1. mojeauto.pl >
  2. motogazeta >
  3. Aktualności >
  4. Ukradli Ci samochód? Zobacz, co zrobić

Ukradli Ci samochód? Zobacz, co zrobić

Statystyki policyjne mówią, że przez ostatnie dziesięć lat sporo się poprawiło, ale nadal rocznie ginie co najmniej 15 tysięcy samochodów, co w przeliczeniu daje nam średnio 42 samochody dziennie. Kradzież samochodu nie jest rzeczą przyjemną, ale warto wiedzieć jak postępować, gdy stwierdzimy taki fakt.

Ukradli Ci samochód? Zobacz, co zrobić
Utrata majątku o znacznej wartości jakim bez wątpienia jest samochód nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, ale warto wiedzieć co zrobić, by skutecznie otrzymać odszkodowanie. Pod warunkiem, że nasz samochód posiadał ubezpieczenie autocasco.

Gdy zauważymy, że nasz samochód nie stoi w miejscu gdzie pozostawiliśmy go kilka godzin wcześniej, pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić to telefon na policję. Zanim to zrobimy powinniśmy szybko przypomnieć sobie, czy jest możliwość by ktoś z rodziny mógł go zabrać lub zaparkowaliśmy w miejscu niedozwolonym i został odholowany. Podczas rozmowy ze służbami takie pytania z pewnością padną. Kwestii zgłoszenia takiego zdarzenia nie powinniśmy lekceważyć i czekać dłużej niż kilka godzin.

Po telefonicznym zgłoszeniu na policję sprawy, czas przygotować dokumenty, które potwierdzą, że jesteśmy właścicielami samochodu. Przede wszystkim musi to być dowód rejestracyjny. Komplet dokumentów to pierwsza rzecz, którą będzie żądał od nas ubezpieczyciel. Ich brak może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania. Potrzebne będą także nasze dokumenty.

Kolejna sprawa to zgłoszenie sprawy do ubezpieczyciela. Nie powinniśmy zwlekać z tą kwestią, bowiem każda firma ma swoje procedury. W najgorszym przypadku mamy na to kilka godzin. Warto odkopać ze sterty dokumentów ogólne warunki ubezpieczenia i przeanalizować tzw. wyłączenia lub ograniczenia, które określają sytuacje w których firma ubezpieczenia nie ponosi odpowiedzialności i może odmówić wypłacenia części lub całości ubezpieczenia.

Do zgłoszenia kradzieży będziemy potrzebowali nie tylko dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu, ale także kompletu kluczyków lub kart uruchamiających samochód. Problemy zaczynają się w momencie, gdy brakuje nam któregoś z tych elementów. Jeżeli zginie nam kluczyk lub dorabiamy nowy, warto wcześniej zgłaszać takie kwestie do ubezpieczyciela. W innym wypadku może to być podstawa do odmowy wypłaty odszkodowania.

Kolejna czynnością, którą musimy wykonać by uzyskać odszkodowanie jest wyrejestrowanie pojazdu. W tym celu musimy odwiedzić starostwo powiatowe, gdzie został wydany dowód rejestracyjny. Składamy tam odpowiedni wniosek oraz oświadczenie o kradzieży poparte zaświadczeniem wystawionym przez policję. Potrzebny będzie do tego również komplet dokumentów.

Zanim otrzymamy odszkodowanie musimy jeszcze przenieść własność pojazdu na firmę ubezpieczeniową. Wypłata odszkodowania potrwa do 30 dni, a jej suma będzie równa wartości pojazdu z dnia ustalenia odszkodowania, a nie kradzieży. Nie może również przekroczyć wartości ubezpieczenia.

Podobne wiadomości:

Zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

Zaostrzenie kar za kradzież tablic...

Aktualności 2019-01-31

Kradzież aut w Polsce

auto motor i sport 2015-02-02

– Wychodzę na parking przed supermarketem i zaczynam szukać kluczyków w kieszeni – opowiada Chris M. – Ale kieszeń jest pusta, sprawdzam w drugiej, też pusto. Podbiegam do miejsca, gdzie zostawiłem samochód. Pusto...

Komentuj:

Madamo 2015-03-17

Oj podejrzewam, że z kluczykami, a właściwie z ich brakiem bedzie problem, nawet jeśli UOKiK podwarza ten fakt. Póki nie zostanie to uregulowane prawnie będzie trudną przeprawą ale do wygrania.

~Oryginalne kluczyki nie są potrzebne do wypłaty od 2015-02-28

UOKiK: Oryginalne kluczyki nie są potrzebne do wypłaty odszkodowania za skradzione autonProszę odnieść się do artykułu ze strony www.gazetaprawna.plnhttp://www.gazetaprawna.pl/artykuly/832299,uokik-oryginalne-kluczyki-nie-sa-potrzebne-do-wyplaty-odszkodowania-za-skradzione-auto.html

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Suzuki Swift Hybrid – nowy napęd hybrydowy
Suzuki Swift Hybrid – nowy napęd hybrydowy
Suzuki Swift po face liftingu zyskuje odświeżony wygląd nadwozia, ale przede wszystkim pod maskę trafi zmodyfikowany napęd typu mild hybrid.