mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Tomasz Kuchar w Rajdzie Łotwy

Tomasz Kuchar w Rajdzie Łotwy

W sobotę w Rydze rozpoczyna się Rajd Łotwy. Wystartuje w nim Tomasz Kuchar i będzie jedynym polskim kierowcą startującym w tym rajdzie. Kuchar pojedzie samochodem Mitsubishi Lancer Evo VI przygotowanym w specyfikacji grupy N.

Tomasz Kuchar: „Ten Lancer to nasze auto treningowe, przebudowane na rajdówkę. Włożyliśmy w ten samochód dużo pracy i sporo pieniędzy, mogę śmiało stwierdzić, że został on przygotowany pod każdym względem w pełni profesjonalnie. Decyzja o startach autem grupy N była koniecznością, przede wszystkim dlatego, że nie udało nam się w tym roku zebrać budżetu na pełny sezon startów samochodem klasy WRC. Poza tym starty autem WRC, w świetle zmian przepisów wprowadzonych przez FIA, nie mają już chyba żadnego sensu. W przyszłym roku zespoły fabryczne będą mogły nominować do zdobywania punktów tylko dwóch kierowców, a kalendarz startów rozszerzono o rajdy Meksyku i Japonii. Planowano obniżenie kosztów i zwiększenie możliwości rozwoju młodych kierowców, ale moim zdaniem efekt zmian wprowadzonych przez FIA będzie dokładnie odwrotny, a jedyna droga rozwoju będzie prowadziła przez grupę N lub Super 1600”.
Wprost z Rygi Tomasz Kuchar pojedzie do Wilna, gdzie w kolejny weekend wystartuje w Rajdzie Litwy. Tydzień później zaplanował start w Rajdzie Warszawskim, a na początku listopada w ostatniej eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata w Rajdzie Wielkiej Brytanii. We wszystkich tych rajdach Tomasz Kuchar chce wystartować samochodem N-grupowym.
Tomasz Kuchar: „O wyborze rajdów Łotwy i Litwy zdecydowała zbieżność terminów i bliskość miejsc, w których się odbywają, a także stosunkowo niewielkie koszty startu. Na Warszawski naciskali nasi sponsorzy i oczywiście kibice. Na tych trzech rajdach chcemy się rozjeździć autem N-grupowym i poznać jego tajniki. Do Anglii pojedziemy, by porównać się z najlepszymi na świecie kierowcami grupy N, bo wszyscy oni planują start w tym rajdzie, choć jest on eliminacją Super 1600. Oczywiście bardzo poważnie rozważamy możliwość startów w przyszłym sezonie autem grupy N”.
Na prawym fotelu w samochodzie Tomasza Kuchara zasiądzie w Rajdach Łotwy i Litwy Maciej Woda.
Maciej Woda: „Pilotowanie to ostatnia rzecz, której jeszcze nie robiłem w rajdach. Z Tomkiem znamy się tak długo, że rozumiemy się bez słów i to na pewno pomaga nam we wspólnej pracy. Podczas Rajdu Bałtyku wszystko było w porządku, ale to za mało, to był za krótki rajd. Dopiero teraz na Łotwie i Litwie będę mógł sprawdzić się w roli pilota. Myślę, że sam sobie muszę odpowiedzieć, czy naprawdę się do tego nadaję”.
Tomasz Kuchar z Maciejem Wodą są już na Łotwie. W czwartek odbyli pierwszą część regulaminowego zapoznania z trasą rajdu. Tomasz Kuchar: „Trasa biegnie w zdecydowanej większości przez lasy, po ciemnych, ziemistych szutrach. Drogi są bardzo mokre, błotniste, trochę przypominają te, na których odbywa się Rajd Wielkiej Brytanii. Jest kręto i potwornie ślisko. Poza tym tylko jeden odcinek specjalny będzie przejeżdżany dwukrotnie, a cały sobotni etap rozegrany zostanie po zmierzchu. To będzie dodatkowe utrudnienie”.
Trasa Rajdu Łotwy liczy w sumie 400 kilometrów. Zaplanowano 12 odcinków specjalnych o łącznej długości ponad 120 kilometrów. Najdłuższy z nich liczy niespełna 26 kilometrów, a najkrótszy 7,5. Dwa pierwsze „oesy” mające w sumie 4 kilometry zostana rozegrane na drogach asfaltowych w centrum Rygi, wszystkie pozostałe odcinki przebiegają po nawierzchni szutrowej. Start rajdu w sobotę o 14:30 czasu warszawskiego, a meta w niedzielę o 16:00 naszego czasu.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Volkswagen e-Crafter – polska premiera
Podczas targów Fleet Market w Warszawie Volkswagen zaprezentował nowego e-Craftera – bezemisyjny samochód dostawczy z napędem elektrycznym.