mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Szybka muzyka w samochodzie zwiększa ryzyko wypadku

Szybka muzyka w samochodzie zwiększa ryzyko wypadku

Tempo słuchanej muzyki ma wpływ na zachowanie kierowcy.

Nie tylko prędkość, ale także szybka muzyka w aucie może być niebezpieczna. Testy wykonane w symulatorach przez izraelskich naukowców dowodzą, że szybka muzyka podwaja ryzyko wypadku.

Do tej pory uważano, że istnieje związek tylko między natężeniem słuchanej muzyki, a zachowaniem kierowcy.

Badania wykonane zostały na 28 Studentach z uniwersytetu w Beer-Sheva. Każdy z nich przebył wirtualną rundę po ulicach Chicago. Część osób słuchała podczas badania muzyki, a cześć odbyła je w ciszy. Studentom puszczano muzykę od wolnych, nastrojowych ballad do rytmicznej, dudniącej muzyki. Tempo poszczególnych utworów zawierało się od ok. 60 dźwięków na minutę do ponad 120 dźwięków na minutę. Wszyscy badani mieli mniej więcej siedmioletnią praktykę w prowadzeniu auta.

Zauważono, że wraz ze wzrostem tempa muzyki studenci byli bardziej skłonni do ryzyka, częściej przeoczali czerwone światła i znaki drogowe, a w efekcie popełniali więcej wypadków. W porównaniu do wolnych ballad, przy dudniących melodiach wypadki były popełniane dwukrotnie częściej. Należy zaznaczyć, że zachowanie na symulatorze może różnić się od rzeczywistego zachowania na drodze, mimo to jednak warto zastanowić się nad wynikami i potraktować je poważnie. Okazuje się bowiem, że muzyka, niezależnie nawet od rodzaju wpływa na częstotliwość bicia serca, co nie ma miejsca w przypadku prowadzenia samochodu bez muzyki. Bezpieczniej zatem w trakcie prowadzenia samochodu słuchać niezbyt głośnej, wolnej muzyki.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Policyjna akcja
Policyjna akcja "Smog"
Policja zapowiada na jutro ogólnopolską akcję kontroli emisji spalin w samochodach. Wzmożonych patroli spodziewać się trzeba od rana do wieczora.