mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Taneczny wyścig

Taneczny wyścig

Gwałtowne zmiany lokalizacji również stanowią o uroku Mistrzostw Świata. Niecały miesiąc temu na południowej półkuli panowała łagodna jesień, a auta WRC jeździły po szerokich szutrowych drogach Nowej Zelandii. Dziś kierowcy korzystają z wiosennego cypryjskiego słońca, pokonując skaliste zbocza masywu górskiego Troodos.

Po szybkich zatańczonych z rozmachem baletowych figurach samochodów na antypodach, kierowcy zaczynają powoli tańczyć walca na wąskich, wijących się niczym nitki makaronu drogach, powoli… aż zaczną wirować, wirować, do zawrotu głowy! Sebastien Loeb przyznaje, iż ten rajd nie należy do jego ulubionych. „Bardzo wolne i wąskie odcinki specjalne, gdzie rzadko można wrzucić trzeci bieg, nie pozwalają na jazdę „pełną parą”. Taka jazda nie należy do najbardziej podniecających przeżyć. Mistrzostwa powinny jednak mimo wszystko być różnorodne, dlatego też zawody takie jak Rajd Cypru są niezbędne!”

Z technicznego punktu widzenia, charakterystyka odcinków specjalnych wytyczonych na wyspie Afrodyty stanowią trudny do rozwiązania problem. Teren jest trudny, drogi kręte, pozwalające jedynie na wolną jazdę, pokryte grubą warstwą żwiru, którą samochody rozpryskują na pobocza, czyszcząc w ten sposób tor przed drugim przejazdem, co zmienia wcześniejszą charakterystykę trasy. Należy również wziąć pod uwagę panujące upały, zwłaszcza że bardzo niska średnia prędkość przejazdu w szczególny sposób ogranicza dostęp powietrza do układu chłodzącego, a także do wewnątrz samochodu.

Tegoroczny sezon Mistrzostw Świata wkracza w decydującą fazę, dla amatorów nowatorskich rozwiązań sytuacja jest wymarzona. Po czterech rajdach, czterech kierowców, czterech różnych narodowości, reprezentujących czterech zespoły fabryczne, zajmuje kolejne miejsca przy różnicy jedynie trzech punktów. Oznacza to, że liczniki będą ustawione prawie na zero w momencie startu w miejscu, gdzie jeszcze w tym sezonie nie odbywały się rajdy. Czy po trzech rajdach: Cypru, Grecji, Turcji, uznawanych za „gorące i męczące”, zmieni się kolejność klasyfikacji zawodników? Pierwszą odpowiedź na to pytanie otrzymamy na promenadzie nadmorskiej w Limassol, w niedzielę, 16 maja, we wczesnych godzinach popołudniowych…

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Bezpieczna jazda w zimie. O czym pamiętać przed podróżą?
Wraz z ekspertami bezpiecznej jazdy radzimy, o czym pamiętać przez wyjazdem na sylwestrowe świętowanie.