1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Toyota buduje humanoidalne roboty

Toyota buduje humanoidalne roboty

W 2017 roku Toyota pokazała robota T-HR3. Trwające prace doskonalące ten projekt znajdą finał podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Toyota buduje humanoidalne roboty

Toyota opracowała robota, dzięki któremu już dziś można się poczuć trochę jak Jake Sully na księżycu Pandora, w filmie „Avatar” Jamesa Camerona. To robot o nazwie T-HR3, sterowany zdalnie przy pomocy zaawansowanego układu czujników Master Maneuvering System.

Jego twórca, Tomohisa Moridaira wyjaśnia, jak działa to zaawansowane urządzenie, jakie udoskonalenia otrzymało w ciągu dwóch lat od swojej premiery oraz dlaczego w ogóle Toyota zajmuje się humanoidalnymi robotami.

T-HR3 – robot humanoidalny

Toyota zaprezentowała światu T-HR3 po raz pierwszy w 2017 roku i od tamtej pory systematycznie go rozwija, dodając nowe funkcje. Swój wielki show T-HR3 będzie miał podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020, kiedy to będzie pośredniczył w kontaktach publiczności ze sportowcami.

Humanoidalny, zdanie sterowany robot ma zaskakująco płynne ruchy, które w czasie rzeczywistym odzwierciedlają ruchy człowieka, rejestrowane za pomocą Master Maneuvering System, czyli układu czujników określających położenie jego dłoni, ramion i stóp.

Robot odzwierciedla także siłę nacisku operatora i pozwala mu poczuć siłę nacisku osoby, z którą robot wchodzi w bezpośrednią interakcję. Mówiąc krótko, z robotem T-HR3 można przybić piątkę, a sterujący nim człowiek poczuje siłę zderzenia dłoni.

Dwa lata po swojej premierze udoskonalony T-HR3 potrafi wykonywać bardziej skomplikowane zadania niż na początku. Jego chód stał się przy tym bardziej naturalny.  Naukowcy zmniejszyli także masę systemu manewrowania, aby ułatwić człowiekowi sterowanie. Specjalne buty oraz bieżnia sprawiają, że robot chodzi, dokładnie naśladując ruchy operatora. Toyota pokazała nową wersję na International Robotic Exhibition 2019 w Tokio.

Unowocześnienia w robocie T-HR3

Jak wyjaśnia Tomohisa Moridaira, szef zespołu pracującego nad robotem, największą zmianą do tej pory było dodanie kontrolera Master Hand, który poprawia działanie Master Maneuvering System, umożliwiając wykonywanie bardziej delikatnych ruchów i precyzyjnych zadań, również na poziomie palców.

Podanie komuś ręki za jego pośrednictwem operator odczuwa niemal jakby sam ściskał rękę drugiej osoby. Urządzenie może być zresztą sterowane zarówno z sąsiedniego pomieszczenia, jak i na dużą odległość za pośrednictwem sieci 5G, co udowodniły testy w Tokio.

Na tegorocznych igrzyskach ta funkcja będzie szeroko wykorzystywana. Fani w strefie kibica będą mogli przywitać się i porozmawiać, a nawet uściskać ze sportowcami znajdującymi się w zupełnie innym budynku.

Dlaczego roboty Toyoty mają ludzkie kształty?

Zwykle uważa się, że roboty humanoidalne to dobre rozwiązanie ze względu na to, że mogą korzystać z tych samych narzędzi i poruszać się w tym samym środowisku co ludzie. Tomohisa Moridaira zwraca jednak uwagę na inny aspekt. Dla ludzi najłatwiej jest sterować robotem, który ma taki sam kształt i te same części ciała, co oni.

Jak przekonuje, po założeniu na siebie Master Maneuvering System każdy może od razu swobodnie kierować ruchami T-HR3 bez żadnego wstępnego szkolenia. Dzięki goglom VR ludzie już zdążyli się przyzwyczaić do tego, że komputer odtwarza ich ruchy w wirtualnym świecie. Roboty takie jak T-HR3 działają tak samo jak wirtualne awatary, tylko że są fizyczne. W przyszłości ludzie będą mogli rozszerzyć swoje możliwości poruszania się i przemieszczania dzięki takim robotycznym awatarom.

Roboty na Igrzyskach w Tokio 2020

Robotem T-HR3 można sterować także za pomocą robotów Miraitowa i Someity, czyli oficjalnych maskotek Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Tokio. One również zostały pokazane na targach International Robot Exhibition 2019, a podczas Igrzysk zostaną udostępnione kibicom.

Lista inteligentnych urządzeń, towarzyszących sportowcom i widzom jest jednak dłuższa. Na stadionach będą pracowały roboty z serii Human Support Robots. Ich zadaniem będzie prowadzenie widzów do ich miejsc, pomaganie niepełnosprawnym oraz podawanie napojów i przekąsek. Z kolei niewielkie, sięgające kolan pojazdy robotyczne FSR (Field Support Robots) będą pomagać obsłudze w zbieraniu i transporcie akcesoriów lekkoatletycznych podczas zawodów.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota wynalazek technologie przyszłości

Podobne wiadomości:

Toyota Highlander Hybrid zadebiutuje w Europie

Toyota Highlander Hybrid zadebiutuje w...

