1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Toyota Yaris Cross częściowo z polskich fabryk

Toyota Yaris Cross częściowo z polskich fabryk

W polskich fabrykach Toyoty powstają benzynowe i hybrydowe napędy do najnowszego modelu marki, rodzinnego Yarisa Cross, który pojawi się w salonach w październiku.

Toyota Yaris Cross częściowo z polskich fabryk

Produkcja Toyoty Yaris Cross rusza w lipcu (Yaris Cross 1.5 benzynowy) i w sierpniu (Yaris Cross 1.5 hybrydowy). Oba napędy, i ten konwencjonalny, i ten hybrydowy, będą pochodzić wyłącznie z zakładów produkcyjnych Toyoty zlokalizowanych w Wałbrzychu oraz w Jelczu-Laskowicach (TMMP). Yaris Cross zapowiada się na prawdziwy hit na rynku – od początku czerwca w ramach przedsprzedaży, tylko w Polsce zamówiło ten samochód aż 567 osób.

Yaris Cross został zaprojektowany z myślą o europejskich klientach w studiu projektowym Toyoty ED2 w Nicei. Produkowany w Toyota Motor Manufacturing France nowy model będzie dostępny z benzynowym silnikiem TNGA o pojemności 1,5 l i mocy 125 KM oraz układem hybrydowym 1.5 o mocy 116 KM.

Podobnie jak dla Yarisa hatchback, fabryka Toyoty w Wałbrzychu dostarcza do nowego Yarisa Cross sześciobiegową skrzynię biegów oraz elektryczną przekładnię hybrydową. Zakład w Jelczu-Laskowicach wytwarza zaś 1,5-litrowy silnik benzynowy TNGA, który może stanowić samodzielną jednostkę napędową lub tworzy wraz z przekładnią hybrydową z Wałbrzycha elektryczny napęd hybrydowy.

„Yaris Cross to najnowocześniejsze auto miejskie w gamie Toyoty. Ma przepiękną sylwetkę, najnowszą technologię napędu i przełomowy w marce system multimediów. Jest kompaktowy z zewnątrz i przestronny w środku. Efekt – ogromne zainteresowanie wśród polskich kierowców. Jeszcze przed premierą zdecydowało się zamówić to auto aż 567 osób. To absolutnie topowy wynik otwarcia –przedsprzedaż trwa zaledwie od 1 czerwca. Dlatego jesteśmy dumni, że każda wersja tego auta będzie napędzana przez polskie serce. I to serce budowane w najnowszej globalnej technologii Toyoty” – powiedział Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland.

Wraz z uruchomieniem w kwietniu tego roku produkcji przekładni hybrydowej do Yarisa i Yarisa Cross fabryka w Wałbrzychu rozpoczęła również po raz pierwszy w historii produkcję silników elektrycznych MG1 stanowiących integralną część elektrycznej przekładni hybrydowej.

„Yaris hatchback oraz SUV Yaris Cross to bardzo ważne modele nie tylko dla Toyoty w Europie, ale też dla naszych polskich fabryk. Na ich potrzeby zamierzamy do końca roku podwoić nasze linie produkcyjne napędów hybrydowych 1.5” – podkreśla Dariusz Mikołajczak, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland.
Po całkowitej rozbudowie obu fabryk, w 2022 roku w polskich zakładach Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach funkcjonować będzie łącznie aż sześć linii produkcyjnych głównych podzespołów do napędów hybrydowych, w tym trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych oraz trzy linie silników zaprojektowanych w architekturze TNGA.

Toyota Motor Manufacturing Poland jest pierwszym ośrodkiem poza Azją, w którym produkowane są napędy hybrydowe Toyoty. Znaczenie TMMP jako europejskiego centrum technologii hybrydowej wzmocniło otwarcie w 2020 roku Działu Testów i Oceny Napędów Hybrydowych. Celem ośrodka jest przyspieszenie procesu testowania napędów hybrydowych oraz lokalizacji produkcji komponentów hybrydowych w Europie. Toyota planuje do 2025 roku zwiększyć udział zelektryfikowanych samochodów w całkowitej sprzedaży do 90 procent, co otwiera przed polskimi fabrykami szerokie możliwości rozwoju.

Wraz z obecnie realizowanymi projektami poziom inwestycji w obu zakładach do końca 2022 wzrośnie do prawie 6 miliardów złotych, możliwości produkcyjne do 1,65 miliona podzespołów rocznie, a zatrudnienie do ponad 3000 osób. W związku z tymi projektami zakład w Wałbrzychu prowadzi intensywne działania rekrutacyjne zmierzające do zatrudnienia dodatkowo jeszcze ponad stu pracowników.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota produkcja silnikow fabryka

Podobne wiadomości:

Toyota Aygo X - rusza sprzedaż w Polsce

Toyota Aygo X - rusza sprzedaż w Polsce

Aktualności 2022-05-13

Toyota Corolla Cross z wysoką oceną bezpieczeństwa

Toyota Corolla Cross z wysoką oceną...

Aktualności 2022-06-16

Komentuj:

~Monika898 2021-07-10

Poszukujesz kobiety? To dobrze trafiłeś bo ja szukam faceta! Dyskretnego, ale przede wszystkim zadbanego do dyskretnych seks spotkań po pracy. Oferuję, wszystko to co może sprawić nam przyjemność. Jeżeli chcesz wiedzieć czegoś więcej o mnie to dzwoń, pisz, przyjedź. Numer telefonu i więcej fotek wrzuciłam na swój profil tutaj: www.cutt.ly/monika89