mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > TRANSSYBERIA 2003 w mojeauto.pl

TRANSSYBERIA 2003 w mojeauto.pl

I Międzynarodowy Rajd Samochodowy Transsyberia Atlantyk - Pacyfik będzie imprezą cykliczną, ma rangę międzynarodową i jest najdłuższym na świecie rajdem samochodowym, jaki został dotychczas rozegrany (ok. 12.000 km).

W czasie rajdu rozgrywane będą następujące konkurencje:
· jazdy po trasie na czas (załoga o określonym czasie dojeżdża m.in. do punktu obowiązkowego meldunku)
· obserwacja specjalna (identyfikacja sfotografowanych obiektów na trasie rajdu)
· konkurencje na odcinkach specjalnych (np. strome podjazdy, przeprawy przez rzeki, tereny bagniste)
Trasa rajdu prowadzić będzie od Oceanu Atlantyckiego i jego zlewisk, poprzez wschodnią część Europy, Góry Ural i tereny zamieszkujące przez etniczną ludność Syberii: Tatarów, Ewenków (Tunguzi), Ewenów (Lamuci), Buriatów i Jakutów, ze szczególnym uwzględnieniem jazdy po terenach: Niziny Wschodnio-europejskiej, Gór Ural, Niziny Zachodnio- syberyjskiej w tym step Szymski i Kulińdyński, Sajany Wschodnie i Zachodnie, okolice Jeziora Bajkał, Wyżyny Środkowo-syberyjskiej, Gór Jabłonowych, Stanowych, Wierchojańskich i Suntar Chajata do Oceanu Spokojnego i jego zlewisk.
POMYSŁODAWCA RAJDU:
Komandor Rajdu - Romuald Koperski - podróżnik, przewodnik po Syberii, dziennikarz, pisarz, muzyk pianista, pilot samolotowy - pomysłodawca, główny organizator Rajdu Samochodowego TRANSSYBERIA. Autor książek i publikacji o Syberii, którą wielokrotnie przemierzył wzdłuż i wszerz. Do jego dużych osiągnięć zaliczyć można pierwszą w historii udaną ekspedycję samochodową na trasie Europa - Ameryka Północna. Trasa tej pionierskiej wyprawy wiodła przez bezkresne, bezludne obszary całej Syberii. Za swe syberyjskie osiągnięcia otrzymał nagrodę "Kolosa" oraz tytuł Podróżnika Roku 1999. Obowiązkiem Komandora Rajdu będzie generalny nadzór nad skoordynowaną i planową realizacją Rajdu Samochodowego TRANSSYBERIA Atlantyk - Pacyfik.
ZAŁOGI
1. Andrzej Śmiałek, Magdalena Gołębiowska-Śmiałek, Paweł Pochopień
2. Sławomir Dzięgała, Sebastian Dalka
3. Roman A. Nowicki, Zbigniew Dulewicz
4. Jerzy Gabrielczyk, Anna-Maria Gabrielczyk
5. Paweł Szperliński, Wojciech Idziak
6. Andrzej Gumowski, Witold Fedorowicz, Michał Mazurek, Maciej Chełmicki
7. Paweł Szperliński, Wojciech Idziak
8. Adam Polak, Grażyna Pieterwas-Polak
9. Władysław Ząbczyk
10. Arkadiusz Barszczewski, Paweł Kądziołka
11. Adam Morawicz, Adam Urbaniak
12. Mariusz Okniński, Janusz Rosołek
13. Artur Owczarek, Tomasz Malinowski
14. Michał Rej, Tomasz Jakimowicz
15. Janusz Ziajka, Włodzimierz A. Kubat
16. Martyna Wojciechowska, Andrzej Derengowski
17. Rafał Majdowski (motocyklista), Artur Zawodny (motocyklista)
18. Rajmund Biniszewski (telewizja), Sebastian Czech (telewizja)
19. Tomasz Jędrzejczak (telewizja), Arkadiusz Klingiert (telewizja), Monika Lange (telewizja)
20. Adam Kręgielski (mechanik rajdu), Zigmund Voinilo (lekarz rajdu), Jarosław Kapiński (sędzia rajdu), Krzysztof Spandowski (dyrektor rajdu), Jarosław Szczepański (rzecznik prasowy rajdu), Karol Kubit (sędzia sportowy rajdu), Janusz Szyszko, Andrzej Tyliński (organizator rajdu), Romuald Koperski (komandor rajdu)
21. Załogi rosyjskie
PRARAJD
W dniach 2 - 30 kwietnia odbył się Prarajd I Międzynarodowego Rajdu Samochodowego Transsyberia. Trzy załogi w składzie Romuald Koperski - komandor i pomysłodawca Rajdu, Andrzej Tyliński - współorganizator Rajdu oraz Lech Duliński, Dominik Kopczyński, Tadeusz Łaguna i Michał Kuźnierz przetarli szlak dla zawodników biorących udział w wrześniowym rajdzie. Trasa prowadziła od Gdańska, poprzez Wilno, Nizinę Wschodnio-europejską, Moskwę, Góry Ural i tereny zamieszkane przez ludy Syberii: Tatarów, Ewenków (Tunguzi), Ewenów (Lamuci), Buriatów i Jakutów, Niziny Zachodnio-syberyjskiej w tym step Szymski i Kulińdyński, Sajan Wschodni i Zachodni, okolice Jeziora Bajkał, Wyżynę Środkowo-syberyjską, Gór Jabłonowe, Stanowe, Wierchojańskie i Suntar Chajata aż do Oceanu Spokojnego i jego zlewisk.
