mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Sprzęt ratujący życie na stacjach paliwowych

Sprzęt ratujący życie na stacjach paliwowych

Zakończył się drugi etap akcji "Orlen Pierwsza Pomoc", w ramach którego fundacja Orlen "Dar Serca" wyposażyła wybrane stacje paliw w automatyczne defibrylatory.

Sprzęt ratujący życie na stacjach paliwowych

Program "Orlen Pierwsza Pomoc" polega na organizacji pierwszej pomocy na stacjach PKN Orlen i innych miejscach użyteczności publicznej, rozpropagowaniu wiedzy i zasad udzielania pierwszej pomocy oraz dążeniu do zmian w zapisach, które stworzą jasne i klarowne warunki do stosowania automatycznych defibrylatorów (ang. AED - Automated External Defibrillator), przez osoby udzielające pierwszej pomocy. Partnerami akcji są: Polski Czerwony Krzyż, Polskie Towarzystwo Lekarskie oraz Polska Rada Resuscytacji.

Pilotażowy etap akcji, który podzielony był na dwie części, rozpoczął się na początku grudnia 2003 r. W ramach pierwszej części, 130 pracowników 27 wyselekcjonowanych stacji przeszło 16-godzinny kurs udzielania pierwszej pomocy, prowadzony przez trenerów PCK. Dodatkowo, na stacjach tych umieszczono apteczki pierwszej pomocy. Wdrożenie drugiej części zakończono pod koniec maja 2004 r. Opierała się ona na wyposażeniu w automatyczne defibrylatory 9 wyselekcjonowanych stacji paliw, usytuowanych przy najbardziej ruchliwych ciągach komunikacyjnych w całej Polsce. 34 pracowników tych punktów (którzy wcześniej przeszli szkolenie PCK) zaliczyło także 8-godzinny kurs z zakresu resuscytacji z użyciem AED.

Nowym elementem programu "Orlen Pierwsza Pomoc" jest wprowadzenie na ponad 360 stacjach PKN Orlen specjalnych publikacji na temat udzielania pierwszej pomocy. Każdy zainteresowany klient stacji będzie mógł otrzymać poręczną książeczkę. Zawiera ona opis podstawowych działań, które powinna podjąć osoba będąca świadkiem wypadku. Celem publikacji jest edukacja polskich kierowców. Pomimo że każdy posiadacz prawa jazdy, teoretycznie jest przeszkolony na wypadek tego typu zdarzeń, w praktyce większość z nas ogranicza się jedynie do wezwania karetki i oczekiwania na jej przyjazd. Tymczasem instruktaż może pomóc w ratowaniu ludzkiego życia, jeszcze przed przyjazdem pogotowia.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Mazda 3 – premiera
Nowa Mazda 3 – premiera
Na salonie samochodowym w Los Angeles Mazda zaprezentowała nową generację modelu 3. Auto zachwyca wylądem, a pod maską kryje rewolucyjny silnik Skyactiv-X.