mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Surowe kary za cofanie liczników

Surowe kary za cofanie liczników

Od stycznia 2020 roku w życie ma wejść nowelizacja przepisów, w myśl której fałszowanie wskazań licznika przebiegu będzie surowo karane.

Surowe kary za cofanie liczników
Zmiany w przepisach mają już podpis prezydenta. Oznacza to, że część nowych przepisów, związanych ze zmianami w Kodeksie karnym, wejdzie w życie 14 dni po ich ogłoszeniu, natomiast pozostałe zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

Surowe kary za cofanie liczników w autach

Walka z "kręceniem" liczników trwa, ale efekty działań wciąż są poniżej oczekiwań. Zmienić to ma groźba surowych kar, które wprowadza nowelizacja przepisów. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany, które mają ukrócić oszukańczy proceder "przekręcania" liczników w używanych autach.

Samochodowi oszuści, a także ich pomocnicy, są dziś praktycznie bezkarni. Ofiarą padają nieświadomi nabywcy, którzy na zakup wymarzonych czterech kółek wydają często ostatnie oszczędności.

W myśl nowych przepisów za każde "przekręcenie" licznika będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia - zarówno dla zlecającego oszustwo, jak i wykonawcy, np. mechanika w warsztacie. Dziś można to robić, nie narażając się na karę, co więcej - niektóre warsztaty wręcz oferują taką "usługę", nazywaną np. "korektą wskazań licznika".

Taka sama kara – od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – będzie grozić także wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy (np. z powodu autentycznej lub rzekomej awarii).

Stacje kontroli pojazdów już teraz muszą przekazywać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców stan licznika odczytany podczas obowiązkowych przeglądów technicznych pojazdów. Po zmianie przepisów stacje będą przekazywać do centralnej ewidencji także informację o wymianie licznika i jego przebiegu w chwili odczytu przez diagnostę.

Projekt przewiduje ponadto, że przy każdej kontroli Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego samochodu. Dane trafią do centralnej ewidencji pojazdów.

W ten sposób można będzie porównywać kolejne odczyty i łatwiej wykrywać oszustów.


Podobne wiadomości:

Zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

Zaostrzenie kar za kradzież tablic...

Aktualności 2019-01-31

Mandaty za jazdę na czerwonym świetle

Mandaty za jazdę na czerwonym świetle

Bezpieczna jazda 2020-02-12

Komentuj:

~Matias 2019-05-29

Zgadzam się z @Mareczkiem. Ja już od kilku lat stawiam albo na egzemplarze demonstracyjne (te są zazwyczaj trochę tańsze od nowych) lub właśnie takie po kontraktach leasingowych. Aktualnie dwa moje firmowe samochody, które leasinguje są właśnie autami pokontraktowymi właśnie z Master1. Jestem bardzo zadowolony, tym bardziej, że te auta robią u mnie w firmie po 35 tys. rocznie. Nie ma chyba zatem lepszej rekomendacji ;-)

~Kuczak 2019-05-22

Najlepiej kupować nowe, wtedy się ma pewność co do auta. Mazdy są bardzo dobre, nie awaryjne, mają porządne silniki. Mój brat tak w Częstochowie w salonie Klimczak kupił suva tam i bardzo zadowolony jest, też sie przejechałem parę razy i teraz myślę nad jakimś dla siebie

~Mareczek 2019-05-08

Można powiedzieć tylko jedno: w końcu! Teraz okaże się ile w rzeczywistości jest tych super aut importowanych z zagranicy. Od lat powtarzam wszystkich moim znajomym i rodzinie: jak chcesz kupić używane auto, to tylko takie po kontrakcie leasingowym. Sprawdź sobie co oferuje Maste1 czy inna firma z takimi autami. Przecież te były serwisowane przez firmy, więc nie ma w nich żadnej ściemy, ani naciągania, bo nikomu na tym nie zależało. No i oczywiście przebieg jest w 100% prawdziwy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowa Skoda Octavia. Znamy cennik
Nowa Skoda Octavia. Znamy cennik
Skoda prezentuje cennik modelu Octavia. Nowa generacja bestsellera na polskim rynku dostępna będzie od 82 200 zł.