Podczas Prarajdu organizatorzy dokonali oceny trasy, wyznaczyli odcinki specjalne, sprawdzili miejsca noclegowe, spisali stacje paliwowe, dokładnie opisali trasę, którą we wrześniu pojedzie już 25 załóg uczestniczących w rajdzie, a także uzyskali wszelkie ostateczne i niezbędne zgody od strony rosyjskich władz.
Duet Martyna Wojciechowka i Andrzej Derengowski jest objęty patronatem mojeauto.pl. Oto sylwetki zawodników:
MARTYNA WOJCIECHOWSKA znana jest przede wszystkim jako prezenterka TVN. Z telewizją związana jest od roku 1998. Współtworzy program motoryzacyjny "Automaniak". Prowadziła trzy edycje live show "Big Brother". W latach 1999-2002 współpracowała z miesięcznikiem motoryzacyjnym "Auto Moto" jako dziennikarz-felietonista. Od 2000 roku utrzymuje stałą współpracę redakcyjną z miesięcznikiem "Playboy". Martyna oprócz pracy dziennikarskiej znana jest ze swojego zamiłowania do sportów ekstremalnych oraz z coraz trudniejszych wyzwań, jakie przed sobą stawia. Brała już udział w rajdzie Paryż Dakar, rozpoczęła zdobywanie Korony Ziemi - na swoim koncie ma już szczyty Mont Blanc oraz Kilimajaro, nurkowała z rekinami. Kolejnym wyzwaniem jakie w tym roku postawiła przed sobą Martyna jest udział w RAJDZIE TRANSSYBERIA. Posiada Międzynarodową Sportową Licencję Rajdową i Wyścigową. Od 1991 roku bierze udział w rajdach lokalnych i okręgowych. Ukończyłą także kurs spadochronowy w systemie AFF w Aeroklubie Bydgoskim, kurs płetwonurkowy: Rescue Diver (PADI) i Advanced Nitrox Diver (IANTD).Czynnie uprawia strzelectwo sportowe (klub LEGIA WARSZAWA)
Czynnie uprawia sporty ekstremalne. Do jej największych osiągnięć należą: w roku 2003: dobycie szczytu Kilimandżaro (5895 m), 2002 - Mont Blanc (4810 m), 2001start w Rajdzie Paryż-Dakar (jako pierwsza Polka i kobieta z Europy Środkowo - Wschodniej), zajęła wówczas 44. miejsce w klasyfikacji generalnej ; 1999 Rajd Barbórki (pilot Marcina Turskiego na Mitsubishi Lancer Evo VI); 1998 - teraz Udział w terenowych rajdach przeprawowych na terenie Polski (Jeep Wrangler, Lada Niva). Zasiadała na fotelu pilota w jazdach treningowych z takimi kierowcami jak: Tommi Makinen (czterokrotny Mistrz Świata), Carlos Sainz (dwukrotny Mistrz Świata), Didier Auriol (Rajdowy Mistrz Świata) etc."
Martyna pojedzie w tym rajdzie razem z ANDRZEJEM DERENGOWSKIM, który brał również udział w wyprawie na Mont Blanc. Andrzej jest ekspertem magazynu OFF-ROAD.PL, ma na swoim koncie szereg kursów oraz wypraw: kurs płetwonurkowy, paralotniowy, patent żeglarski - sternik jachtowy, patent motorowodny - starszy sternik motorowodny. Uczestnik rejsu Świnoujście-Gdynia (bicie rekordu w warunkach sztormowych), uczestnik I Wyprawy Paralotniowej Gdańsk - Spitzbergen, zawodnik Pucharu Polski w Ekstremalnej Jeździe Samochodem Terenowym, zawodnik RIP Race oraz zawodnik i pilot off road.
Załoga w składzie MARTYNA WOJCIECHOWSKA i ANDRZEJ DERENGOWSKI wystartuje samochodem marki NISSAN PATROL GR.
Dokonując wyboru zawodnicy kierowali się przede wszystkim wyjątkowo trudnymi warunkami, z jakimi przyjdzie im się zmierzyć na trasie Rajdu Transsyberia, wiodącej przez tajgi, jeziora, rzeki, stepy, pustynie, tundrę i inne nieprzyjazne bezdroża. W oparciu o swoje doświadczenie wybrali samochód NISSAN PATROL GR, który świetnie spisuje się nawet w najcięższych warunkach. Dodatkowym czynnikiem, który wpłynął na wybór jest fakt, że właśnie samochody tej marki będą miały najlepszy serwis i największy dostęp do części zamiennych na trasie Rajdu Atlantyk-Pacyfik.
PATROL GR to samochód legenda. Jego siła, niezawodność zdobyły uznania ekspertów i pozwoliły mu na otrzymanie tytułu Króla Bezdroży. Bezbłędny na szosie, niepokonany na bezdrożach... Możliwości Patrola GR podkreśla twarda, terenowa stylistyka, wyraźnie oddająca ducha prawdziwej przygody w terenie.
O postępach załogi serwis mojeauto.pl będzie na swoich łamach informować na bieżąco.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC
UFG skontroluje krótkoterminowe polisy OC
30-dniowe polisy OC służyć mają komisom, tymczasem niektórzy agenci proponują je kierowcom o dużej szkodowości. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny już prowadzi kontrole.