mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > To już koniec Lanosa

To już koniec Lanosa

Wygląda na to, że kończy się kolejny etap w historii żarańskiej Fabryki Samochodów Osobowych. Już na jesień tego roku planowany jest koniec produkcji ostatniej pamiątki po Daewoo – Lanosa. Niestety może to oznaczać kolejne kłopoty.

To już koniec Lanosa
Do tej pory w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu produkowano ponad 10 tys. Lanosów miesięcznie. Niestety już w październiku produkcja tego modelu ma się zakończyć. Dostawcy części zostali poproszeni, aby w październiku dostarczyć podzespoły do zaledwie kilkuset samochodów.

Według wstępnych prognoz na początku bieżącego roku, zakłady FSO miały w całym 2008 roku wyprodukować 235 tys. pojazdów, czyli o połowę więcej niż 2007 roku. Wśród aut opuszczających linie produkcyjne miało być 70 tysięcy Chevroletów Aveo, 70 tysięcy Lanosów i 95 tysięcy zestawów montażowych, które trafią na Ukrainę. Wygląda jednak na to, że nie uda się osiągnąć takiego poziomu produkcji, a to dlatego, że jak na razie nie wiadomo czy na miejscu Lanosa wytwarzane będzie inne auto.

W zeszłym roku miała powstać nowa spółka z General Motors, która przejęłaby produkcję samochodów w FSO (produkowany miał być oprócz Chevroleta Aveo, także nowy model T-300) i zapewniłaby miejsca pracy dla załogi. Niestety wciąż nie widać perspektyw na pomyślne rozwiązanie tego problemu.

Zdaniem Marka Dyżakowskiego, przewodniczącego jednego ze związków zawodowych, działających w FSO, zakończenie produkcji Lanosa bez wprowadzenia kolejnego modelu oznacza, że kilkanaście tysięcy pracowników spółek zależnych od FSO (m.in. zakładów w Grójcu, gdzie produkowano fotele do Lanosa) straci pracę.

Podobne wiadomości:

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

S7 z Warszawy do Grójca już w realizacji

Polskie drogi 2017-08-17

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana ruchu

Droga S7 - Szydłowiec, Wodzisław - zmiana...

Polskie drogi 2016-08-26

Komentuj:

~galant 2008-09-02

Mogli by zastapic go Cevroletem Lacetti, to az taki skarb że nasi koreańsko-amerykańscy przyjaciele nie chcą produkować go w polsce?

~george 2008-08-31

Lanos to najlepszy samochód dla nos

~Lanos 2008-08-28

szkoda, że już go nie będą produkować

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Car of the Year 2019 – znamy finalistów
Car of the Year 2019 – znamy finalistów
Organizatorzy plebiscytu Car of the Year opublikowali już listę siedmiu modeli, które przeszły do finału tegorocznej edycji.