1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Toyota Mirai z zasięgiem 1000 km

Toyota Mirai z zasięgiem 1000 km

Toyota Mirai to pierwszy tak powszechnie dostępny samochód z napędem elektrycznym, zasilanym ogniwami wodorowymi. Producent zapowiada, że już niedługo auto będzie mogło pokonać 1000 km na jednym baku.

Toyota Mirai z zasięgiem 1000 km

Toyota realizuje plan rozwoju bezemisyjnego transportu opartego na wodorze. Jak donosi Reuters, firma podwaja inwestycje w samochody z wodorowymi ogniwami paliwowymi (FCV). W planach są nowe modele aut osobowych i SUV-ów, udoskonalenie technologii i obniżenie kosztów produkcji, a także rozwój bezemisyjnych autobusów i ciężarówek na wodór.

Toyota prowadzi badania nad samochodami elektrycznymi zasilanymi ogniwami paliwowymi od początku lat 90. Efektem tych prac jest Toyota Mirai – średniej wielkości bezemisyjny sedan o mocy 154 KM i zasięgu ponad 500 km, którego tankowanie trwa kilka minut. Model został wprowadzony na rynek w 2014 roku, a w 2015 roku trafił do Europy i USA.

Choć Mirai jest pionierskim samochodem, a jego sprzedaż jest ograniczona do terenów, na których funkcjonują stacje tankowania wodoru, do dziś łączna sprzedaż Toyoty Mirai sięgnęła prawie 6 tys. egzemplarzy, a lista oczekujących jest wciąż długa.

W 2020 roku sprzedaż Mirai ma sięgnąć nawet 30 tys. aut rocznie. Toyota musi jednak pokonać kilka istotnych trudności – zautomatyzować produkcję, która obecnie odbywa się w dużej mierze ręcznie.

Nowa generacja Mirai

Dziesięciokrotne zwiększenie produkcji Toyoty Mirai wymaga zmian w konstrukcji auta, dlatego na początku przyszłej dekady pojawi się prawdopodobnie druga generacja tego modelu. Firma przewiduje m.in. poprawę osiągów i wydajności. Do roku 2025 zasięg Mirai ma osiągnąć aż 1000 kilometrów na jednym tankowaniu.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota samochody elektryczne Toyota Mirai

Podobne wiadomości:

Wallbox Volkswagena w sprzedaży - znamy ceny

Wallbox Volkswagena w sprzedaży - znamy ceny

Aktualności 2020-05-25

Polacy mało wiedzą o autach elektrycznych

Polacy mało wiedzą o autach elektrycznych

Aktualności 2020-05-13

Komentuj:

~Leszek5 2018-08-07

Co do modeli Toyoty to często te nowe pożyczam w Panek i jak dotąd podobały mi się ich rozwiązania

~oczytany 2018-08-02

Gdyby Mirai zaliczył jakąś wpadkę w kwestii bezpieczeństwa to toyota sama strzeliła by sobie w kolano... Zanim puścili go do seryjnej produkcji przez dekadę testowali bezpieczeństwo. Zbiorniki mają mnóstwo zabezpieczeń (włókno węglowe, włókno szklane a w środku tworzywo, do tego czujniki wodoru) - ani jedna cząsteczka wodoru nie ucieknie :)

~Wit 2018-08-01

A jak z przechowywaniem wodoru? Przecież wyciek gazu jest bardzo niebezpieczny

~engeener 2018-08-01

Dokładnie za pomocą elektrolizy wody. To bezpieczny dla środowiska sposób i co najważniejsze dla motoryzacji sposób co raz częściej stosowany. Toyota przykłada dużą uwagę do ochrony środowiska, więc możemy być spokojni.

~Julek 2018-08-01

Są też inne możliwości, wodór można otrzymywać w elektrowniach wodnych. To jest dopiero ekologia. Szczególnie, że auto nie wytwarza zanieczyszczeń a tylko parę wodną

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Opel Vivaro Kombi – ceny w Polsce
Opel Vivaro Kombi – ceny w Polsce
Opel Vivaro Kombi to dziewięć miejsc siedzących, trzy długości do wyboru oraz standardowa wysokość poniżej 1,9 m, umożliwiająca dostęp do parkingów podziemnych.

Podkast VW Podkast VW