzecia samochodów sprawdzanych przez ekspertów Motoraportera pochodziła z rynku krajowego. Ten rosnący trend bardzo nas cieszy, ponieważ takie samochody są z reguły dużo bardziej sprawne i znaczący ich odsetek pochodzi z rąk prywatnych właścicieli.

Jak wskazuje Motoraporter, 37% badanych przez nich samochodów były oferowane przez prywatnych sprzedawców, którzy z reguły częściej zgadzają się na dokładniejsze sprawdzenie auta w serwisie. Mają oni mniej do ukrycia niż handlarze.

Skąd pochodzą samochody sprowadzane przez sprzedawców?

Jedna trzecia wszystkich aut używanych pochodzi z importu. Najczęściej sprowadza się pojazdy z Niemiec, ale z roku na rok jest ich liczba systematycznie spada - od 43% w 2013, poprzez 35% w 2014 do 29% w roku 2015. Tym samym rośnie udział aut z rodzimego rynku. Trzy lata temu było to zaledwie 16%, rok temu już 27%. Jak wynika z raportu, klienci decydujący się na zakup auta z Polski są dużo bardziej zadowoleni z ich stanu technicznego. Rzadziej sprowadzamy auta z Belgii (8%), Włoch (7%), Francji (6%), USA (5%) i Holandii (4%).

Czy polscy handlarze kłamią w opisach?

Sprzedający zazwyczaj zmieniali swoje stanowisko w sprawie auta po pytaniu, czy możliwe są oględziny oraz jazda próbna. Wówczas wykręcali się, że samochód jest zarezerwowany lub ktoś już po niego jedzie. Cieszy jednak fakt, że ilość sprawdzanych samochodów, które są niezgodne z opisem spada z roku na rok. 46% sprawdzanych samochodów przez Motoraportera było zgodne z opisem w ogłoszeniu, co stanowi 3-procentowy wzrost w stosunku do poprzedniego roku. Spada też ilość aut powypadkowych, których w zeszłym roku było 57% (65% w 2014). Cieszymy się niezmiernie z poprawy tej sytuacji. 

 >>> Zobacz, jakie auta najczęściej wybierają Polacy <<<

Według Motoraportera sytuacja wśród handlarzy aut używanych uległa poprawie. Coraz więcej ogłoszeń jest zgodnych z prawdą, a mniej pojazdów ma "kręcone liczniki". Wierzymy, że ten trend utrzyma się w nabliższych latach.


Podobne wiadomości:

Kupujemy coraz mniej diesli

Kupujemy coraz mniej diesli

Aktualności 2016-04-19

TUV 2016 - zobacz najmniej awaryjne auta

TUV 2016 - zobacz najmniej awaryjne auta

Aktualności 2015-11-20

Komentuj:

~ZjaVa 2017-07-14

Witam, kupiłem już 2 auto a stare zostawiłem w rozliczeniu u handlarza... Z obu transakcji jestem bardzo zadowolony! Miło wiedzieć że są jeszcze uczciwi sprzedawcy używanych samochodów. Mogę spokojnie polecić firmę Bacar24.pl z Nasielska.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło – jak z niego korzystać?
Sprzęgło w samochodzie jest jednym z tych elementów, o których pamiętamy wtedy, kiedy trzeba wymienić zużytą tarczę. Podpowiadamy, jak dbać o ten element, by długo służył.