Aktualności 2020-05-12

Nowa Toyota Hilux 2020 testowana przez Fernando Alonso

Nowa Toyota Hilux 2020 testowana przez...

Aktualności 2020-06-03

Komentuj:

~Irys 2020-04-14

The King autoskup. Polecam. Rzetelna firma. Płacą gotówką. Dojazd do klienta. www.the-king.pl

~W 2020-04-08

W Łodzi i okolicach Polecam firmę The King autoskup. Szybko i sprawnie. Płatność gotówką. Dojazd do klienta. Uczciwa firma. www.the-king.pl

~Adrian Bayford 2020-03-04

Dobry dzień Potrzebujesz pożyczki na wszystkie cele? Czy masz problem finansowy? Usługa Bridge Finance jest gwarantowana poprzez świadczenie usług finansowych klientom przy korzystnym oprocentowaniu. Nasze pożyczki są proste i szybkie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać potrzebną pożyczkę. Możemy dopasować każdą pożyczkę o oprocentowaniu 2% do twojego budżetu. Jeśli jesteś zainteresowany, prosimy o następujące informacje (adrianbay0008@gmail.com)

~TFUNDS 2020-01-11

Dobry dzień, proszę pana, Czy potrzebujesz jakiejkolwiek pożyczki, takiej jak pożyczka na biznes, pożyczka osobista, pożyczka konsolidacyjna, pożyczka na samochód, pożyczki studenckie itp. Jeśli jesteś zainteresowany pożyczkami, napisz do nas dzisiaj na adres tffinance01@gmail.com, aby uzyskać pożyczkę SZCZEGÓŁY APLIKACJI KREDYTOWEJ: Imię: Drugie imię: Nazwisko: E-mail: Telefon domowy: Telefon biurowy: Mobilny: Adres zamieszkania: Miasto: Stan / Prowincja: Kraj: Numer faksu: Wiek: Seks: Stan cywilny: Zawód: Miesięczny przychód: Imię najbliższych krewnych: Adres następnego krewnego: Potrzebna kwota pożyczki: ........ Czas trwania pożyczki (maksymalnie 25 lat): Cel pożyczki:.......... kontaktowy adres e-mail: (tffinance01@gmail.com) whatsApp (+14093591901)

~Linda 2020-01-09

JAK UZYSKAŁEM MÓJ POŻYCZKĘ Z TEJ WIELKIEJ FIRMYnnWitajcie moi drodzy ludzie, jestem Linda McDonald, obecnie mieszkająca w Austin Texas w USA. W tej chwili jestem wdową z trójką dzieci i utknąłem w sytuacji finansowej w kwietniu 2018 r. I musiałem refinansować i opłacić rachunki. Próbowałem szukać pożyczek od różnych firm pożyczkowych, zarówno prywatnych, jak i korporacyjnych, ale nigdy z sukcesem, a większość banków odmówiła mi kredytu, nie daj się zwieść tym oszustom, którzy nazywają ich pożyczkodawcami, wszyscy są oszustwem, wszystko czego chcą to twoje pieniądze i dobrze ich nie słyszysz, oni zrobili mi to dwa razy, zanim spotkałem pana Davida Wilsona. Najciekawsze jest to, że moja pożyczka została przekazana mi w ciągu 74 godzin, więc radzę skontaktować się z panem Davidem, jeśli jesteś zainteresowany uzyskaniem pożyczki i masz pewność, że możesz go spłacić na czas, możesz skontaktować się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej… harmonogram, jeśli musisz skontaktować się z jakąkolwiek firmą w sprawie zabezpieczenia pożyczki bez zabezpieczenia, skontaktuj się z panem Davidem Wilsonem w sprawie pożyczkinnOferują one wszelkiego rodzaju kategorie pożyczeknnPożyczka krótkoterminowa (5_10 lat)nPożyczka długoterminowa (20_40)nPożyczka na media (10_20)nOferują pożyczki jaknKredyt mieszkaniowy ............., Kredyt biznesowy ........ Kredyt dłużny .......nPożyczka studencka .......... Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczejnPożyczka biznesowa ......., Pożyczka firmowa .............. itdnE-mail .......... (davidwilsonloancompany4@gmail.com)nJeśli chodzi o kryzys finansowy i pożyczkę, pożyczka finansowa Davida Wilsona jest miejscem, do którego należy się udać, proszę powiedz mu, że pani Linda McDonald kieruje tobą Powodzenia ... ....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota Highlander Hybrid zadebiutuje w Europie
Toyota Highlander Hybrid zadebiutuje w Europie
Toyota Highlander to największy hybrydowy SUV Toyoty. Samochód od przyszłego roku po raz pierwszy będzie dostępny w Europie Zachodniej i Środkowej.

VW ID VW ID