mojeauto.pl > motogazeta > Aktualności > UE: Na światłach przez cały rok z nowym prawem jazdy

UE: Na światłach przez cały rok z nowym prawem jazdy

Komisarze Unii Europejskiej rozważają wprowadzenie dwóch nowych dyrektyw w europejskim kodeksie ruchu drogowego. Pierwsza z nich dotyczy obowiązkowej jazdy na światłach przez cały rok, druga z kolei jednolitego dokumentu prawa jazdy.

UE: Na światłach przez cały rok z nowym prawem jazdy

Wniosek o rozpatrzenie projektu dotyczącego używania świateł na terenie UE przez cały rok zostanie ostatecznie przedstawiony Parlamentowi Europejskiemu w 2007 roku. Parlamentarzyści mają nadzieję, że tą dyrektywę uda się uchwalić jeszcze w tym samym roku. Cel tego przepisu jest zrozumiały – ograniczenie liczby śmiertelnych wypadków.

Przepis o obowiązkowej jeździe na światłach mijania przez cały rok wprowadziła w ostatnim czasie Słowacja. Przepis wejdzie w życie 1 marca przyszłego roku. Niewykluczone, że w Słowacji zostanie uchwalona ustawa o obowiązkowym stosowaniu ogumienia zimowego w okresie jesienno-zimowym. Dyskusja na ten temat trwa w słowackim parlamencie.

Z kolei w przypadku uchwalenia dyrektywy o jednolitym prawie jazdy sprawa wydaje się być już zamknięta. Wczoraj (14.12.) Parlament Europejski zatwierdził ustawę, która przewiduje wymianę krajowych dokumentów uprawniających do prowadzenia pojazdów na jednolity jego zamiennik zaprojektowany przez UE. Około 200 mln kierowców z całej wspólnoty będzie musiało wymienić swoje prawo jazdy do 2033 roku.

Unijne prawo jazdy będzie miało kształt plastikowej karty ze zdjęciem i będzie wydawane na okres 10 lat (z możliwością przedłużenia ważności do 15 lat). Nieco krótszy okres ważności przysługiwał będzie kierowcom autobusów i ciężarówek – 5 lat.

Czytaj także:

Będzie nakaz jazdy na światłach w UE? 2006-08-08

Co kraj, to obyczaj... 2006-07-05

Czechy: Zmiany w przepisach! 2006-06-29

Komentuj:

~anarchist radek 2006-12-23

no taaaaaaaaak........ braki w budżecie unii trzeba łatać z kieszeni podatnka .. bo każda wymiana prawka to kolejne 100 złote ( lub euro) wpływu do budżetu .. Gratuluję pomyślu . Oby nim sie oni udławili .........

~UPR-owiec 2006-12-15

o wprowadzeniu obowiazku jazdy przez cala dobe na swiatlach mozna sie klocic, ale fakt faktem ze jakos tam wplywaja na ogolna poprawe bezpieczenstwa, ale to co planuja z tymi prawkami to juz zakrawa na kpine albo i na cos jeszcze gorszego. To zlodziejsrtwo w bialy dzien!!! UE to socjalistyczna, pazerna swinia, ktora tylko wyciaga rece po wiecej

~ihaaaaaaa 2006-12-15

Poprzednia szata strony mojeauto.pl była lepsze .

~bezpieczny jaś 2006-12-15

a obowiązek 3. światła stop? popatrzmy jak w słoneczny dzien widać bez 3.go światła że poprzedzający nas hamuje... prawie nie widać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Jak przygotować samochód do zimy?
Jak przygotować samochód do zimy?
Większość kierowców przygotowanie auta do zimy rozumie przez zmianę opon na zimowe. Tymczasem obowiązków jest więcej.