mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > Toyota Yaris najoszczędniejsza

Toyota Yaris najoszczędniejsza

Toyota Yaris 1,4 D okazała się najoszczędniejszym autem podczas Supertestu ekonomii. Na trasie długości 555 km zużyła średnio 2,77 l/100 km.

Toyota Yaris najoszczędniejsza

Z zaproszenia do udziału w nim skorzystały firmy: Citroen Polska, DaimlerChrysler Automotive Polska, Fiat Auto Poland, General Motors Poland, Kulczyk Tradex, MMC Car Poland, Peugeot Polska, Renault Polska, Skoda Auto Polska i Toyota Motor Poland. Wyniki Supertestu dowodzą, że spokojna, równa jazda się opłaca. Zwycięski samochód – Toyota Yaris 1,4 D – zużył na pokonanie trasy Supertestu zaledwie 15,17 l oleju napędowego (2,77 l/100 km), co kosztowało 49 zł i 45 gr.

Zdecydowanie największy - bo 7-miejscowy - i najcięższy w stawce  Chrysler Grand Voyager 2,5 CRD, skazany na największe zużycie, potrzebował tylko 6,64 l oleju napędowego na 100 km. W klasyfikacji aut uczestniczących w Superteście pod względem zasięgu na jednym zbiorniku najlepszy okazał się Renault Clio 1,5 dCi, który dysponując 50 litrami paliwa, przy średnim zużyciu na trasie imprezy 3,06 l/100 km, mógłby przejechać 1635 km. Nawet dysponujący zbiornikiem o najmniejszej pojemności (35l) Fiat Panda z benzynowym silnikiem 1,1, spalając w teście średnio 4,29 l/100 km, ma zasięg o jakim na co dzień możemy tylko pomarzyć – 816 km. Ten sam samochód okazał się najtańszym w eksploatacji, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę zakupu (29.100 zł), cenę paliwa (3,96 za litr "95") i wspomniane średnie zużycie. Przy założeniu, że auto przejedzie 100 tys., jeden kilometr jazdy kosztuje w przypadku Pandy 46 gr. W przypadku najoszczędniejszej, ale droższej Toyoty Yaris kilometr jazdy kosztuje 55 gr.

Nie bez znaczenia jest ponadto fakt, że spokojna, równa jazda jest zarazem bezpieczniejsza, nie prowokuje bowiem do wykonywania ryzykownych manewrów.  Zwracamy na to uwagę u progu lata i wakacyjnych podróży, które z racji rosnących cen paliw mogą być kosztowniejsze niż ostatnio. Mogą, ale nie muszą – co wykazał Supertest ekonomii 2004.

Tematy w artykule: spalanie

Podobne wiadomości:

Norma NEDC: Jak producenci samochodów mierzą spalanie?

Norma NEDC: Jak producenci samochodów mierzą...

Technika 2015-09-26

Citroen i Peugeot będą podawać rzeczywiste spalanie

Citroen i Peugeot będą podawać rzeczywiste...

Aktualności 2016-03-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak przygotować samochód do zimy?
Jak przygotować samochód do zimy?
Większość kierowców przygotowanie auta do zimy rozumie przez zmianę opon na zimowe. Tymczasem obowiązków jest więcej.