mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Toyota Mirai z zasięgiem 1000 km

Toyota Mirai z zasięgiem 1000 km

Toyota Mirai to pierwszy tak powszechnie dostępny samochód z napędem elektrycznym, zasilanym ogniwami wodorowymi. Producent zapowiada, że już niedługo auto będzie mogło pokonać 1000 km na jednym baku.

Toyota Mirai z zasięgiem 1000 km

Toyota realizuje plan rozwoju bezemisyjnego transportu opartego na wodorze. Jak donosi Reuters, firma podwaja inwestycje w samochody z wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCV). W planach są nowe modele aut osobowych i SUV-ów, udoskonalenie technologii i obniżenie kosztów produkcji, a także rozwój bezemisyjnych autobusów i ciężarówek na wodór.

Toyota prowadzi badania nad samochodami elektrycznymi zasilanymi ogniwami paliwowymi od początku lat 90. Efektem tych prac jest Toyota Mirai – średniej wielkości bezemisyjny sedan o mocy 154 KM i zasięgu ponad 500 km, którego tankowanie trwa kilka minut. Model został wprowadzony na rynek w 2014 roku, a w 2015 roku trafił do Europy i USA.

Choć Mirai jest pionierskim samochodem, a jego sprzedaż jest ograniczona do terenów, na których funkcjonują stacje tankowania wodoru, do dziś łączna sprzedaż Toyoty Mirai sięgnęła prawie 6 tys. egzemplarzy, a lista oczekujących jest wciąż długa.

W 2020 roku sprzedaż Mirai ma sięgnąć nawet 30 tys. aut rocznie. Toyota musi jednak pokonać kilka istotnych trudności – zautomatyzować produkcję, która obecnie odbywa się w dużej mierze ręcznie.

Nowa generacja Mirai

Dziesięciokrotne zwiększenie produkcji Toyoty Mirai wymaga zmian w konstrukcji auta, dlatego na początku przyszłej dekady pojawi się prawdopodobnie druga generacja tego modelu. Firma przewiduje m.in. poprawę osiągów i wydajności. Do roku 2025 zasięg Mirai ma osiągnąć aż 1000 kilometrów na jednym tankowaniu.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota samochody elektryczne Toyota Mirai

Podobne wiadomości:

Toyota pokaże w Goodwood trzy wersje Supry

Toyota pokaże w Goodwood trzy wersje Supry

Aktualności 2019-07-02

Nowa Toyota Hilux GR Sport debiutuje w RPA

Nowa Toyota Hilux GR Sport debiutuje w RPA

Premiery 2019-07-11

Komentuj:

~Leszek5 2018-08-07

Co do modeli Toyoty to często te nowe pożyczam w Panek i jak dotąd podobały mi się ich rozwiązania

~oczytany 2018-08-02

Gdyby Mirai zaliczył jakąś wpadkę w kwestii bezpieczeństwa to toyota sama strzeliła by sobie w kolano... Zanim puścili go do seryjnej produkcji przez dekadę testowali bezpieczeństwo. Zbiorniki mają mnóstwo zabezpieczeń (włókno węglowe, włókno szklane a w środku tworzywo, do tego czujniki wodoru) - ani jedna cząsteczka wodoru nie ucieknie :)

~Wit 2018-08-01

A jak z przechowywaniem wodoru? Przecież wyciek gazu jest bardzo niebezpieczny

~engeener 2018-08-01

Dokładnie za pomocą elektrolizy wody. To bezpieczny dla środowiska sposób i co najważniejsze dla motoryzacji sposób co raz częściej stosowany. Toyota przykłada dużą uwagę do ochrony środowiska, więc możemy być spokojni.

~Julek 2018-08-01

Są też inne możliwości, wodór można otrzymywać w elektrowniach wodnych. To jest dopiero ekologia. Szczególnie, że auto nie wytwarza zanieczyszczeń a tylko parę wodną

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Rusza produkcja nowej skrzyni biegów dla Grupy Volkswagena
Rusza produkcja nowej skrzyni biegów dla Grupy Volkswagena
Grupa Volkswagena uruchomiła produkcję nowej sześciobiegowej przekładni manualnej. Montaż odbywa się w zakładach Seat Componentes.