mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprzedaż nowych wzrośnie o 12-13 proc.

Sprzedaż nowych wzrośnie o 12-13 proc.

Utrzymuje się wzrostowy trend segmentu nowych aut. Od początku roku zarejestrowano już ponad 221 tys. aut, czyli o prawie 16 proc. więcej niż przed rokiem. Według prognoz rok zakończymy na 12-13-proc. plusie.

Sprzedaż nowych wzrośnie o 12-13 proc.
Tegoroczne wakacje importerzy aut mogą uznać za udane. Jak wynika z danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego w sierpniu zarejestrowano ponad 20 tys. nowych samochodów, czyli blisko 5 proc. więcej niż przed rokiem.

Od początku roku zarejestrowano już 221.477 nowych samochodów osobowych, czyli o 15,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W samym sierpniu wzrost wyniósł 4,9 proc. (20.003 auta). W tym samym miesiącu zarejestrowano w Polsce 3.346 samochodów dostawczych do 3,5 t, czyli o 17 proc. więcej niż przed rokiem, a od początku roku ponad 28 tys. (+8,1 proc.).

– Mam nadzieję, że wyniki sprzedaży w tym roku będą lepsze w przypadku samochodów osobowych mniej więcej o 12-13 proc. – ocenia w wywiadzie dla agencji informacyjnej Newseria Biznes Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. – W przypadku pojazdów dostawczych to będzie nieco mniejszy wzrost, ok. 5-7 proc. W sumie powinniśmy sprzedać około 350 tys. samochodów, może nieco więcej.

Sprzedaży na początku roku sprzyjało tzw. okienko podatkowe, które pozwalało odliczyć pełen VAT od zakupu samochodów osobowych z kratką. Dzięki temu wzrost sprzedaży na rynku był ponad 20-proc.

Jakub Faryś zaznacza, że choć wyniki sprzedaży samochodów są w tym roku całkiem niezłe, potencjał naszego rynku nie jest w pełni wykorzystany. Średnio sprzedaje się u nas ok. 300 tys. samochodów osobowych rocznie, podczas gdy wielkość rynku i zasobność społeczeństwa wskazują na to, że mogłoby to być nawet pół miliona.

– W niektórych latach jest nieco mniej, w innych nieco więcej, ale w dalszym ciągu 300 tys. sztuk, biorąc jednak pod uwagę potencjał, sytuację gospodarczą i wzrost w gospodarce, to nadal bardzo mało, bo ten wzrosty w żaden sposób nie przekładają się na wzrost liczby sprzedanych nowych samochodów, a tak być powinno – ubolewa Jakub Faryś.

Podobne wiadomości:

Najpopularniejsze hybrydowe SUV-y w Polsce

Najpopularniejsze hybrydowe SUV-y w Polsce

Aktualności 2019-08-01

Najpopularniejsze auta hybrydowe w 2019 roku

Najpopularniejsze auta hybrydowe w 2019 roku

Aktualności 2019-07-16

Komentuj:

~sti 2014-09-09

Ciekawe jak oni widzą ten potencjał w biednym społeczeństwie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Hyundai wyprodukował w Czechach 3 mln aut
Hyundai wyprodukował w Czechach 3 mln aut
Fabryka Hyundaia w czeskich Noszowicach świętuje wyprodukowanie trzymilionowego egzemplarza samochodu. Jest nim rasowy Hyundai i30 N.

DS 3 CROSSBACK DS 3 CROSSBACK