mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tankujmy bezpiecznie

Tankujmy bezpiecznie

Podczas tankowania paliwa do samochodu należy liczyć się z możliwością wybuchu pożaru wywołanego elektrycznością statyczną.

Tankujmy bezpiecznie

O co tu chodzi? Elektryczność statyczna, w skrócie, to zjawisko towarzyszące pojawianiu się ładunku elektrycznego. Wywołane może być m.in. w wyniku kontaktu materiałów określonego rodzaju. Wyładowanie elektrostatyczne może wywołać iskrę, która w kontakcie z łatwopalnymi oparami paliwa może spowodować wybuch lub pożar.

O groźbie wybuchu pożaru należy przypomnieć w związku z coraz powszechniejszą samoobsługą na stacjach benzynowych. Firma Shell przeanalizowała 150 pożarów tego rodzaju na stacjach benzynowych, jakie miały miejsce w ciągu kilku ostatnich lat. Uzyskano dość zaskakujące wyniki.

Wśród wspomnianych 150 wypadków, więcej z nich przydarzyło się kobietom niż mężczyznom ze względu na to, że mają one zwyczaj wsiadania do samochodu i wysiadania z niego, podczas gdy paliwo jest nadal tankowane. W większości wypadków ludzie ponownie wsiadali do samochodu, w czasie gdy paliwo ciągle jeszcze przepływało wężem dystrybutora (jest to związane z montażem blokad na pistoletach nalewowych).

Gdy po zakończeniu tankowania wysiadali z samochodu, aby wyjąć pistolet z wlewu paliwa, wybuchał pożar w wyniku wyładowania elektrostatycznego. Większość osób uczestniczących w wypadkach nosiła obuwie na gumowych podeszwach i odzież z włókien syntetycznych.

W dwudziestu dziewięciu, spośród przeanalizowanych przypadków, ludzie ponownie wsiedli do swoich samochodów, a później dotknęli pistoletu węża podczas procesu tankowania. Dotyczyło to samochodów różnych marek i modeli. Siedemnaście pożarów wystąpiło przed, w trakcie lub bezpośrednio po zdjęciu korka wlewu paliwa, jeszcze przed rozpoczęciem tankowania.

Gromadzenie się ładunków elektrostatycznych wynika często z tego, że odzież osoby wsiadającej lub wysiadającej z samochodu ociera się o tapicerkę siedzeń. Dla uniknięcia tego zjawiska zaleca się, aby nikt nie wsiadał do samochodu ani z niego nie wysiadał podczas tankowania paliwa. Wsiadać do samochodu lub wysiadać z niego można wyłącznie przed rozpoczęciem lub po zakończeniu tankowania i zamknięciu korka wlewu paliwa.

W razie wylania się lub rozpryśnięcia paliwa należy zastosować maksymalne środki bezpieczeństwa. Natychmiast po rozlaniu wydobywają się bowiem bardzo łatwopalne opary, które mogą ulec zapłonowi od iskry spowodowanej wyładowaniem elektrostatycznym lub iskry towarzyszącej włączeniu urządzenia elektronicznego (telefon komórkowy, pilot zdalnego sterowania itp.) czy też od elementów tankowanego pojazdu. Dlatego podczas tankowania paliwa nie wolno używać telefonów komórkowych. Przed ponownym uruchomieniem silnika rozlane paliwo musi być zebrane lub unieszkodliwione przez personel stacji.

Jak bezpiecznie tankować:

KIEROWCA: Powinien zatrzymać samochód, zaciągnąć hamulec ręczny oraz wyłączyć silnik, radio i światła.
NIGDY: Nie wolno ponownie wsiadać do samochodu, gdy trwa nalewanie paliwa do jego zbiornika.
ŚRODEK OSTROŻNOŚCI: Należy sobie wyrobić nawyk zamykania drzwi samochodu przy wysiadaniu i wsiadaniu, bowiem w ten sposób ładunek elektrostatyczny zostanie rozładowany wskutek dotknięcia metalowych elementów nadwozia.
Po zamknięciu drzwi należy DOTKNĄĆ METALOWEJ CZĘŚCI NADWOZIA przed dotknięciem pistoletu dystrybutora. Dzięki temu ładunki elektrostatyczne, nagromadzone w ciele człowieka, rozładują się na metal nadwozia, a nie na pistolet dystrybutora.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Rejestracje nowych aut w Polsce – Grupa Volkswagena na czele
Już prawie co trzeci nowy samochód rejestrowany w Polsce należy do jednej z marek Volkswagen Group Polska.